Bankų sektoriaus titanė
2023-02-24 10:00Tvirtai tikėdama, kad moterys bet kurioje organizacijoje gali klestėti tik dėl savo nuopelnų, o ne dėl ypatingų malonių ir privilegijų dėl lyties, Chanda Kochhar tapo pirmąja Indijos banko generaline direktore. Ši moteris visame pasaulyje garsėja lyderyste ir drąsiais sprendimų priėmimo įgūdžiais.
Gyvenimas pasikeitė per naktį
Būsimoji Indijos banko vadovė gimė 1961 m. lapkričio 17-ąją. Su seserimi ir broliu užaugo Džodpuro mieste, Radžastano valstijoje (Indija), hinduistų šeimoje. Mokėsi Šv. Angelos Sofijos mokykloje. Vėliau, jau vadovaudama bankui, moteris parašė viešą laišką dukteriai. Jame teigė, kad jos tėvai su visais trimis vaikais elgėsi vienodai. Kalbant apie išsilavinimą ar ateities planus, tarp vaikų nebuvo jokios diskriminacijos dėl lyties. Tėvai visada skleidė tą pačią žinią, kad svarbu sutelkti dėmesį į tai, kas teikia pasitenkinimą, ir to siekti su didžiausiu atsidavimu. Šis mokymas leido jiems tapti savimi pasitikinčiais asmenimis, galinčiais savarankiškai priimti sprendimus. Tai, anot moters, jai padėjo savęs atradimo kelionėje.
Chandai buvo vos 13 m., kai staiga sustojus širdžiai mirė jos tėvas, todėl galiausiai persikėlė į Mumbajų, kad galėtų studijuoti universitete ir siekti savo svajonių. Šeima nebuvo pasiruošusi gyventi be pagrindinio šeimos maitintojo ne tik finansiškai, bet ir psichologiškai. Gyvenimas pasikeitė per naktį. Mama, iki tol buvusi namų šeimininke, susidūrė su pareiga viena užauginti tris vaikus. Netrukus susirado darbą nedidelėje tekstilės ir dizaino firmoje, greitai tapo nepakeičiama darbuotoja. „Iš mamos išmokau, kad itin svarbu spręsti sudėtingas situacijas ir judėti į priekį, kad ir kas nutiktų. Net ir šiandien prisimenu, kaip ji ramiai įveikė krizę mirus mano tėvui. Turite susidoroti su iššūkiais ir po jų tapti stipresni, neleisti, kad jie smukdytų“, – apie vaikystę pasakojo Chanda.
Aukštąjį išsilavinimą įgijo Jai Hind koledže. Taip pat lankė Indijos išlaidų apskaitininkų institutą, o Mumbajaus universitete įgijo vadybos magistro laipsnį.
Greitas kilimas karjeros laiptais
C. Kochhar prisijungė prie Indijos ICICI banko vos 22-ejų. Karjerą pradėjo kaip praktikantė, dalyvavo valdymo projektuose, o per 25 darbo metus sugebėjo radikaliai pakeisti banką ir tapti pirmąja Indijos banko generaline direktore. 1994 m. paskirta generalinio direktoriaus padėjėja, o vos po 2 metų tapo jo pavaduotoja. 2000 m. ėmėsi iššūkio sukurti mažmeninės prekybos verslą kaip banko lyderystės skatinimą. Daugiausia dėmesio skyrė technologijoms, naujovėms, procesams pertvarkyti ir plėtrai didinti. 2006–2007 m., suaktyvėjus Indijos įmonių veiklai ir vykstant pasaulinei plėtrai, vadovavo tarptautiniam bankininkystės verslui. 2007–2009 m. vienu metu buvo banko vykdomoji direktorė ir vyriausioji finansų direktorė. 2009 m. paskirta generaline direktore ir nuo tada atsakinga už įvairias banko operacijas Indijoje ir užsienyje. Tai buvo kritinis laikotarpis, per kurį greitai pasikeitė pasaulinė finansų aplinka. Ji vedė įmonę į finansines aukštumas, pelnė įvertinimą ir pripažinimą visame pasaulyje. 2018-aisiais pasitraukė iš pareigų dėl vykusio tyrimo. Vėliau buvo atleista.
