Chlorofilo nauda sveikatai
2024-11-28 09:57Visi žino, kad chlorofilas yra medžiaga, kuri augalams suteikia žalią spalvą ir atsakinga už fotosintezę – anglies dioksidą pavertimą deguonimi. Tačiau chlorofilas – ypatinga gamtos dovana žmogaus sveikatai, galinti padėti išspręsti daugybę problemų. Sužinokime daugiau apie jo naudą organizmui.
Saugo nuo laisvųjų radikalų
Kenksmingų laisvųjų radikalų radimąsi daugiausia lemia aplinkos veiksniai: tarša, tabako dūmai ir ypač saulės spinduliai. Žalingą poveikį ląstelėms gali sukelti ir netinkami gyvenimo būdo pasirinkimai: rūkymas, alkoholis, judėjimo stoka, griežtos dietos, prastas miegas, nesaikingas deginimasis, stresas ir kai kurių vaistų vartojimas. Laisvųjų radikalų perteklius sukuria oksidacinį stresą – chemines reakcijas, kurios pažeidžia ląsteles, sukelia ligas, spartina senėjimo procesus. Chlorofilas gali kovoti su oksidaciniu stresu, kaip ir kiti žinomi antioksidantai, pavyzdžiui, vitaminai C ir E, polifenoliai. Aktyvios formos chlorofilas ir vandenyje tirpi jo forma chlorofilinas gali pašalinti laisvuosius radikalus iš kraujotakos ir taip pailginti gyvenimo trukmę, sumažinti odos senėjimo požymius, apsaugoti organus nuo oksidacinio streso pažeidimų, užkirsti kelią kai kurioms onkologinėms ligoms.
Skatina svorio metimą
Chlorofilas pasižymi teigiamu poveikiu norint sulieknėti. Ši medžiaga slopina alkį ir norą užkandžiauti riebiu, daug cukraus ar druskos turinčiu maistu. Jis taip pat stabdo gliukozės absorbciją, lipidų ir riebalų įsisavinimą, mažina trigliceridų kiekį kraujo serume, taigi, kilogramai sparčiau tirpsta.
Verta žinoti, kad chlorofilo į mitybą galime įtraukti ne tik vartodami maisto papildus, gaunamus iš jūrų dumblių ir kitų augalų, bet ir valgydami tamsiai žalios spalvos lapinių daržovių, pavyzdžiui, špinatų. Taip pat natūralūs chlorofilo šaltiniai yra petražolės, šparaginės pupelės, gražgarstės, salotos, porai, žirneliai, kininiai kopūstai. Per dieną žalumynų reikėtų suvartoti ne mažiau nei 400 g. Pravartu gerti iš vaisių ir uogų pagamintus glotnučius su špinatais.
Gerina virškinimo sistemos veiklą
Chlorofilas – lengvai įsisavinama medžiaga, gerinanti skrandžio veiklą ir žarnyno mikroflorą. Plonojoje žarnoje esanti mikroflora atsakinga už maistinių medžiagų įsisavinimą, todėl labai svarbu užtikrinti sveiką jos pusiausvyrą. Vartojant chlorofilą, gerėja ne tik skrandžio, bet ir kasos, kepenų, tulžies pūslės veikla, o tai užtikrina sklandų virškinimą: maistas neužsistovi žarnyne, neatsiranda skausmingas vidurių užkietėjimas ar pilvo pūtimas. Kai virškinimo trakte nevyksta puvimo procesai, išvengiama nemalonaus burnos kvapo.
Chlorofilas padeda apsisaugoti nuo rėmens, nes mažina skrandžio sulčių rūgštingumą. Tyrimai rodo, kad ši medžiaga mažina cholesterolio kiekį kraujyje, taip apsaugo nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų.
Padeda išvengti mažakraujystės
Chlorofilo ir chlorofilino cheminė struktūra panaši į hemoglobino struktūrą. Vartojant chlorofilą kartu su įprastais vaistais nuo anemijos, chlorofilas padeda sparčiau padidinti hemoglobino kiekį. Tyrimai rodo, kad jis teigiamai veikia visą organizmą prasirgus sunkiomis ligomis ae po alinančio gydymo – chemoterapijos ar radioterapijos. Chlorofilo papildai gerina geležies įsisavinimą, greitina hemoglobino regeneraciją ir padeda užkirsti kelią sunkioms anemijos formoms. Šios medžiagos rekomenduojama vartoti laukiantis ir gyjant po gimdymo, kurio metu netenkama daug kraujo.
Gali apsaugoti nuo vėžio
Onkologinės ligos ne tik dažnėja, bet ir jaunėja, todėl svarbu imtis visų įmanomų priemonių, kad užkirstume joms kelią. Vienas iš prevencijos būdų – chlorofilo vartojimas. Chlorofilas pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, skaido daugumą į organizmą patenkančių kancerogenų, tokių kaip laisvieji radikalai, sunkieji metalai ir fitotoksinai. Šių medžiagų į kūną patenka su maistu, per žalingus įpročius, kosmetikos priemones ir kitais būdais, tačiau chlorofilas neleidžia pirminiams junginiams (prokancerogenams) virsti kancerogenais – juos suskaido ir pašalina per virškinimo sistemą.
Sergsti nuo uždegimų
Reaktyviosios deguonies rūšys (toksiškos imuninės sistemos molekulės, kurios dalyvauja sunaikinant patogeninius mikroorganizmus ir navikus), nesuvirškintas maistas, kai kurios augalinės skaidulos, sunkieji metalai ir kiti cheminiai junginiai atakuoja virškinimo traktą, širdį, inkstus, plaučius, kepenis. Ilgainiui kyla uždegiminės reakcijos, kurios lemia skausmą ir skatina autoimunines ligas, tokias kaip II tipo cukrinis diabetas, artritas, aterosklerozė, kepenų cirozė, astma, vidurių užkietėjimas, opos, įvairūs odos bėrimai. Chlorofilas ir chlorofilinas pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, taip pat saugo gyvybiškai svarbius vidaus organus nuo uždegimo, padeda užkirsti kelią sunkioms ligoms.
Stiprina kaulų ir raumenų sveikatą
Mineralinės medžiagos itin svarbios raumenų ir kaulų sveikatai. Viena tokių yra chlorofilo sudėtyje. Tai magnis. Beveik 60 % organizme esančio magnio glūdi kauluose, jis taip pat būtinas raumenų ląstelėms. Magnio trūkumas sukelia raumenų skausmą, mėšlungį ir didina osteoporozės riziką, nes reikalingas normaliam kalcio kiekiui kauluose ir raumenyse palaikyti.
Vartojant chlorofilą, kraujyje padidėja magnio kiekis, palaikomas kaulų ir raumenų struktūrinis vientisumas. Tai svarbu kiekvienam sveikam žmogui, dar reikšmingiau dirbantiems fizinį darbą ir aktyviai sportuojantiems.
Autorius Laima Samulė