Dieviškasis Airijos balsas
2025-07-11 08:54Pasaulyje Enya žinoma kaip dieviškasis Airijos balsas. Dainininkė ir dainų autorė pardavė daugiau nei 80 mln. albumų, pelnė keturis „Grammy“ apdovanojimus ir net „Oskaro“ nominaciją. Ši talentinga moteris dabar nebekoncertuoja, tad jos balsą išgirsti galima tik įrašuose. Tačiau tai jos gerbėjų nė kiek neglumina. Jie puikiai žino, kad Enya – viena labiausiai uždarų muzikos pasaulio žvaigždžių.
Netikėtas pasirodymas viešumoje
Šių metų pavasarį naujausios atlikėjos nuotraukos, paviešintos socialiniuose tinkluose, sukėlė tikrą sensaciją, nes airių dainininkė viešumos vengia jau dešimtmečius. Enya, kurios tikrasis vardas – Eithne Pádraigín Ní Bhraonáin, gyvena Viktorijos laikų pilyje Manderley pietiniame Dubline. Ji pasitraukė iš žiniasklaidos akiračio, viešumo vengia, koncertuose beveik nesirodo, o paskutinį kartą ant raudonojo kilimo žengė „Grammy“ apdovanojimų ceremonijoje dar 2017-aisiais. Oficialioje jos atstovų svetainėje naujienos taip pat itin retos, pastaruoju metu pažymėta tik tai, kad 2023 m. sukako 35 metai nuo „Watermark“ albumo pasirodymo. Tad nereikia stebėtis, kad gerbėjai ir žurnalistai labai nustebo pamatę dainininkės artimųjų vestuvių kadrus, kuriuose tarp svečių buvo galima išvysti Enyą ir jos seserį Moyą Brennan, abi seserys kažkada kartu dainavo grupėje „Clannad“. Nuotraukas paviešino airių šokėjų kolektyvas „Donegal Dancers“, žinomas iš šou „Rhythm of the Dance“. Ši vieša Enyos išvyka itin reta. Ji renkasi gyventi tyliai, toli nuo pramogų pasaulio šurmulio, o gyvenimą skiria ne koncertams, o menui ir ramybei. Viename interviu prisipažino, kad pati visada bijojo santuokos. Ji nerimavo, kad kas nors ją gali įsimylėti vien dėl žvaigždės statuso. Tačiau artimi gyvūnai. Enya neslepia meilės katėms ir yra sakiusi, jog tikrąjį gyvenimo džiaugsmą randa kasdienėje ramybėje.
Nuo „Clannad“ iki pasaulinės sėkmės
Enyos muzikinis kelias prasidėjo dar vaikystėje, o pirmąją šlovę ji patyrė grupėje „Clannad“, kurioje grojo kartu su seserimi ir broliais. Nors šis projektas buvo daug žadantis, atlikėja gana greitai pasitraukė, nes jautėsi labiau soliste nei komandos dalimi. Būtent solo karjera jai atnešė ne tik finansinę sėkmę, bet ir pasaulinį žinomumą. Pirmasis proveržis įvyko su BBC dokumentinės serijos „The Celts“ garso takeliu. Šie kūriniai vėliau sugulė į debiutinį albumą „Enya“ (1987 m.). O karjeros šuolis įvyko su albumu „Watermark“ (1988 m.), kuris išgarsino hitą „Orinoco Flow“. Staiga jos muziką pažino ir pamėgo visas pasaulis. Nors pagal visas šou verslo taisykles taip neturėjo nutikti. Juk Enya – unikali, jos muzikoje persipina angliški, airiški, o kartais net fiktyvūs J. R. R. Tolkieno sukurtos elfų kalbos žodžiai. Būtent dėl to yra manančių, kad dainuoja lotyniškai. Šios atlikėjos muzika visada rami, lėta ir kone užliūliuojanti. Muzikos ekspertai sako, kad Enya – ne tik vardas ar balsas, tai kone atskiras muzikos žanras. Jos kūriniai taip pat kartais apibūdinami kaip muzikinis meditacijos atitikmuo. O pati Enya – eksperimentuoti mėgstanti intelektualė, kuriai labiau nei bet kas kita rūpi kūryba. Šią atlikėją įkvėpimo šaltiniu laiko tokios šiuolaikinės žvaigždės kaip Billie Eilish. Jauna atlikėja yra prisipažinusi, kad net mėgina pamėgdžioti Enyą. Ir iš tiesų gerai įsiklausius jos sukurtuose popmuzikos hituose galima išgirsti keletą mistinių Enyos motyvų.
