Nedėvite galvos apdangalų net paplūdimyje? Manote, kad plaukai sulaiko UV spindulius, todėl saulė nekenkia ir nereikia apsaugos priemonių? Nustebsite sužinoję, kad skalpo pažeidimai nesiskiria nuo bet kurios kitos kūno vietos nudegimo.

 

Aplaidus požiūrisClose,Up,Face,Of,Happy,Young,Woman,With,Straw,Hat

 

Smagu, kai vėjas taršo plaukus. Tas viliojantis laisvės pojūtis, kurį galima pajusti tik atostogaujant. Sukaitę panyrate į ežerą ar jūrą, tačiau sušlapus plaukams saulė svilina dar labiau. O gal braukiate prakaitą plušėdami darže ir keikiate save, jog pamiršote prisidengti galvą. Nieko keisto, kad praleidus pusdienį kaitroje galvos odą tempia, peršti, vėliau niežti.

 

Retas susimąsto, kad galvos oda, nors storesnė ir plaukuotesnė, jautri UV spinduliams. Įdega kaip bet kuri kita kūno sritis. Dažniausiai pažeidžiamas viršugalvis, sklastymo vieta, pereinamoji zona tarp plaukuotos ir neplaukuotos dalies, vyrams – plikė. Nenaudojant apsaugos su SPF didėja melanomos rizika, o pasislėpusį vėžį pastebėti sunkiau.

 

Žmonės jau įprato naudoti kremą nuo saulės ant kūno, tačiau nesusimąsto, kad nedėvint galvos apdangalų būtina apsaugoti skalpą. Tepti riebią priemonę ant plaukų nepatogu, labiau tinka purškiami produktai. Ar tai nėra priežastis pagaliau išbandyti madingą skrybėlių, kepuraičių ir skarelių kolekciją?

 

Įspėjamieji signalai

 

Jeigu ilgą laiką praleidote saulėje plika galva, padariniai gali būti įvairūs. Nuo akivaizdžiai matomo paraudimo, jautrumo ir skausmo šukuojantis ar liečiant, niežėjimo, pleiskanojimo iki pūslių susidarymo (dažniau neplaukuotoje dalyje). Bendri perkaitimo požymiai – galvos skausmas, pakilusi kūno temperatūra, šaltkrėtis, pykinimas, nuovargis.

 

Diskomfortas odoje išryškėja vakare ar kitos dienos ryte. Būklė gali pablogėti per artimiausias 1–3 dienas, tačiau bendra gijimo trukmė – 7–10 dienų.

 

Be odos nudegimo, padidėja dehidratacijos tikimybė, kuri gali tęstis iki 24 val. Žmonėms atrodo, kad geria užtektinai, tačiau sumažėjęs šlapimo išsiskyrimas rodo skysčių trūkumą.

 

Mėgėjams pasideginti saulėje ir visiems, nors kartą vasarą patyrusiems odos nudegimą, rekomenduojama apsilankyti pas dermatologą. Dėl ilgalaikės ir periodiškai pasikartojančios žalos odai sužadinami senatviniai ir onkologiniai procesai.

 

