Daugelis dar prisimena į kišenę telpantį žaidimą „15“, kuriame reikia stumdyti sunumeruotus kvadratėlius. Ukrainos psichoterapeutas Olegas Ternas, pasinaudojęs populiaraus žaidimo sistema, pasiūlė originalų mitybos reguliavimo būdą.

 

dietos

Kuo ji kitokia?

   

Ši dieta padeda neskaičiuojant kalorijų ir nesigilinant į maisto sudėtį laikytis subalansuotos mitybos režimo. Tiems, kurie tik pradeda racionaliai maitintis, ji padės perprasti subalansuotos mitybos principus arba išmokti nesudėtingai planuoti meniu. Tai schema, kurioje dienos racionas suskirstytas porcijomis pagal produktų kategorijas.

 

Nereikia nieko sverti ar skaičiuoti, reikia tik vadovautis schema ir kontroliuoti porcijų dydį. Sistema labai lanksti, visuomet ją galima keisti atsižvelgiant į tai, kokių produktų yra namie ir ko norisi.

 

Dietos principas

 

Dienos meniu sudaryta žaidimo „15“ principu. 12-oje langelių – kieto maisto porcijos, 3-uose – gėrimai. Tiesa, riboti reikėtų kaloringus ir kofeino turinčius produktus, vandenį galima gerti neribojant.

 

Porcijos dydis

 

Tiksliausias būdas sužinoti, kiek maisto suvalgyta, – jį pasverti. Tačiau niekas nesinešioja virtuvinių svarstyklių. Vadinasi, reikalingas toks matavimo vienetas, kuris visada būtų šalia, pavyzdžiui, nuosavas kumštis. Tai labai objektyvus matavimo vienetas, nes kumštis proporcingai atitinka kūno dydį – suaugusio vyro, kuriam reikia daugiau maisto, kumštis didesnis nei liaunutės merginos, kuri valgo mažiau. Maisto porcijos dydį paprasta palyginti su kumščiu, nes vienos porcijos dydis lygus kumščio dydžiui. Pavyzdžiui, kumščio dydžio vaisius arba plaštakos dydžio kepsnys.

 

Dietos reikalavimai

 

Norint pasiekti teigiamų rezultatų, nuo pat pradžių reikia laikytis tam tikrų taisyklių.

 
  • Atsisakyti kepto, skrudinto maisto. Rekomenduojama valgyti daugiau šviežių produktų, maistą ruošti garuose, troškinti arba kepti orkaitėje.
  • Salotas galima gardinti aliejais arba liesu jogurtu.
  • Gerti daug paprasto vandens ir prieš valgį, ir visos dienos metu.
  • Reguliariai sportuoti.
  • Jei dietos tikslas – mažinti svorį, tuomet reikėtų atsisakyti bulvių, bananų ir vynuogių, riebių ir miltinių patiekalų, saldumynų. Cukrų geriau keisti saldikliais.

 

Maisto įvairovė

   

Patariama susidaryti mėgstamų produktų pagal skirtingas kategorijas sąrašą (baltymų turintys produktai, daržovės ir žalumynai, grūdiniai produktai, vaisiai ir uogos, gėrimai). Visi produktai, tinkantys šiai dietai, turi savo spalvą ir priklauso tam tikrai kvadratėlių kategorijai. Kiekviena spalva turi savo užduotį. Šioje dietoje yra ir ypatingas kvadratėlis – savotiška premija, kartais (kartą per savaitę) leidžianti vartoti draudžiamus produktus.

 

Reikia surašyti savo savaitės meniu, produktus nuspalvinti reikalinga spalva (spalvų reikšmes žr. žemiau). Visų spalvų turėtų būti po lygiai. Tai ir yra balansas, kurio taip reikia žmogaus organizmui.

 

Raciono spalvų reikšmės

 

dietos_pav

 

http://www.diets.ru/dieta/dieta-pjatnashki.html

 

Žali kvadratėliai atsakingi už tai, kad organizmas būtų aprūpintas ląsteliena. Šiai kategorijai priskiriami grybai, daržovės ir žalumynai.

 

Oranžiniai reiškia visus produktus, kurių nedidelis kiekis privalo būti įtrauktas į kasdienę mitybą. Tai kruopos, kietųjų kviečių makaronai, duona, bulvės.

 

Raudoni – baltymų gausūs produktai. Tai neriebi mėsa (vištiena, kalakutiena, jautiena), jūrų gėrybės, subproduktai, rauginto pieno produktai, kiaušiniai ir ankštiniai.

 

Mėlyni žymi gėrimus – arbatą, kavą, vandenį (taip pat ir mineralinį), vaisių kokteilius. Visi jie turėtų būti be cukraus.

 

Geltoni – vaisiai ir uogos.

 

Ši dieta išskirtinė tuo, kad siekiant išsikeltų tikslų išsaugomas visų organizmui reikalingų medžiagų balansas (baltymai, riebalai ir angliavandeniai, taip pat ląsteliena ir vitaminų bei mineralinių medžiagų kokteilis).

 

Kaip kontroliuoti rezultatus?

 

Šios dietos autorius siūlo kontroliuoti procesą sveriantis rytais (iki pusryčių, po pasituštinimo). Pirmomis dienomis galima svertis kasdien, svorio pokyčio vidurkį nustatant atsižvelgus į 3–4 dienų rezultatus. Vėliau užtenka svertis keliskart per savaitę.

 

Vertinimai

 

Jei tikėtume žmonių atsiliepimais, ši dieta visuomet pasiteisina, o laikytis šių mitybos principų nėra sunku, be to, ji nesukelia jokio diskomforto.