Baltasis beržas auga miškingose vietovėse visoje Europoje, Azijoje ir Šiaurės Amerikoje. Baltojo beržo pumpurai, lapai, žievė naudojami tradicinėje ir šiuolaikinėje medicinoje. Pumpurai, liaudyje vadinami žirginėliais, renkami kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje.

 

Beržo pumpuruose yra eterinio aliejaus, kurio sudėtyje yra betuloretininės rūgšties butilo esterio. Beržų pumpurų užpilai ir nuovirai pasižymi diuretinėmis, priešuždegiminėmis, atsikosėjimą lengvinančiomis, prakaitą varančiomis, tulžies veiklą gerinančiomis savybėmis.

 

Žolininkai baltojo beržo pumpurų nuovirą vartoja, gydant žaizdas, spuogus ir kitas odos problemas. Beržo ekstraktas iš kraujo šalina cholesterolį, valo organizmą, stiprina nervų sistemą, gali būti vartojamas, jei kamuoja galvos skausmai ar vargina alergijos. Beržo pumpurų ekstraktas apsaugo nuo plikimo, stiprina plaukus ir atgaivina galvos odą.

 

Baltojo beržo pumpurų (žirginėlių) užpilui paruošti reikės tik pumpurų ir vandens. Porą šaukštų (15 – 30 gramų) šviežių beržo pumpurų ar lapų užpilti stikline (250 ml) vandens. Palikti 10 minučių. Puodelį užpilo gerti tris kartus per dieną, po valgio.