Ekologiška vejos priežiūra
2013-05-16 09:06Kas gali būti gražiau nei žalia veja, lyg kilimas, šalia namų… Be pavojingų pesticidų ir cheminių trąšų žolė gali užaugti dar vešlesnė ir žalesnė. Vejos priežiūra gali būti dar paprastenė, kai žinosite keletą svarbiausių dalykų.
Veja – tai gyvas organizmas
Kaip natūraliai ir organiškai prižiūrėti veją? Visų pirma reikėtų suprasti, kad veja – tai gyvas organizmas. Dirvoje gyvena įvairių organizmų, kurie maitinasi, geria, virškina ir šalina atliekas. Geroje žemėje veisiasi naudingi organizmai, kurie purena ir tręšia žemę, padeda augti augalams. Organiškos trąšos nuo cheminių skiriasi tuo, kad jos maitina dirvožemio organizmus, o cheminės tiesiog veikia augalų augimą. Cheminių trąšų likučiai patenka į požeminius vandenis, ežerus, upes ar jūrą. Sveikoje dirvoje auganti veja yra atsparesnė sausrai, kenkėjams, jai reikia mažiau priežiūros.
Sėklos vejai
Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad visos žolės sėklos vienodos. Kai kurios iš jų auga aukštos, kitos – žemos. Vienos mėgsta tiesioginės saulės spindulius, kitos – pavėsį, trečios gali augti nepalankiomis sąlygomis takuose ar lengvai pakenčia sausrą. Daugelis šiuolaikinių žolės veislių auga lėtai ir yra atsparios ligoms, todėl tokią veją reikia rečiau laistyti, tręšti ir pjauti.
Baltieji dobilai
Amerikoje iki penktojo dešimtmečio vejų sėklų mišiniai būdavo supakuoti su baltųjų dobilų sėklomis. Vėliau rinkai buvo pristatytas sintetinis herbicidas, kuris naikina piktžoles, taip pat ir dobilus. Tačiau dabar dobilai vėl pradėti vertinti. Dobilai yra ne tik atsparūs nepalankioms klimato sąlygoms, tačiau šaknyse kaupia atmosferos azotą, kuris yra natūrali žemės trąša. Dobilai užgožia piktžoles vejoje, yra atsparūs ligoms ir kenkėjams bei neauga aukšti, todėl vejos su dobilais nereikia labai dažnai pjauti.
Veją pjauti dažnai, bet ne per trumpai
Per trumpai nupjovus veją pažeidžiamos žolės šaknys, žemė greičiau išdžiūsta ir nebepatenka užtektinai deguonies. Pjauti reikėtų tik trečdalį žolės ilgio. Puiku, jei žolė neaukštesnė nei 2,5 ar 3 cm. Žolę pjauti rekomenduotina prieš trumpalaikį lietų.
Vejos laistymas
Vejoms laistyti sunaudojama begalė vandens resursų. Vejai dygstant reikia apie 25 mm vandens per savaitę. Norėdami sutaupyti vandens veją laistykite rytą. Laistykite gausiai, bet ne dažnai. Rinkitės organiškas trąšas ir medžiagas, kurios pagerina dirvožemio sudėtį. Augalus sodinkite jiems tinkamoje vietoje.