Pastarąją žiemą mokėti už šildymą teko daugiau, nei įprasta. Vis brangstanti šilumos energija skatina vis daugiau gyventojų susimąstyti apie savo daugiabučio renovaciją. Daugelis jų neatmeta galimybės įsidiegti ir alternatyvius energijos šaltinius, kurie padėtų ne tik sutaupyti, bet ir prisidėtų prie tvaresnės aplinkos kūrimo.

 

Ukmerge_Jaunimo_g

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.

 

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) inicijavo visuomenės nuomonės tyrimą, kurį atlinko rinkos tyrimų bendrovė. Kiekybinėje apklausoje dalyvavo 1015 nuolatinių gyventojų iš visos Lietuvos, 409 jų – renovuotinų daugiabučių namų gyventojai. Apklausus pastaruosius, paaiškėjo, kad kiek daugiau nei pusė (56 proc.) renovuotinų daugiabučių gyventojų nurodo, kad šildymo kainų augimas skatina juos galvoti apie būsto atnaujinimą.

 

„Nerenovuotų daugiabučių gyventojai už šildymą moka 2-3 kartus didesnes sąskaitas, nei tie, kurie jau atsinaujino savo gyvenamuosius namus arba gyvena naujos statybos būstuose. Kainoms už šildymą augant, vienintelis būdas žymiai sutaupyti– atnaujinti savo daugiabutį, taip padidinant jo energinį efektyvumą. Pradėjus rūpintis savo namo modernizacija dabar, ateityje nebereikės jaudintis dėl sąskaitų už šildymą“, – teigia APVA Pastatų energinio taupumo departamento patarėja Gintarė Burbienė.

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB

 

Susidomėjimas renovacija auga kasmet

 

Marijampolėje daugiabučių modernizaciją atstovaujančios bendrovės specialistas Donatas Jankevičius pastebi, kad susidomėjimas renovacija yra padidėjęs jau keletą metų, nes gyventojai supranta, jog reikia investuoti į savo turtą.

 

„Vykdyti daugiabučio modernizaciją gyventojus skatina poreikis atnaujinti namo inžinerines sistemas, susidėvėjusią stogo dangą, taip pat ir šildymo kainos. Žmonės renovacijos metu dažnai nori įsirengti individualią šilumos apskaitą bei reguliuoti šildymą savarankiškai– tokie sprendimai padeda ne tik sutaupyti, bet ir gyventi komfortiškiau“, – sako D. Jankevičius.

 

Telšiuose daugiabučių modernizaciją atstovaujančios bendrovės specialistė Vaida Norvilienė priduria, kad renovuotis šiomis dienomis dažniausiai gyventojus įkvepia sėkmingi kaimynų pavyzdžiai. Žmonės tarpusavyje pasikalba apie modernizacijos naudas, jog galima gyventi šilčiau bei mokėti mažiau. Priimant sprendimą ne ką mažiau svarbesni tampa ir kiti renovacijos privalumai – komfortiškesnės ir geresnės gyvenimo sąlygos, sutvarkyta ir gražesnė aplinka, pakilusi būsto vertė.

 

zenklas_2015 04 13

 

Alternatyvūs energijos šaltiniai į daugiabučius žengia pamažu

 

Didžioji dauguma (80 proc.) renovuotinų daugiabučių gyventojų, kurie būtų linkę renovuoti būstą, nurodo, kad šildymo kainų augimas skatina juos atnaujinant būstą diegti alternatyvius energijos šaltinius: saulės jėgaines, geoterminį šildymą, šilumos siurblius ir pan.

 

Mus supančioje aplinkoje gausu atsinaujinančių energijos šaltinių, kuriuos galima efektyviai panaudoti patalpoms ir vandeniui šildyti, elektrai gaminti. Saulės kolektorių energija dažniausiai naudojami buitinio karšto vandens ruošimui, tačiau juos galima integruoti į namo šildymo sistemą, taip pat naudoti bendrų erdvių apšvietimui ar šilumos siurblio veikimui užtikrinti.

 

Specialistės renovacijai teigimu, Telšiuose dar nėra daug namų, pasirinkusių įdiegti atsinaujinančius energijos šaltinius. Kol gerųjų pavyzdžių kaimynystėje nėra daug, tol ir gyventojų susidomėjimas smarkiai neauga. Tiesa, specialistė pažymi, kad motyvuoti gyventojai šiuos sprendimus vis tik išdrįsta įgyvendinti – mieste yra keli namai, įsidiegę saulės elektrines bei geoterminį šildymą.

 

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.