Bičių produktų maistinės ir gydomosios savybės buvo žinomos nuo priešistorinių laikų. Šie produktai pasižymi antibiotinėmis, antibakterinėmis, regeneracinėmis, anestetinėmis ir detoksikuojančiomis savybėmis, jie stimuliuoja imuninę sistemą ir ląstelių apykaitą. Tinkamas jų naudojimas ne tik lemia gydomąjį poveikį daugeliu odos ir plaukų ligų atveju, bet ir padeda juos pagražinti. Daugelyje pasaulio regionų, pavyzdžiui, Japonijoje ir Pietų Amerikoje moterys seniai vartojo bičių produktus, daugiausiai medų, kad prižiūrėtų veido ir rankų odą. Taigi, nenuostabu, kad kosmetikoje vis dar dažniau naudojamas medus, bičių pienelis, vaškas ar propolis (bičių pikis). Šiuose preparatuose yra biologiškai aktyvių augalinės ir gyvūninės kilmės junginių.

 

Honey,Dripping,From,A,Wooden,Honey,Dipper,In,A,Jar

Medus

 

Vienas pagrindinių iš avilio gaunamų produktų yra medus. Medus gali būti monoflorinis (surenkamas iš vienos rūšies augalų nektaro) ir poliflorinis (iš kelių augalų rūšių nektaro). Bene populiariausias yra rapsų, liepų, viržių, grikių ir akacijų medus. Verta paminėti, kad medų bitės gali nešti ir iš spygliuočių, nes yra ir eglių medaus. Išvardytos medaus rūšys skiriasi spalva, skoniu ir kvapu.

 

Atskirose medaus rūšyse aptikta daugiau kaip 300 komponentų, priklausančių įvairioms junginių grupėms, daugiausiai angliavandenių, įskaitant paprastuosius, organizmo lengvai virškinamus, cukrus: gliukozę ir fruktozę. Taip pat rasta baltymų – daugiausia albumino ir globulinų, taip pat aminorūgščių, tarp kurių vyrauja prolinas.

 

Tačiau vaistines medaus savybes daugiausiai lemia vitaminų, mikroelementų, fermentų ir organinių rūgščių buvimas. Šių junginių kiekis meduje skiriasi ir labai priklauso nuo jo kilmės, žiedo pumpuro ir nektaro jame. Dažniausiai meduje randama B grupės vitaminų, įskaitant B1, B2, B5, B6, folio ir nikotino rūgštis. Be to, meduje taip pat daug vitamino C, D, K, E, provitamino A arba karoteno.

 

Propolis (bičių pikis)

 

Kitas bičių gaminamas produktas, naudojamas tiek kosmetikoje, tiek farmacijoje, yra propolis arba bičių pikis. Tai klampi geltonos, žalios arba rudos spalvos dervos masė, turinti malonų aromatinį kvapą. Propolis gaminamas maišant iš augalų surinktos dervos medžiagas su bičių išskyromis. Avilyje jis tarnauja kaip statybinė medžiaga. Naudodamos propolį bitės formuoja korį, padengia avilio sieneles ir apsaugo jį pažeidimų. Bičių pikyje yra daug junginių, kurių iki šiol yra nustatyta 250. Bičių pikis turi flavonoidų (kvercetino, chrizino, epigenino), vitaminų (B1, B2, karotenas), fermentų, baltymų ir aminorūgščių, angliavandenių (gliukozės, fruktozės, sacharozės).

 

Bičių pienelis

 

Tai jaunų bičių gerklės liaukų išskyros, skirtos lervoms maitinti per pirmąsias tris jų gyvenimo dienas. Jis turi kreminę konsistenciją ir yra pilkšvos spalvos. Jo cheminė sudėtis priklauso nuo bičių motinėlės lervų maitinimo, taip pat nuo surinkimo laiko. Bičių pienelis yra produktas, kurio galiojimas yra labai trumpas ir kurį reikia specialiai saugoti. Pagrindiniai bičių pienelio ingredientai yra baltymai, cukrūs, lipidai, organinės rūgštys, hormonai, fermentai ir bioelementai. Tai produktais, kuriame gausu vitaminų.