Gudobelių vaisiai malonaus kvapo ir skonio, ypač po šalnų. Juos galima valgyti šviežius arba konservuoti žiemai, virti džemą arba marmeladą. Gudobelių vaisiuose daug pektino, todėl jos itin tinkamos marmeladams gaminti. Taip pat labai naudingos sveikatai stiprinti.

 

gudobeles

Gudobelė (lot. Crataegus laevigata) vadinama ir vilkobele, ir kaulauoge, o kitose tautose – tiesiog širdies duona. Tai nedideli, dažniausiai 3 – 5 metrų aukščio krūmai ir medeliai. Šakos dygliuotos (dygliai dideli, apie 1 cm ilgio). Gudobelės žydi baltai gegužę ar birželį. Raudonos, oranžinės arba juodos spalvos vaisiai nedideli, apvalūs, prinoksta vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje. Atsparūs šalnoms, todėl vadinami rudens uogomis. Gudobelių veislų yra daugiau nei 50. Medeliai auga retuose miškuose, proskynose ir pakraščiuose.

 

Nuo senų laikų žinomos gudobelių gydomosios savybės. Medicinoje pradėtos naudoti nuo XVI amžiaus kaip priemonė padedanti nuo viduriavimo, valo kraują, gerina širdies veiklą, padeda nuo nemigos. Rekomenduojama sergant širdies ir kraujagyslių, trachikardija, aritmija, ateroskleroze, nervų ir kitomis ligomis.

 

Gudobelių vaisių sudėtyje yra cukrų, flavonoitų saponinų, fitosterolių, karoteno, cholino, glikozidų, taninų, organinių rūgščių (askorbo, citrinų, obuolių ir kitų). Sėklose yra amigdalino ir eterinių aliejų, žieduose – flavonoidų, saponinų, eterinių aliejų, chlorogeno, kofeino rūgščių, hiperozidų ir kitų sudedamųjų dalių.

 

Gydymui naudojamos beveik visos medžio dalys: žiedai, žievė, vaisiai. Iš jų gaminami nuovirai, arbatos, trauktinės ir ekstraktai. Norint išsaugoti spalvą, žaliavą reikia rinkti saulėtomis dienomis pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje. Vaisius ir žiedus rekomenduojama džiovinti pavėsyje. Vaisių ir žiedų tinktūra gali padėti nuo kraujagyslių spazmų, miego sutrikimų, širdies ligų. Vien tik  žiedų tinktūra labiau tinka nuo širdies ligų, galvos svaigimo ir ankstyvos menopauzės simptomų.

 

Gudobelių ekstraktas stiprina širdies raumenį, sumažina širdies ir kraujagyslių jautrumą stresui, suaktyvina širdies ir smegenų kraujotaką, normalizuoja širdies veiklos ritmą, mažina kraujo spaudimą, gerina bendrą širdies ligomis sergančių asmenų būklę.

 

Neseniai buvo nustatyta, kada gudobelių ekstraktas gali sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, atkurti normalią skydliaukės funkciją, turėti teigiamą poveikį, sergant ateroskleroze.

 

Prinokę gudobelių vaisiai netgi naudojami kosmetologijoje. Teigiama, kad gudobelių vaisių ir medaus kaukė suteikia odai elastingumo, stangrumo, tonizuoja ir stiprina paviršinius odos kapialiarus.

 

Gudobelių žiedų antpilas: šaukštelį džiovintų gudobelių žiedų užpilti 240 ml verdančio vandens ir palaukti 30 minučių, kol pritrauks. Antpilą nukošti ir gerti po 120 ml prieš valgį.

 

Gudobelių vaisių antpilas: šaukštą džiovintų vaisių užpilti 240 ml verdančio vandens ir palaukti 2 – 3 valandas, kol pritrauks. Antpilą nokošti ir gerti po po 2 – 3 šaukštus prieš valgį.

 

Gudobelių vaisių nuoviras: sutraiškyti 2 šaukštus šviežių arba džiovintų gudobelių vaisių, užpilti 0,5 l verdančio vandens ir kaitinti ant ugnies10 minučių. Nukėlus nuo ugnies, palikti valandą, kad pritrauktų. Atvėsusį nuovirą laikyti šaldytuve. Gerti po šaukštelį prieš valgį.

 

Gudobelių vaisių nuoviras, mažinantis įtampą: šaukštą džiovintų gudobelių vaisių užpilti 240 ml verdančio vandens ir palikti 2 valandas šiltoje vietoje, kad pritrauktų. Gerti po 1 – 2 šaukštelius prieš valgį.

 

Reikėtų atsiminti: nors gudobelių arbata (nuoviras) laikomas kaip saugus vartoti produktas, tačiau ji gali sustiprinti širdies ir kraujagyslių vaistų poveikį ir negali būti vartojama kartu su širdį veikiančiais glikozidais – didžiosios rusmenės bei pakalnučių ekstraktais. Sergant širdies ir kraujagyslių ligomis prieš vartojant gudobelių preparatus būtina pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju. Natūraliosios medicinos šalininkų nuomone, geriausių rezultatų galima pasiekti vartojant gudobelių arbatą nuo širdies ligų bent 3 mėnesius. Nėščioms ir krūtimis maitinančioms moterims gudobelių preparatų vartoti nerekomenduojama. Galimas pašalinis poveikis: pykinimas, nuovargis, nejautra ir gausus prakaitavimas.