JAV mitybos specialistai, diabetologai, širdies ligų gydytojai, psichologai sudarė sveikiausių dietų sąrašą, kurio pirmąją vietą užėmė hipertenziją gydanti DASH dieta. Pagal šią dietą reikia vartoti daug šviežių produktų, mažinti riebalų bei druskos kiekį.
 

DASH dieta šifruojama, kaip dietinės mitybos planas, sergantiems hipertenzija (angl. dietary approaches to stop hypertension). Dieta ne tik reguliuoja aukštą kraujo spaudimą, bet ir padeda numesti svorio. Gydytojai taip pat dietą rekomenduoja, sergantiems diabetu ar inkstų ligomis bei vidutinio amžiaus ir vyresniems žmonėms.

 

Ši dieta padeda sumažinti aukštą kraujo spaudimą. Rekomenduojama valgyti daug vaisių, daržovių, neriebių pieno produktų. Vengti maisto produktų, kuriuose yra daug riebalų, trans-riebalų rūgščių ir cholesterolio. Į kasdieninę mitybą įtraukti daugiau neskaldytų grūdų produktų, žuvies, paukštienos ir riešutų, tačiau vengti raudonos mėsos ir apdorotų mėsos gaminių, saldumynų. Vartoti maisto produktus, kuriuose yra gausu magnio, kalcio ir kalio.

 

Pagal DASH dietą rekomenduojama sumažinti druskos kiekį. Pradedant laikytis dietos galima su maistu suvartoti šaukštą druskos (2400 mg), paskui sumažinti iki 2/3 šaukšto (1500 mg). Į šį kiekį įeina ir druska, esanti produktų sudėtyje.

 

Per dieną suvartoti:

 
  • 7 – 8 porcijas grūdų,
  • 4 – 5 porcijas daržovių,
  • 4 – 5 porcijas vaisių,
  • 2 – 3 porcijas neriebaus pieno produktų,
  • 2 arba mažiau porcijų mėsos, paukštienos ar žuvies,
  • 2 – 3 porcijas riebalų ir aliejaus,
  • Iki penkių porcijų saldumynų per savaitę.
 
Porcija
Pusė puodelio virtų ryžių ar makaronų
Riekelė duonos
Puodelis šviežių daržovių ar vaisių
Pusė puodelio virtų daržovių ar vaisų
240 ml pieno
Šaukštas alyvuogių aliejaus
85 g virtos mėsos
85 g tofu varškės