Pirmoji pagalba

 
  •  Pajutę nemalonius simptomus, tokius kaip įkaitusi, skausminga oda, būtinai pasitraukite į šešėlį arba užsidėkite galvos apdangalą. Tai apsaugos nuo sunkesnio nudegimo. Per artimiausias kelias dienas venkite saulės vonių.
  •  Nepaisant skausmingos galvos odos, teks trinkti ir šukuoti plaukus. Nenaudokite per karšto vandens ir džiovintuvo srovės, nes karštis skatina uždegimą. Labiau tinka drungnas dušas, kuris maloniai vėsina ir malšina perštėjimą. Sumažinus audinių temperatūrą sustabdoma ląstelių pažaida. Atsisakykite tiesinimo, garbanojimo ir kito sudėtingo formavimo. Rinkitės palaidų plaukų šukuosenas ar pinkite minkštą kasą, kad nereikėtų veržti ir tempti skalpo odos.
  •  Tinka bet kokie vėsūs kompresai: į rankšluostį įvyniota ledo kubelių pakuotė, šaltame vandenyje sušlapinta skepetaitė ir pan. Dažnai keiskite tekstilę, nes ji sušyla nuo kūno. Puikiai tinka kompresai su šalta mėtų, ežiuolių, eukaliptų arbata, alavijų gelis, vėsinamieji eteriniai aliejai.
  •  Nudegę pirmas 24 val. nenaudokite šampūno. Vėliau rinkitės raminamuosius produktus su ramunėlėmis, levandomis, jogurtu, alavijais, rožių vandeniu. Venkite sulfatų ir kitų cheminių priedų, kurie dirgina, trukdo odai išspinduliuoti šilumos perteklių ir sustiprina nudegimo žalą. Odai gyjant, kol išnyks paraudimas ir diskomfortas, stenkitės, kad ant pažeistų vietų nepatektų plaukų formavimo priemonių (lako, putų ir pan.).
  •  Vietoj plaukų dulksnos naudokite žaliąją arbatą – veiksmingai malšina uždegimą ir niežėjimą. Užpilkite arbatos pakelį 250 ml verdančio vandens ir palaikykite 10 min. Atvėsinkite skystį, perpilkite į buteliuką su purkštuku ir laikykite šaldytuve. Pagal poreikį purkškite ant sausų plaukų, kol sudrėks skalpo oda. Neskalaukite. Leiskite išdžiūti.
  •  Tinka pirktinės arba naminės plaukų kaukes. Ramina mišinys iš plikytų (minkštų, košelės konsistencijos) avižinių dribsnių, natūralaus jogurto ar sojų pieno, medaus ir kelių lašų pipirmėčių eterinio aliejaus. Baltymai skatina atsinaujinti pažeistus audinius, pieno rūgštys subalansuoja odos pH, pipirmėtės malšina uždegimą ir vėsina. Užtepę ant skalpo palaikykite 30 min. Nemasažuokite. Švelniai nuplaukite šampūnu.
  •  Gyjant skausmą pakeis niežėjimas ir pleiskanojimas. Nenaudokite šampūno ar skalpo šveitiklio nuo pleiskanų – nepaspartins gijimo, atvirkščiai, pablogins situaciją. Šiukštu nevalia naudoti riebių kremų ar aliejų, kurie užkemša poras ir gali paskatinti infekciją. Geriau tinka vandens pagrindu pagaminti produktai su hialurono rūgštimi, vitaminais C, E, A.
  •  Nudegus galvos odą paprastai plaukai nenuslenka, tačiau gijimo fazėje, kai pradeda luptis negyvas sluoksnis, jų gali iškristi daugiau nei įprastai. Po pažeidimo praėjus 2 savaitėms galima naudoti visas plaukų priežiūros priemones, kurios maitina, drėkina ir skatina folikulų aktyvumą, pavyzdžiui, su kofeinu.
 

Atsarga gėdos nedaro

 

Plaukai padeda apsaugoti odą nuo nudegimo, tačiau tai nėra 100 % veiksminga. Žmonės, turintys šviesius, plonus plaukus, išretėjusį skalpą ar visai pliki, neturi jokio apsauginio sluoksnio. Norint išvengti nudegimo būtina naudoti apsaugos priemones su SPF. Prevencija – geriausias gydymas.

 

Įprastai apdorodami atviras kūno vietas nepamirškite skalpo zonos. Norint apsaugoti tik sklastymo sritį, tinka naudoti kosmetinę birią pudrą su SPF. Papildomai prisidenkite plačiakrašte skrybėle, kuri sukuria šešėlį ne tik pakaušiui, bet ir veidui, kaklui, pečiams.

 

Atminkite, kad būnant vandenyje veikia ne tik tiesioginiai, bet ir atspindėti saulės spinduliai. Apsiriškite plaukus skarele, iš šalio susukite turbaną, kurio negaila sušlapinti.

 

Venkite būti saulėje aktyvumo piko metu – 10–16 val. Karštomis dienomis reguliariai gurkšnokite vandenį. JAV Nacionalinės mokslų, inžinerijos ir medicinos akademijos duomenimis, per parą vyrai turėtų suvartoti 3,7 l, moterys – 2,7 l.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė