Būti su žmogumi sunkią akimirką – didelė atsakomybė
2023-06-22 11:40Kasmet Čekijoje rengiamose tarptautinėse profesinių GMP komandų varžybose „Rallye Rejviz 2023“ triumfavo Kauno greitosios medicinos pagalbos komanda. Tokia pergalė Lietuvai yra pirmoji. Auksine tapusios komandos narė Vytautė Rimdzevičiūtė pasakoja, kad šios varžybos suteikia neįkainojamos patirties ir žinių, kaip efektyviau padėti į bėdą patekusiems pacientams.
Vytaute, papasakokite daugiau apie Čekijoje vykusias Greitosios medicinos pagalbos komandų varžybas.
Šios varžybos organizuojamos jau 26-ąjį kartą. Jose kasmet dalyvauja komandos iš daugelio Europos valstybių, taip pat JAV, Kanados ir Japonijos. Jos susirenka išbandyti savo pasiruošimą teikiant pagalbą įvairių nelaimių atveju; pasitikrinti medicinines žinias, bendradarbiavimą komandoje bei su kitomis specialiosiomis tarnybomis – policija ir ugniagesiais. Rungtynės trunka parą laiko, kaip ir mūsų budėjimai. Per tą parą vykstame į dešimt iškvietimų, kuriuose turime teikti pagalbą įvairiems pacientams (patyrusiems sunkias traumas, ištiktiems klinikinės mirties ir kt.). Taip pat būna psichologinių užduočių, masinių nelaimių. Šiemet mums teko vykti į inscenizuotą eismo įvykį, kurio metu sunkiasvoris automobilis įvažiavo į viešojo transporto stotelę ir sužeidė aštuonis asmenis. Kiek įmanoma, mūsų pacientus vaidina aktoriai, o jei gelbėjant reikalingos didesnės intervencijos, tuomet pasitelkiami muliažai. Mūsų medicininės pagalbos kokybę, bendradarbiavimo komandoje įgūdžius, bendravimą su pacientais ir kitus aspektus taškais vertina teisėjų komanda.
Kodėl naudinga dalyvauti tokiose varžybose?
Mūsų komandai tai buvo ketvirtos varžybos, tad galiu drąsiai teigti, kad kiekvieną kartą iš jų grįžtame itin patobulėję. Varžybose dalinamės gerąja patirtimi su kitų šalių komandomis, mokomės vieni iš kitų. Džiugu, kad ne tik turime ko pasimokyti iš kitų šalių komandų, bet galime savo žiniomis pasidalinti su kitais. Be to, pasiruošimas varžyboms būna labai intensyvus, skatina domėtis naujausiais tyrimais, mokslu grįsta informacija skubiojoje medicinoje, Greitosios pagalbos srityje. Vis keliame kvalifikaciją, atnaujiname žinias, taip pat tobuliname komunikaciją ir darbą komandoje, nes tai vienas esminių sėkmingo darbo veiksnių. Be rungtynių, tuo pat metu Čekijoje dalyvavome ir mokymuose bei konferencijose, kur gauname vertingų žinių, kurias galime pritaikyti kasdienėje praktikoje teikiant pagalbą.
Kada ir kodėl nusprendėte tapti greitosios pagalbos medike?
Pradėjau dirbti 2018 m., iškart po studijų. Seniai norėjau padėti žmonėms, o greitoji medicinos pagalba yra ta sritis, kur pats pirmas atvyksti pas nelaimės ištiktą žmogų, tiek su pacientu, tiek jo artimaisiais susiduri neretai sunkiausiu jų gyvenimo momentu. Tai suteikia didžiulę atsakomybę, sykiu neįtikėtinai didelį pasitenkinimą darbu, kai rezultatas būna geras. Tokie atvejai tikrai giliai įsirėžia ir į atmintį, ir į širdį.
Kokias istorijas dažniausiai atsimenate?
Prieš akis iškyla klinikinės mirties atvejai, pasibaigę sėkmingai. Kai klinikinės mirties ištiktus pacientus padedant visuomenės ar šeimos nariams pavyksta atgaivinti – atkurti spontaninę kraujotaką ir sugrąžinti į visavertį gyvenimą. Labai džiugina vis gerėjančios visuomenės žinios apie pirmosios pagalbos teikimą. Būtent liudininkų dėka, kai jie ne tik iškviečia greitosios medicinos pagalbą, bet ir imasi pradinių gaivinimo veiksmų, o mes atvykę perimame pacientą ir teikiame specializuotą pagalbą, mums kartu pavyksta pasiekti gerų rezultatų.
Papasakokite daugiau, kaip atrodo eilinė darbo pamaina.
Mūsų budėjimas trunka 12 arba 24 val. Pamainą pradedame 7 arba 8 val. ryto. Atvykę į darbą pirmiausia įsitikiname, kad automobilyje ir krepšiuose turime visą reikalingą įrangą, ji puikiai veikia. Jei kažko trūksta, pasipildome, ir laukiame iškvietimų, į kuriuos vykstame iš devynių Kauno mieste išsidėsčiusių Greitosios medicinos pagalbos pastočių. Kuriai komandai kur vykti, paskiria į iškvietimą atsiliepusi (-ęs) dispečerė (-is) pagal tai, kas greičiau gali pasiekti įvykio vietą. Nuvykstame, suteikiame pagalbą, jei reikia – transportuojame į gydymo įstaigą ir vykstame į kitą iškvietimą ar jo laukiame.
