Vis daugiau žmonių atranda eterinių aliejų pasaulį ir jų teikiamą naudą kasdieniame gyvenime. Šie koncentruoti augaliniai ekstraktai turi daugybę sveikatai naudingų savybių, padeda ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Kada ir kokius eterinius aliejus verta pasitelkti? 

 

Natūrali gamtos dovana Glass,Bottle,With,Oil,,Pipette,And,Cedar,Cone,On,Light

 

Eteriniai aliejai – natūralūs aromatiniai junginiai, išgauti iš augalų lapų, žiedų, šaknų ar žievės. Jie gaunami distiliuojant arba spaudžiant, turi stiprių aromatiniųir įvairių gydomųjų savybių. Eteriniai aliejai veikia žmogaus organizmą per kvapus, stimuliuodami smegenų dalis, atsakingas už emocijas ir nuotaiką. Be to, gali būti naudojami fiziškai – malšina skausmus, stiprina imunitetą, gerina odos būklę ir kt.  

 

Nauda sveikatai 

 

Eteriniai aliejai pasižymi įvairiomis naudingomis savybėmis, kurios padeda palaikyti bendrą sveikatą: 

 

Imuniteto stiprinimas ir kvėpavimo takų funkcijų palaikymas.Eukaliptųar arbatmedžių eteriniai aliejai turi antibakterinių ir antivirusinių savybių, padedančių kovoti su peršalimu ir kitomis kvėpavimo takų ligomis.Eukaliptų aliejusžinomas dėl stiprių kvėpavimo takų atvėrimo savybių. Jis padeda malšinti slogą, kosulį ir bronchito simptomus.Arbatmedžiųeterinis aliejus puikiai tinka kovai su peršalimu ir infekcijomis, mažina uždegimą ir gerklės skausmą. 

 

Skausmo malšinimas.Pipirmėčių eterinis aliejus žinomas dėl gebėjimo sumažinti galvos ir raumenų skausmus. Naudojamas masažuojant į skaudamas vietas, taip padedant atsipalaiduoti.Gvazdikėlių eterinis aliejus turi šildančių ir skausmą malšinančių savybių, todėl puikiai tinka raumenų ir sąnarių skausmams malšinti. Norint intensyvesnio poveikio, kartu galima naudoti imbierų eterinį aliejų.  

 

Virškinimo sistemos palaikymas. Daug eterinių aliejų, pvz., gvazdikėlių ar imbiero, naudingi virškinimo problemoms spręsti, padeda sumažinti pilvo pūtimą, pykinimą. 

 

Grožiui puoselėti 

 

Odos priežiūra.Šiam tikslui dažniausiai pasitelkiamas arbatmedžiųeterinis aliejus. Žinomas dėl antibakterinių savybių, naudojamas gydantaknęir kitas odos problemas. Be to, kai kurie eteriniai aliejai, pvz., levandų, ramina ir maitina odą. Levandos padeda atgaivinti odą, mažina paraudimus, uždegimus, taip patsenėjimo požymius. 

 

Plaukų stiprinimas. Eteriniai aliejai gali pagerinti plaukų sveikatą įvairiais būdais – nuo galvos odos stimuliavimo iki plaukų struktūros gerinimo. Itin naudingas rozmarinų eterinis aliejus, nes skatina plaukų augimą, gerina galvos odos kraujotaką, tad užkerta kelia plaukų slinkimui. Taip pat naudingas levandų eterinis aliejus, mat ramina galvos odą, slopina niežulį. Gali padėti kovoti su plaukų slinkimu ir stimuliuoti jų augimą. Levandos turi antibakterinių savybių, todėl netgi leidžia gydyti pleiskanas. Jeigu plaukai labai riebaluojasi, verta išbandyti citrinų eterinį aliejų, kuris padeda sumažinti riebalų perteklių ir suteikia sveiko spindesio. Be to, pasižymi šveičiamosiomis savybėmis, tad padeda išvalyti galvos odą, pašalinti negyvas ląsteles.  

 

Nagams. Eteriniai aliejai – puikus būdas natūraliai sustiprinti nagus. Turint polinkį į nagų grybelį, pravers arbatmedžių eterinis aliejus, nes efektyviai kovoja ne tik su bakterijomis, bet ir grybeliais, saugo nagus nuo infekcijų, gerina bendrą jų būklę. Levandų eterinis aliejus tinka nagų odelių priežiūrai, veikia raminamai, mažina sudirgimus. Norint spartesnio nagų augimo, pravers rozmarinų eterinis aliejus – gerina nagų kraujotaką ir taip juos stiprina.  

 

Emocinei būsenai gerinti 

 

Kvapai turi stiprų poveikį emocijoms ir nuotaikai. Aromaterapija, naudojant eterinius aliejus, padeda sumažinti stresą, nerimą ir pagerinti bendrą emocinę būseną. Vienas populiariausių raminamųjų eterinių aliejų– levandų. Puikiai tinka kovai su nerimu, stresu, net miego problemomis.Ramunėlių eterinis aliejus turi švelnių raminamųjų savybių, todėl nepamainomas norint atsipalaiduoti ir nervų sistemai nuraminti. Tai ideali priemonė stresui mažinti, emocinei pusiausvyrai atkurti.Citrusiniai aliejai, tokie kaip apelsinų, puikiai pakelia nuotaiką, energizuoja, suteikia pozityvumo. Citrinų eterinis aliejus turi stiprių stimuliuojančių savybių, todėl dažnai naudojamas nuovargiui ir apatijai įveikti. Jo kvapas suteikia gaivumo, energijos ir gyvybingumo. Levandų, mėtų, bergamočių eteriniai aliejai raminair atpalaiduoja, netgi gerina miego kokybę, padeda lengviau užmigti. Bergamočių eterinis aliejus efektyvus kovai su nemiga, nes ramina ir mažina streso hormonų lygį organizme. Tai vienas geriausių eterinių aliejų norint pasiekti gilų miegą. 

 

Kaip naudoti? 

 

Eterinius aliejus galima naudoti įvairiais būdais, nelygu norimas rezultatas ir individualūs poreikiai. 

 

Inhaliacijos. Vienas paprasčiausių būdų naudoti eterinius aliejus – kvėpuoti jų garais. Tam patogiausia įsigyti specialiųaromaterapinį difuzorių. 

 

Masažai. Tam tikri eteriniai aliejai puikiai tinka masažams. Tiesa, naudoti saikingai, maišant su baziniu augaliniu aliejumi, pvz., migdolų, kokosų.  

 

Kremai ir tepalai. Eterinius aliejus galima maišyti į įprastai naudojamus kremus, losjonus, plaukų balzamus. 

 

Tiesioginis įtrynimas. Su šiuo metodu reikia būti atsargiems, jis tinka ne visiems eteriniams aliejams, nes kai kurie neskiesti gali sudirginti odą. Tiesioginiam naudojimui tinka levandų, arbatmedžių, ramunėlių ir kiti švelniai veikiantys eteriniai aliejai. Juos galima tepti ant skaudamos vietos, sudirgusios odos ir pan. Naudoti mažais kiekiais, pirmą kartą išbandyti, ar nėra alerginės reakcijos.  

 

Autorė Jūratė Survilė