Kalėdų senelio istorija iš tikrųjų yra dvi istorijos. Pirmoji – tikra istorija apie šv. Mikalojaus, Miros vyskupo, antroji – tai pasakojimas apie tai, kodėl šiandien mūsų pažįstamas Kalėdų senelis yra labai simpatiškas senukas su pilvu, rogėmis ir elniu.

 

Kalėdų senelis

Kaip  nemeluojant ir neatimant iš didžiųjų metų švenčių magijos pasakyti vaikams apie Kalėdų senelį? Šiuo atveju labai tinka istorija apie šv. Mikalojų, kuris yra šiuolaikinio Kalėdų senelio prototipas – su raudonu paltu ir sniego baltumo barzda.

 

Tikra šv. Mikalojaus iš Miros istorija

 

Teigiama, kad šv. Mikalojus gimė 270 m.. Pataroje, dabartinės Turkijos teritorijoje. Kiti šaltiniai teigia, kad jis gyveno III ir IV amžių sandūroje. Pirmieji pranešimai apie jo pasiekimus atkeliauja iš IV amžiaus, todėl jo gimimo ir mirties metai nėra tikslūs. Šv. Mikalojaus kultas atsirado gerokai vėliau negu gyveno vyskupas iš Miros, todėl gali būti, kad informacija apie jį yra ne faktai, o jam priskiriamų atributų ir poelgių rinkinys. Tačiau tai nekeičia fakto, kad dabar šv. Mikalojus yra laikomas išties išskirtine figūra.

 

Šv. Mikalojaus biografija

 

Pranešama, kad šv. Mikalojus buvo vienintelis vaikas, gimęs turtingoje ir pamaldžioje šeimoje. Užaugęs jis atsisakė pasaulietiškų malonumų ir pašventė savo gyvenimą dievui. Buvo žinoma, kad jis labai jautriai reaguodavo į kitiems žmonėms daromą blogį ir žalą. Jis kovojo už nuskriaustuosius ir padėjo vargšams. Mirus tėvams, naudodamasis šeimos jam paliktu turtu, dosniai aukodavo vargšams – jiems atidavė viską. Matyt, jis visada tai darydavo slapta, kad gavę jo dovanas žmonės negalėtų žinoti, kas iš tikrųjų buvo tas dosnusis asmuo. Šv. Mikalojus buvo senovinio Miros miesto Turkijoje vyskupas. Šv. Mikalojus mirė gruodžio 6 d. nuo 345 iki 352 m. Krikščionims šventojo mirtis prilygsta jo paėmimui į dangų. Todėl krikščioniškoje tradicijoje dieną prieš šv. Mikalojaus mirties metines buvo įprasta siųsti Advento atvirukus su sveikinimais. Šiandien, minint gruodžio 6-ąją, švenčiame šv. Mikalojaus dieną ir šia proga kitose šalyse kai kurie žmonės keičiasi dovanomis.

 

Legendos apie šv. Mikalojų

 

Su šv. Mikalojaus figūra siejamos legendos, šlovinančios jo gerumą ir gailestingumą. Vienoje jų pasakojama apie karius, neteisingai nuteistus mirti, išgelbėtus nuo mirties. Kitoje pasakojama apie tai, kaip šv. Mikalojus padovanojo kraitį trims vargšo kaimyno dukroms, kurios šaipėsi iš Mikalojaus pamaldumo, todėl merginos pagaliau galėjo ištekėti ir išvengti didžiulės gėdos (tėvas ketino dukras parduoti į viešnamį). Kitos dvi legendos susijusios su stebuklais po šventojo mirties. Tikima, kad jis išgelbėjo jūreivius, kai laivas nuskendo per audrą – jūreiviai meldėsi šventajam, todėl jis pasirodė skęstančiame laive ir juos išgelbėjo. Išgelbėti jūreiviai nuplaukė į Mirą ir ten meldėsi, dėkodami šv. Mikalojui, kuris jiems pasirodė, įsakė tylėti ir tapti geresniems.

 

Kalėdų senelio įvaizdis

 

Šv. Mikalojus vaizduojamas su raudonu mitru (toks galvos apdangalas) ir kryželiu, kuris yra susijęs su jo vyskupo pareigomis. Raudonas apsiaustas ir vyskupo mitra neabejotinai įkvėpė Kalėdų senelio kostiumą, kurį žinome iš televizijos. Šiuolaikiniai Kalėdų ikonai – Kalėdų seneliui – apie 90 metų. Jį 1930 m. „Coca-cola” reklamai sukūrė amerikiečių menininkas Fredas Mizenas. Būtent jis sugalvojo pavaizduoti Kalėdų senelį kaip labai simpatišką senuką su žila barzda ir ūsais. Kalėdų senelio kostiumas – raudonas apsiaustas ir kepurė su bumbulu. Šis Kalėdų senelio su rogėmis ir elniais įvaizdis sužavėjo milijonus žmonių visame pasaulyje.