Budos dubuo (angl. „Buddha Bowl“) – tikriausiai yra naujausia mados tendencija. Jeigu panaršytumėte socialiniame nuotraukų dalijimosi tinkle „Instagram“ ilgiau nei 30 sekundžių, tikrai pamatytumėte bent vieną Budos dubenį, o gal ir daugiau. Ryškių spalvų, meniškai sudėti į dubenį maisto produktai atrodo kaip privalomas kiekvieno, bent šiek tiek prijaučiančio jogai, patiekalas, tobulai tinkantis nuotraukoms, kur Budos dubuo padedamas šalia save fotografuojančio asmens kojų.

 

dubuo

Legenda byloja, kad Buda kiekvieną rytą keldavosi prieš aušrą ir nešdavosi su savimi dubenį keliais ir keleliais, kad ir kur būtų tuo metu apsistojęs. Vietiniai žmonės į dubenį įdėdavo maisto kaip auką ir, kai dubuo prisipildydavo produktų, Buda galėdavo pagaliau pavalgyti tai, ką jam davė žmonės. Tai buvo originalus Budos dubuo: didelis dubuo maisto produktų, kuriuos kaimiečiai norėjo ir išgalėjo paaukoti senovės išminčiui ir dievybei.

 

Iš tikrųjų Budos dubuo yra labiau tam tikra sąvoka, o ne konkretus patiekalas. Yra begalė būdų, kaip paruošti Budos dubenį ir nė vienas nėra nei geresnis, nei prastesnis už kitus. Kone svarbiausia pasirinkti gražų dubenį, į kurį bus galima tam tikra tvarka krauti maisto produktus pagal asmeninį skonį ir pasirinkimus. Toks patiekalas paprastai būna labai sotus ir naudingas sveikatai.

 

Kaip paruošti Budos dubenį? Dažniausiai tai būna daržovių, grūdų ir augalinių baltymų mišinys. Šis patiekalas ypač populiarus tarp vegetarų ir veganų. Juk ir dauguma budistų tradiciškai yra vegetarai! Vis dėlto žmonės, kurie nesilaiko šių dietų, gali savo Budos dubenį be sąžinės griaužimo papildyti ir gyvūninės kilmės baltymais, pavyzdžiui, vištiena ar jūros gėrybėmis. Budos dubens gaminimas užbaigiamas tam tikru padažu. Galima naudoti patį paprasčiausią – alyvuogių aliejų ir citrinos sultis arba kažkokį įmantresnį, pavyzdžiui, iš rūkytos tofu ir sojų padažo.

 

Tokį dubenį galima paskirti kokiam nors mėgstamam patiekalui. Pavyzdžiui, galima pasigaminti Budos dubenį kaip sušius: įdėti rudųjų ryžių, jūros dumblių, avokadų, agurkų ir žuvies. Galima net pasigaminti Budos dubenį, inspiruotą barščių sriubos iš burokėlių, bulvių, kopūstų, morkų, pomidorų ir grietinės.

 

7 ingredientai, būdingi Budos dubens patiekalui:

 
  • Kietos daržovės. T. y. tokios, kurių nereikia virti. Pavyzdžiui, moliūgai, batatai, salierų šaknys, griežčiai, baklažanai, burokėliai, grybai ir kt.
 
  • Grūdai. Tai, be abejo, turėtų naudingi grūdai tokie kaip rudieji arba laukiniai ryžiai, grikiai, soros, bolivinių balandų, bulguro, burnočių kruopos, visadalių grūdų miltų makaronai, ryžių makaronai ir kt. Ne visada būtina dėti kietų daržovių ir grūdų. Tai priklauso nuo dienos poreikių. Ypač aktyviomis dienomis gali reikėti ir tų, ir tų. Kai dienos mažiau aktyvios, gali pakakti arba vienų, arba kitų.
 
  • Žalumynai. Žalėsiai – tai turėtų būti pagrindas bet kokio patiekalo. Geriausia juos paskleisti dubens apačioje, kaip pagalvėlę kitiems, sunkesniems maisto produktams. Puikiai tinka špinatai, įvairios salotos, gražgarstės ir kt.
 
  • Šviežios daržovės. Idealiu atveju turėtų būti 2 – 4 skirtingos daržovės. Pavyzdžiui, morkos, avokadai, paprikos, burokėliai, agurkai, pomidorai ir kt.
 
  • Ankštinės daržovės arba kitas baltymų šaltinis. Dažniausiai naudojamos pupelės, avinžirniai ir lęšiai arba iš jų paruošti produktai (pavyzdžiui, falafeliai). Galima naudoti ir gyvulinės kilmės baltymus, jei tai neprieštarauja jūsų įsitikinimams ir dietai.
 
  • Sėklos. Jos ne tik skanios, bet yra ir tikros naudingų medžiagų saugyklos. Pasirinktinai galima naudoti moliūgų, saulėgrąžų, ispaninių šalavijų, sezamų, juodųjų kuminų, kmynų sėklas ir kt.
 
  • Padažas. Jis gali būti bet koks. Galima tiesiog užpilti alyvuogių aliejumi ir citrinų sultimis. Galima sumaišyti jogurtą su aitriosiomis paprikomis ir pipirais. Galima pasigaminti graikinių riešutų arba sezamų pastos su medumi ir česnakais. Galima pasigaminti anakardžių sviesto (anakardžius mirkyti karštame vandenyje 6 – 8 val. Nupilti vandenį, įpilti šiek tiek gryno vandens ir sutrinti elektriniu trintuvu iki grietinės konsistencijos). Galimybių yra milijonai, tad reikia tik pasikliauti savo vaizduote.
 

Visus ingredientus sudėti į dubenį tokia tvarka, kad atrodytų tvarkingai ir estetiškai, ir patiekti vakarienę arba pietus.

   

Spausdinti