Geri patarimai, ką daryti, kad nešaltų rankos ir kojos
2019-01-18 09:56Ne tik moteris, bet ir kai kuriuos vyrus, šaltuoju metų laiku vargina šąlančios galūnės, kai atrodo, kad rankos ir kojos sustingsta į ledą. Ne visada to priežastis yra šalčiams nepritaikyta arba netinkamo dydžio avalynė. Dažniausiai šio fenomeno priežastis yra smulkiųjų kraujagyslių susiaurėjimas, esant šaltam orui, dėl ko sutrinka kraujotaka į galūnes. Tokią organizmo reakciją į šaltį galima nesunkiai paaiškinti: kūnas bando išsaugoti kiek įmanoma daugiau šilumos savo viduje ir apsaugoti vidaus organus (plaučius, inkstus, širdį ir smegenis) nuo hipotermijos. Šąlančios galūnės nekelia tiesioginės grėsmės žmogaus sveikatos būklei ir nėra pirminės svarbos dalykas išlikimui.
Moterims šie procesai prasideda dažniausiai prasideda greičiau, nes jos turi mažiau raumenų masės, kuri sušildo, negu vyrai. Kūno šiluma gaminasi raumenyse. Riebalai, priešingai vyraujančiai nuomonei, nešildo, tik padeda ilgiau išlaikyti šilumą, todėl jie neapsaugo nuo šąlančių rankų ir kojų. Be to, šalti galūnės gali ir dėl tam tikrų medžiagų apykaitos ar hormonų veiklos sutrikimų.
Šaltis nepatinka niekam, todėl reikia imtis priemonių, kad nereikėtų šalti ir kęsti nepatogumus dėl šąlančių galūnių. Jeigu šąlančios rankos ir kojos yra ilgalaikė, lėtinė problema, galima pabandyti treniruoti kraujagysles. Tai galima padaryti dažniau lankantis pirtyse ir saunose, rankas ir pėdas plaunat po kontrastiniu vandeniu (kaitaliojant šalto ir karšto vandens sroves), į mitybą įtraukus šildančius prieskonius:
- aitriąsias paprikas,
- imbierą,
- krienus,
- česnakus.
Minėti prieskoniniai augalai suaktyvina kraujotaką ir gali padėti išvengti galūnių šalimo. Verta atsiminti, kad rūkymas bei alkoholio vartojimas, nors suteikia trumpalaikį šilumos pojūtį, bet skatina dar labiau susitraukti kraujagysles, todėl ilgainiui pėdos ir plaštakos pradeda dar labiau šalti. Labai svarbu vengti dehidratacijos žiemą ir gerti pakankamai vandens, nes, kai organizmui trūksta skysčių, gali sutrikti kraujotaka galūnėse ir todėl jos gali tapti jautresnės šalčiui.
Taip pat tinka bet kokia fizinė veikla, mankštinanti raumenis ir apšildanti visą kūną, ne tik galūnes. Kartais pakanka 5 minutes pagniaužyti kumščius, pamojuoti rankomis, norint pajusti užplūstančią šilumą. Namuose galima paprašyti partnerio pamasažuoti pėdas su sezamų aliejumi: toks pėdų masažas turi ne tik šildomąjį poveikį, bet ir gali padėti pagerinti poros santykius, nes suartina ir leidžia praleisti dviese daugiau laiko. Masažas nebūtinai turi baigtis ties pėdomis, jeigu yra noro, galima tęsti toliau, kol abiems pasidarys karšta. Druskų vonios su eteriniais aliejais taip pat padeda grąžinti šilumą į kūną. Eterinius aliejus galima pasirinkti savo nuožiūra. Tina citrinų, apelsinų, rozmarinų, eukaliptų – jie visi turi teigiamą poveikį. Taip pat reikėtų nepamiršti šiltų drabužių. Jaukios, minkštos, vilnonės kojinės, šiltos kumštinės arba pirštuotos pirštinės, drabužiai tik su ilgomis rankovėmis, megztiniai ir skraistės, kuriais galima apsigobti, pajutus stingdantį šaltį. Palaipsniui organizmas pripras išlaikyti normalią temperatūrą, todėl nenušalti rankų ir kojų bus lengviau.