Grybai – vitamino D šaltinis žiemą (+ receptas)
2016-01-21 16:21Ar žinojote, kad grybai – geriausias pasirinkimas žiemą, kai trūksta vitamino D? Šaltuoju metų laiku, kai dienos trumpos ir dažniausiai apniukusios, daugeliui ima trūkti vitamino D, dar vadinamo Saulės vitaminu. Jau keletą metų pastebima, kad vitamino D trūkumas kamuoja vis daugiau žmonių visame pasaulyje. Tačiau daugelis net nesusimąsto, kad šio vitamino trūkumas gali lemti neigiamus pokyčius organizme.
Kadangi vitaminą D žmogaus organizmas sintetina dienos šviesoje, žiemą, kai jos sumažėja, sunku jo pasigaminti pakankamai. Tačiau tai nereiškia, kad dabar pat reikia skubėti į vaistinę ir pirkti maisto papildų su šiuo vitaminu. Geriau, natūraliau ir, ko gero, sveikiau pradėti naudoti rudenį surinktas marinuotų, džiovintų grybų atsargas. Jei tokių neturite – ne bėda. Grybų tikrai rasite daugelyje maistu prekiaujančių vietų. Tinka ir paprasčiausi pievagrybiai, nebūtinai miško grybai.
Grybai gamina vitaminą D. Panašiai kaip ir žmonės, grybai sintetina vitaminą D iš saulės šviesos, todėl jie yra antras, po ultravioletinių spindulių, puikus šaltinis, padedantis aprūpinti organizmą šiuo mikroelementu. Juose esantis natūralus ergosterolis konvertuojamas į ergokalciferolį (vitaminą D2), kurį žmogaus organizmas gali naudoti.
2015 metais buvo atliktas tyrimas, kuris parodė, kad grybai iš prekybos centrų turėjo vidutiniškai 2,3 mikrogramus vitamino D 100 gramų grybų (3 – 4 grybai). Tai yra 23 % rekomenduojamos dienos normos. Tačiau šitas skaičius gali dar labiau padidėti, jei grybai gauna šiek tiek saulės.
Sidnėjaus universiteto tyrimas nustatė, kad 100 g grybų, paliktų vidurdienio saulėje apie valandą laiko, pagamino maždaug 10 mikrogramų vitamino D. Net staigus grybų apšvitinimas UVB spinduliais padidina vitamino D2 lygį (17,6 mikrogramų 100 g grybų). Panašiai vitamino D yra ir riebiose žuvyse, kiaušiniuose. Kasdien rekomenduojama suvartoti 5 – 15 mikrogramų vitaminų D (priklausomai nuo amžiaus).
Svarbu atsiminti, kad natūralios alternatyvos negali pakeisti vitamino D papildų. Todėl visų pirma reikėtų pasitarti su gydytoju ir klausyti jo nurodymų. Tačiau grybai – puikus būdas natūraliai pakelti vitamino D lygį. Jie labiau tinka kaip profilaktinė priemonė, o ne tada, kai pasireiškia labai didelis vitamino D trūkumas.
Įdaryti pievagrybiai su kiaušiniais ir žalumynais
- 12 pievagrybių
- 2 kiaušiniai
- 100 g įvairių žalumynų (svogūnų laiškų, petražolių, špinatų, gražgarsčių ir pan.)
- 3 skiltelės česnako
- 50 g kietojo sūrio
- 2 – 5 šaukštai maltų duonos džiūvėsėlių
- Druskos, maltų, juodųjų pipirų pagal skonį
Gaminimas
Atsargiai nupjauti pievagrybių kotus. Grybų kepurėles išvalyti, pasūdyti. Susmulkinti žalumynus. Nulupti ir susmulkinti česnaką. Išplakti kiaušinius ir sumaišyti su česnakais, žalumynais, tarkuotu sūriu ir 2 šaukštais džiūvėsėlių. Masė turi gautis gana tiršta. Jei atrodo, kad per skysta – įdėti daugiau džiūvėsėlių. Grybų kepurėles prikimšti įdaro. Suvynioti į foliją ir kepti orkaitėje, įkaitintojoje iki 180 laipsnių, apie 15 minutes. Papuošti žalumynais. Patiekti, kol karšti.
6 – 8 žmonėms
100 g apie 116 kcal
Paruošimo laikas: apie 45 min