Džiovinti augalai interjere
2024-09-27 08:48Ruduo žymi šaltojo sezono pradžią, kai gamta palaipsniui panyra į žiemos miegą. Tačiau sausų augalų kompozicijos ir kitos augalinės tendencijos interjere žydi ištisus metus. Reikia tik rasti patinkančią žaliavą ir leistis į eksperimentus.
Universalus dekoras
Šimtus metų besitęsianti dekoravimo istorija ir namų puošyba sausų augalų kompozicijomis – pasakiška alternatyva gyvoms gėlėms. Ekologiški ir natūralūs botaniniai aksesuarai išlaiko savo užkonservuotą grožį bei eleganciją, perteikia gamtos alsavimą ir kuria jaukumą per šiltas spalvas, įvairias tekstūras. Tinka visoms vidaus erdvėms, nesvarbu, tai namai, verslo ar viešosios patalpos, taip pat laukui, įskaitant namo įėjimą, terasą, balkono puošimą.
Kruopščiai parinktais gėlių, šakelių ir kitų žalumynų komponentais galima dekoruoti nuo vėlyvos vasaros iki žiemos švenčių, kai natūralius aksesuarus pakeičia ryški ir blizgi kokofonija. Vėliau džiovinti augalai sugrįžta į interjerą iki pavasario ir pirmųjų išsprogusių pumpurų.
Stilių ir spalvų paletę lemia natūralus gamtos ciklas bei sezoninės šventės. Vasarą ir ankstyvą rudenį dominuoja saulėje blukinti gelsvi ir žalsvi atspalviai. Vis labiau vėstant orams pirmu smuiku sugroja ryškiai geltoni, raudoni, oranžiniai, rudi tonai. Rudeniško patalpų dekoravimo galima pasimokyti iš amerikiečių tradicijos puoštis Padėkos dienai. Po triukšmingo kalėdinio laikotarpio vėl sugrįžta subtilios, prislopintos ir melancholiškos spalvos. Saulei kylant vis aukščiau ir atėjus pavasariui paletėje atsiranda daugiau žalios ir geltonos.
Vien tik privalumai
Didžiausias pliusas – džiovintų gėlių nereikia prižiūrėti, o grakštumu ir žydėjimu galima džiaugtis ištisus metus. Jokio vargo dėl laistymo, tiesioginės saulės poveikio, ligų, tręšimo ir kitų problemų, kurias kelia jautrūs vazoniniai augalai. Idealus pasirinkimas užimtiems žmonėms, ant kurių palangės niekas neišgyvena ilgiau savaitės. Tiktų asmenims, dirbantiems pamaininį darbą, daug keliaujantiems pramogų ar darbo tikslais. Užtenka nubraukti dulkes kaskart tvarkant namus. Tačiau nieko nenutiks, jei šeimininkas prisimins puokštę po poros mėnesių.
Džiovinti augalai padeda sukurti vadinamąją žaliąją zoną uždarose, prastai vėdinamose vietose ar patalpose, kuriose trūksta natūralios saulės šviesos. Tai alternatyva dirbtiniams, dažniausiai plastikiniams augalams, kurie galbūt atrodo lyg tikri, tačiau nėra ekologiški ir tvarūs. Šios savybės itin svarbios jaunajai kartai, susirūpinusiai aplinkosauga ir klimato kaita.
Džiovinti augalai itin madingi. Naujausios tendencijos palankios atviroms erdvėms ir minimalizmui, todėl džiovinti elementai sukuria natūralų kontrastą ir tampa dėmesio objektu. Puikiai įsikomponuoja tarp liaudiško (etno) ir miesto (urban) stilių. Papildo neutralią paletę, kurioje dominuoja balti, pilki, gelsvi atspalviai. Šiai kategorijai priskiriamos specialiai užkonservuotos gėlės, kurios išsaugo pirminę išvaizdą ir „nenuvysta“. Galima kurti išskirtinai originalias kompozicijas, kurių neįmanoma padaryti su gyvais augalais, pavyzdžiui, vertikalias sienas.
Paskutinis, tačiau ne mažiau svarbus aspektas – džiovintų kompozicijų poveikis psichikai nesiskiria nuo gyvos žaliosios terapijos. Smegenys interpretuoja vaizdus ir gretina su turėta patirtimi, todėl bet kokie augalai priartina prie gamtos, didina dopamino lygį ir ramina nervų sistemą. Tinka meditacijos praktikoms, kai mintys nuo stresą keliančio objekto perkeliamos į smulkias, sudėtingas augalines struktūras.
