Smulkias juodas arba mėlynas uogas vedantys šeivamedžiai paplitę  Europoje, Azijoje ir kai kuriose Jungtinių Valstijų dalyse. Kai kurių veislių šeivamedžių uogos yra nuodingos. Šeivamedžio uogos ir žiedai tūkstančius metų natūraliojoje medicinoje naudojami gydyti kosulį, peršalimą, bakterinius ir virusinius susirgimus, anginą ir gripą, stiprinti imunitetą.

 

Daug antioksidantų turinčios šeivamedžio uogos vartojamos, siekiant sumažinti cholesterolį, pagerinti širdies darbą ar regėjimą. 1995 metais per gripo epidemiją, kaip pagalbinė priemonė, padedanti kovoti su virusu ir palengvinti ligos simtomus, Panamoje buvo skiriamos vartoti šeivamedžio uogų sultys. Pacientai gėrę šeivamedžio uogų sultis pasveiko greičiau.

 

Šeivamedžio uogose ir žieduose yra organinių pigmentų, taninų, amino rūgščių, karotenoidų, flavonoidų, cukraus, rutino, vitaminų A, B ir C. Šeivamedžio uogos pasižymi lengvai vidurius laisvinančiomis, šlapimą ir prakaitą varančiomis savybėmis.

 

Imunitetą stiprinančio ir su gripo virusu kovojančio šeivamedžio uogų ekstrakto yra vaistinėse parduodamuose maisto papilduose, pastilėse ir sirupuose. Tačiau kažin ar tokiems papildams gali prilygti iš šviežių uogų namuose gamintas šeivamedžio uogų sirupas. Žemiau pateikiamas nesudėtingo šeivamedžio uogų sirupo receptas.

 

Šeivamedžio uogų sirupas

 
  • Šeivamedžio uogų
  • Smulkaus cukraus
  • Gvazdikėlių

Gaminimas

 

Nupjaukite šeivamedžio uogas kartu su lapkočiais.  Su šakute atskirkite uogas nuo lapkočių. Uogas suberkite į dubenį.

 

Uogas sudėkite į puodą ir užpilkite vandens, kad jas apsemtų. Virkite ant lėtos ugnies 20 minučių.

 

Išsunkite virtų šeivamedžio uogų sultis per marlę.

 

Kiekvienam 0,5 l šeivamedžio uogų sulčių dėkite 0,5 kg cukraus ir 12 gvazdikėlių. Sirupą virkite 10 minučių.

 

Palikite šeivamedžio uogų sirupą atvėsti. Tada supilkite į sterilizuotus stiklinius butelius ir užsukite dangtelius su guminiais sandarumo žiedais (į kiekvieną butelį sudėkite tokį patį skaičių gvazdikėlių).

 

Tinkamai laikomas sirupas tinkamas vartoti iki dviejų metų.