Nors daugiabučio atnaujinimo (modernizavimo) investicijų planas yra orientacinis, labai svarbu suprasti, dėl kokių priežasčių keičiasi kainos ir nuolat stebėti pokyčius rinkoje. O tą padeda padaryti du kartus per metus skelbiamas Pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų kainynas.

 

Renovuotas daugiabutis Zarasuose

 

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.

 

„Gali pasirodyti, kad dėl karantino sustojo darbai ir kainos galėtų kristi, tačiau per metus bendra statybos darbų skaičiuojamoji kaina padidėjo 4 proc., per du metus darbai pabrango 8 proc. Matome, kad kainos nemažėja, todėl svarstantiems apie daugiabučio renovaciją tikrai nereiktų laukti kainų kritimo, o gerinti gyvenimo kokybę jau dabar“, – teigia Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) direktorius Valius Serbenta.

 

BETA duomenys atskleidžia, kad šiemet įgyvendintų projektų vidutinė rangos darbų vertė siekė 451 tūkst. eurų. Vidutinė skaičiuojamojo 1 kv. m kaina yra apie 233 eurų iki valstybės paramos suteikimo.

 

Kaip keitėsi kainos?

 

Apskaičiuojant preliminarią daugiabučio atnaujinimo projekte numatytų priemonių įgyvendinimo kainą, atsižvelgiama į Statybos produktų sertifikavimo centro rekomendacijas dėl kainų nustatymo. O kuo tiksliau įvertinti skaičiuojamąją kainą leidžia specialiai tam išskirti normatyvai, kuriais pagrindžiami darbo vienetui arba darbų grupei reikalingi resursai. Tai –medžiagos, mechanizmai ir darbo laikas.

 

Skaičiuojant nuo 2020 m. balandžio mėn., bendras medžiagų kainų indeksas padidėjo 3,8 proc.

 

„Pagal medžiagų grupes labiausiai pabrango metalas (20 proc.)ir izoliacinės medžiagos (3 proc.). Vienoje medžiagų grupėje taip pat gali būti didelė kainų diferenciacija. Pavyzdžiui izoliacinė medžiaga putų polistirenas pabrango iki 20 proc., tai paveiks gyventojų, planuojančių įsidiegti ventiliuojamą fasadą, renovacijos kainą“, – situaciją komentuoja V. Serbenta.

 

Per metus brango ir renovacijos darbams būtini mechanizmai – užfiksuotas daugiau nei 5 proc. kainų augimas. Pagrindinės pokyčio priežastys – kuro brangimas ir 5,6 proc. padidėjęs darbuotojų atlyginimas.

   

zenklas_2015 04 13

 

Rinkos analizė leidžia renovaciją įgyvendinti laiku

 

Kaip jau ir minėjome, pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų kainynas yra pagalbinė priemonė planuoti finansinius resursus bei renovacijos biudžetą. Tuo metu skaičiuojamosios kainos tikslus nustatymas užtikrina investicijų plano kokybę.

 

Kadangi nuo investicijų plano kokybės priklauso tolimesnė daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) proceso eiga, aktuali informacija apie statybos darbų rinkos kainų pokyčius leis išvengti deficitinio biudžeto rizikos. Tai yra, įgyvendinant visus numatytus darbus, nepritrūks pinigų ir visas projektas bus užbaigtas laiku, taip kuo anksčiau užtikrinant gyvenimo kokybę būstų savininkams.

   

BETA_logo (2)

 

Kainodaros ypatumai

 

Geriau suprasti kainas leis pagrindinių sąvokų, tokių kaip skaičiuojamoji, sutartinė ir faktinė, atskyrimas.

 

Kaina, pagal kurią atliekamas investicijų planavimas – skaičiuojamoji kaina, kuri, pasirašius sutartį tarp užsakovo ir rangovo, transformuojasi į sutartinę. O faktinė kaina apskaičiuojama renovacijos darbų pabaigoje, kai atliekama išlaidų apskaitai ir apmokamos sąskaitos.

 

Svarbu pažymėti, kad  į Pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų kainyną yra įtraukta tam tikra rezervo dalis. Taip yra todėl, kad imamos ne žemiausio lygio, bet didmeninės rinkos kainos, kuriose dar nėra įvertintos akcijos, nuolaidos ir panašūs veiksniai, darantys įtaką kainų pokyčiams.

 

Taip pat, nors statybinės medžiagos skaičiuojamos didmeninėmis kainomis, numatytas papildomas 3 proc. rezervas papildomoms išlaidoms, tokioms kaip medžiagų transportavimas ir pan. Tas pats principas taikomas ir nustatant renovacijos darbams atlikti reikalingų įrenginių, darbuotojų atlyginimų ir kitas kainas.