Kino ir paguodos skambesys
Enyos muziką netruko atrasti ir Holivudas, jos dainos skambėjo filmuose „Green Card“ (1990 m.) „Toys“ (1992 m.) ir „The Age of Innocence“ (1993 m.). Tačiau labiausiai apgailestaujama dėl to, kad atsisakė dainuoti pagrindinę „Titaniko“ dainą, būtent jos balsą siūlė režisierius Jamesas Cameronas, bet ji nusprendė nepriimti šio pasiūlymo. Nors atlikėja niekada nepaaiškino, kodėl pasakė „ne“, tačiau spėliota, kad filmo siužetas jai pasirodė tiesiog per lėkštas, o daina, kurią būtų tekę atlikti, visiškai neatitiko jos stiliaus. Vietoj „Titaniko“ pasirinko fantastikos klasiką. 2001 m. už kūrinį „May It Be“ iš „Žiedų valdovo“ pirmosios dalies nominuota „Oskarui“. Tame pačiame filme skambėjo ir kita jos daina „Aníron“. Jos muzika visada buvo šiek tiek tragiška, tačiau ir guodžianti. Galbūt todėl 2001 m. įvykus rugsėjo 11-osios teroro aktui būtent jos daina „Only Time“ skambėjo per visas televizines transliacijas. Unikalus skambesys ir švelnus atlikėjos balsas veikia kaip raminamieji vaistai. Beje, mokslininkai net atliko keletą nedidelių tyrimų su šios atlikėjos kūriniais. Mėginta išsiaiškinti, ar Enyos dainos gali padėti kovoti su panikos priepuoliais, nemiga ir nerimu. Tai, kad muzika veiksmingai sumažina nemalonius šių sutrikimų simptomus, įrodyti nepavyko, tačiau Enyos gerbėjai tikina, kad klausydamiesi atlikėjos dainų ne tik nurimsta, bet ir jaučiasi dvasiškai pasveikę.
Legendinė sėkmė be koncertų – „Enyonomika“
Nors per karjerą beveik nekoncertavo, Enya milijonais parduodavo, o ir dabar vis dar parduoda albumus. Šis reiškinys net nusipelnė naujo termino – „Enyonomika“, kuriuo vadinama sėkmė be klasikinio viešumo. Nuo 2005-ųjų ji išleido vos kelis naujus įrašus – kalėdinį albumą „And Winter Came…“ (2008 m.), rinkinį „The Very Best Of Enya“ (2009 m.) ir paskutinį darbą „Dark Sky Island“ (2015 m.). Gyvenimas jai ne šou, o ramaus meno kupina kasdienybė. Enya mėgsta klasikinius nespalvotus filmus, kolekcionuoja meno kūrinius ir tapo. Jos pilis pavadinta Manderley, kaip ir garsiojo režisieriaus A. Hitchcocko filme „Rebeka“. Tai subtili užuomina į senovinius romanus, kuriuos dainininkė tiesiog dievina. Ir nors iš pirmo žvilgsnio atrodo nutolusi nuo pasaulio, Enya išlieka viena įtakingiausių moterų šiuolaikinėje muzikos industrijoje. Nors jos įtaka pasireiškia netiesiogiai. Įtakingais asmenimis muzikos pasaulyje laikomi tie, kurie nuolat sulaukia pasiūlymų kurti, bendradarbiauti ar parduoti teisę naudoti anksčiau sukurtus kūrinius. Enya vis dar trokštama. Net ir praėjus dešimtmečiui po paskutinio kūrinio pasirodymo ji kasdien sulaukia daugybės paklausimų ir pasiūlymų. Jos trokšta kino režisieriai, „Netflix“ platforma net kelerius metus mėgina išsiderėti teisę apie ją sukurti dokumentinį filmą, o pasaulio turtingieji žada milijonines sumas už vienkartinį pasirodymą privačiose šventėse.
Keletas įdomių faktų
- Enyos muzikai būdingas unikalus vokalo sluoksniavimas. Štai 1991 m. išleistai dainai „Angeles“ ji įrašė 500 savo pačios balso įrašų, o prodiuseris Philas Spectoras juos sumontavo ir taip sukūrė įspūdingus vokalinius sluoksnius.
- Nors pasirodė įvairiose televizijos laidose ir apdovanojimų ceremonijose, iš tikrųjų niekada nevyko į gastroles. Kadangi jos muzika priklauso nuo daugiasluoksnio vokalo, Enya yra prisipažinusi, kad to atkartoti gyvai tiesiog neįmanoma. O koncertuoti su choru ji nenori.
- Enyą galima pavadinti kosmine atlikėja. 1991 m. jos vardu pavadinta nedidelė planeta. 2017 m. atrasta nauja žuvų rūšis taip pat praminta Enya, pagerbiant jos klasikinę dainą „Orinoco Flow“.
- Enya gimė 1961 m. gegužės 17 d. Ji niekada nešventė gimtadienio ir nėra suorganizavusi nė vieno vakarėlio. Taip pat atlikėja viename iš retų interviu prisipažino, kad neturi draugų.
- Pirmą kartą Enya uždainavo būdama vos trejų metukų. Kartu su seserimi sudalyvavo liaudies dainų konkurse. Tuomet talentingosios seserys prizo nelaimėjo. Visgi kai sulaukusi penkerių pasirodymą pakartojo, gavo apdovanojimą už geriausią pasirodymą.
- 2023 m. atlikėjos interneto puslapyje pasirodė žinutė, suintrigavusi gerbėjus visame pasaulyje. Joje skelbta, kad Enya vėl pradėjo dirbti įrašų studijoje. O tai reiškia, kad po kelerių metų turėtų pasirodyti naujas singlas arba albumas.
Autorė Eglė Stratkauskaitė