Populiariausių augalų simbolika
|
Plačios galimybės
Kurti džiovintą dekorą nėra sunku. Yra tiek daug skirtingų žaliavų – gėlių, žolių, lapuočių augalų ir šakų, kad išeitį ras net išrankiausi. Skirtingai nuo gyvų gėlių, šauniai atrodo ir pavieniai džiovinti stiebai, kurie kausto dėmesį savo skulptūriškumu.
Gražia kompozicija gali tapti beveik kiekviena namuose esanti gyvų gėlių puokštė. Puikiai išsisaugo ne tik pamėgtos rožės, bet ir plukės, vėdrynai, kalijos, anturiai bei daugelis laukinių pievų, miškų, darželių augalų. Verta nepamiršti nežydinčių komponentų, tokių kaip smilgos, subrendusios grūdinių kultūrų varpos, nendrės. Tinka gimtų kraštų medžių bei krūmų (klevų, gubojų, šermukšnių, putinų) ir egzotinė lapija, pavyzdžiui, eukaliptų, bambukų, palmių šakos. Vintažinį efektą sustiprina levandos, suteikiančios ne tik malonų atspalvį, bet ir atpažįstamą aromatą.
Įspūdingai atrodo kompozicijos iš skirtingų augalų, pasižyminčių nevienodomis faktūromis, t. y. šakų, stiebų, uogų kekių, lapų, žiedynų ir kitų sausuolių. Sudėti į didelį molinį dubenį papuoš valgomąjį stalą ar konsolę. Kelias mažas kompozicijas galima pastatyti ant kavos stalelio ar miegamojo komodos. Aukštos vazos, statomos ant grindų, tinka prieškambaryje ar erdvioje svetainėje. Šie elementai paprastai įkurdinami kampe arba greta kito nedidelio baldo. Girliandomis rekomenduojama dekoruoti židinį, laiptų turėklus, įėjimo arkas. Svyrantys elementai tinka lentynoms, palangėms, židiniui. Vainikai kabinami ant lauko durų arba dedami valgomojo stalo centre.
Sausuoliai tinka ne tik kasdieniam, bet ir šventiniam dekorui. Pasitarnauja vestuvių, krikštynų ir kitomis progomis nuomojamų patalpų interjerui, ypač išpildant kaimišką ir ekologišką idėją. Džiovintomis gėlėmis galima puošti pakuojamas dovanas, atvirukus.
Žingsnis po žingsnio
|
Gaminti ar pirkti?
Gėlių džiovinimas – tvarus būdas pratęsti augalų grožį ir sumažinti atliekų kiekį. Užuot po savaitės išmetus puokštę, neapsikentus nuvytusių žiedų ir pūvančių lapų, galima džiovinti ir mėgautis dovana ilgesnį laiką. Bene vienintelis minusas – sausuoliai yra trapūs ir lengvai lūžta, byra, dūlėja. Namų sąlygomis pagamintas dekoras tarnauja vieną sezoną, bet kasmet galima pasiruošti naujų kompozicijų. Pramoninės gamybos džiovinti augalai dažniausiai apdirbti konservuojamosiomis medžiagomis, todėl išsilaiko iki 3 metų.
Svarbu atsižvelgti, kad ne visos sausos kompozicijos ekologiškos. Išpopuliarėjusi mada ir didėjanti paklausa lemia masinę gamybą, o prekes dažniausiai tiekia ne nacionaliniai gamintojai, bet tolimų šalių, pavyzdžiui, Kinijos, verslininkai. Nors gamybos kaštai maži, dėl transportavimo atstumų anglies pėdsakas ir poveikis aplinkai išauga neproporcingai daug.
Natūralios estetikos gerbėjams nepatiks ryškiai dažyti aksesuarai, praradę pirminę išvaizdą, tačiau įgavę kičo prieskonį. Tokiuose gaminiuose gali būti toksiškų medžiagų. Be to, kompozicijos atrodo lyg dirbtinės klastotės. Nenatūralaus ir jaunatviško grožio kultas persismelkia net tokioje srityje kaip džiovinti augalai. Daug organiškiau atrodo originalūs sausuoliai, kurie yra blyškūs, tačiau įdomūs savo sendinta forma, faktūra, sudėtinga struktūra ir netobulumu.
Autorius Jurgita Ramanauskienė