Ar sulaukiate grįžtamojo ryšio? O gal palikę pacientą ligoninėje nesužinote, kaip jam baigėsi?
Labai smalsu sužinoti tolesnę paciento istoriją. Smagu, kai viskas baigiasi laimingai. Tai suteikia pasitenkinimą darbu. Neretai pasitaiko, kad pacientai kreipiasi padėkoti ir būtent taip sužinome, kaip jiems sekasi toliau.
Paskutiniu metu vis išgirstame, kad medikai pakliūva į pavojingas situacijas, sužalojami neadekvačių žmonių. Ar niekada nejaučiate baimės darbe?
Baimės nejaučiu, bet visada atsargiai žiūriu į galimai pavojingas situacijas. Greitosios medicinos pagalbos varžybose taip pat akcentuojama, kad pirmiausia turime įsitikinti, jog aplinka saugi. Realybėje taikome šiuos įgūdžius – visa komanda budriai stebime aplinką, žiūrime, ar mums saugu joje teikti pagalbą. Labai džiaugiamės bendradarbiavimu su policijos pareigūnais, kurie pavojingais atvejais visuomet užtikrina mūsų saugumą. Taigi, dirbdama didelės baimės nejaučiu, bet visada su atsarga ir nerimu vertinu esamą situaciją.
Kiek svarbus psichologinis pasirengimas, juk bendrauti tenka su įvairiais žmonėmis jautriomis akimirkomis – kai skauda, kai baisu?
Mūsų darbe labai svarbus psichologinis pasiruošimas, bet nereikėtų išskirti greitosios medicinos pagalbos. Visiems medicinos specialistams reikšmingas psichologinis pasiruošimas, nes empatija ir teigiamas žodis, laiku išsakyta mintis gali turėti didžiulę reikšmę paciento fizinei ir psichologinei sveikatai ateityje.
Ar teko susidurti su atvejais, kai pacientai neišgyvena? Kaip su tuo susitvarkote emociškai?
Svarbu neužsisklęsti savyje su nesėkme ar skauduliu. Kai darbo rezultatas būna ne toks, kokio tikėjomės, vyksta specialūs situacijų aptarimai, analizavimas. Kalbamės apie įvykį su komandos nariais, paramedikais, vairuotojais. Komandos palaikymas – itin svarbus. Be abejo, žinome, kur prireikus gauti kvalifikuotą psichologo pagalbą.
Kaip manote, ar greitosios pagalbos medikai deramai vertinami? Kokių pokyčių norėtųsi?
Tikriausiai nei aš, nei mano kolegos nedirbtume šio darbo, jei nebūtume vertinami, nejaustume prasmės ir pasitenkinimo. Džiaugiuosi ir didžiuojuosi savo darbu. Vis dėlto turime kur tobulėti. Džiaugiuosi prasidėjusiais sisteminiais pokyčiais ir vykdoma greitosios medicinos pagalbos įstaigų centralizacija Lietuvoje. Manau, taip pavyks pagerinti teikiamas greitosios medicinos paslaugas, pacientus pagalba pasieks greičiau, neliks teikiamos pagalbos kokybės netolygumų tarp įvairių GMP įstaigų, skirtingų stočių.
Patarkite, kaip elgtis, kad greitosios medicinos pagalbos ekipažas atvyktų kuo greičiau?
Visų pirma, svarbu atsakyti į visus dispečerės(-io) užduodamus klausimus apie įvykio vietos adresą ir konkrečią situaciją. Kartais kviečiantieji nesupranta vienų ar kitų užduodamų klausimų tikslo, bet dispečerės(-io) surinkta ir perduota informacija atvykstančiai GMP komandai itin reikšminga. Todėl labai prašyčiau kuo geriau atsakyti į visus užduodamus klausimus.
Džiaugiamės, kad vairuotojų supratingumas gerėja ir jau tik retkarčiais pasitaiko atvejų, kai norisi greitesnės reakcijos. Atsiminkite, kad praleisti reikia visas specialiųjų tarnybų transporto priemones su garsiniais ir / arba šviesos signalais.
Kiemuose turėtų būti pagalvota apie poreikį įvažiuoti specialiajam transportui. Tiesa, dažniau su šia problema susiduria Priešgaisrinės tarnybos automobiliai. Mes patys kartais užstatome kiemuose paliktus automobilius. Atsiprašome, bet pirmiausia teikiame pagalbą pacientui, tik tada atsižvelgiame į norinčius išvykti, kito varianto dėl perpildytų kiemų nelabai turime.
Kokiais atvejais būtina kviesti greitąją?
Viešumoje pamačius susmukusį žmogų paraginčiau nelikti abejingiems, nebijoti prieiti ir pakalbinti, paklausti, ar reikalinga pagalba. Įvertinti, ar sąmoningas, ar kvėpuoja. Jei sąmonė ar kvėpavimas sutrikęs, kviesti greitąją pagalbą ir patiems pradėti teikti pirminę bei vykdyti dispečerio nurodymus.
Ką darote, kai negelbėjate žmonių? Kaip bėga jūsų laisvalaikis?
Po ilgų darbo valandų atsigauti fiziškai ir psichologiškai efektyviausiai padeda fizinis aktyvumas. Taip pat mėgstu kultūrinius renginius.
Autorius Laima Samulė