Bebaimio vadovavimo pavyzdys
Dviejų vaikų mama efektyviai derino karjerą ir šeimą. Niekada nesilaikė tvarkaraščio, netgi laisvalaikiu skaitydavo laiškus, dalyvaudavo nuotolinėse konferencijos. Jos paskyrimas ICICI vadove tapo įkvėpimu visoms moterims, siekiančioms sėkmės verslo pasaulyje.
Nors pasaulis dar tik susitaiko su moterų lyderyste, tokios lyderės kaip Chanda padeda naikinti archajiškus įsitikinimus apie vadoves. Indijos bankininkystės srityje, kurioje dominuoja vyrai, Ch. Kochhar išsikovojo sau vietą. Tai nebuvo lengva užduotis. Per savo karjerą ji išliko tvirtos valios, sugebėjo išlaikyti budrumą. Jos pasiryžimas kilti į viršų kasmet tik augo. Būdama įvairiapusė asmenybė, Chanda sumaniai vadovavo savo komandai ištikus krizei. Būtent tokiomis akimirkomis išbandomi lyderio talentai ir sugebėjimai. Daugelis kėlė antakius iš nuostabos, vos tik ji perėmė valdyti ICICI banko vairą. Šios abejonės kilo dėl giliai įsišaknijusio šališkumo ir iš anksto nustatytų lyčių vaidmenų. Viena pagrindinių jos iniciatyvų – imtis realių priemonių, leidžiančių finansiškai įtraukti visus Indijos visuomenės sluoksnius. Jai vadovaujant ICICI išplėtė savo veiklą į 15 600 kaimų ir atidarė sąskaitas daugiau nei 18,5 mln. žmonių. Netgi įkūrė 3000 bankomatų kaimo vietovėse, kad patenkintų gyventojų poreikius. Visa tai leido bankui išlaikyti aukščiausią poziciją ir patenkinti kiekvieno vartotojo poreikius. Dėl jos ryškaus strateginio planavimo ICICI bankas penkerius metus iš eilės tapo geriausiu mažmeniniu banku Indijoje. „Forbes“ duomenimis, nenuostabu, kad ji užėmė 20 vietą tarp įtakingiausių moterų versle ir pasaulyje.
Apdovanojimų gausa
Be pareigų ICICI grupėje, Chanda buvo Indijos ir Japonijos verslo lyderių forumo, JAV ir Indijos vadovų forumo bei Prekybos tarybos narė, Indijos bankų asociacijos pirmininko pavaduotoja. Priklausė Nacionalinio vertybinių popierių rinkų instituto ir Tarptautinių finansų instituto valdybai. Taip pat buvo Jungtinių Tautų valiutos ir finansų konferencijos, kuri kasmet suburia apie 70 didžiausių pasaulio finansų institucijų vadovų iš 30 šalių, prezidentė.
2011 m. jai suteiktas Padma Bhushan – vienas didžiausių Indijos civilinių apdovanojimų. 2014-aisiais moteris gavo Karletono universiteto (Kanada) teisės garbės daktaro laipsnį. Universitetas šį apdovanojimą įteikė už jos novatorišką darbą finansų sektoriuje, veiksmingą vadovavimą ekonomikos krizės metu ir paramą aktyviam verslui. Bankininkė ne kartą įtraukta į daugelį prestižinių sąrašų: „Forbes International“ – tarp 100 galingiausių pasaulio moterų septynerius metus iš eilės, „Fortune India“ – tarp galingiausių verslininkių penkerius metus iš eilės, 2015 m. žurnale „Time“ – tarp 100 įtakingiausių žmonių pasaulyje.
Moterys gali viską
Laikydamasi tvirto požiūrio dėl lyčių lygybės, Chanda mano, kad jos, kaip lyderės, vaidmuo priklauso nuo galimybių ir nuopelnų, ne nuo lyties. Ji sako, kad moterys turi tokias pat sąlygas, kaip ir vyrai, ir pataria visada mesti iššūkį status quo bei reikalauti vienodo požiūrio. Net šiais laikais moterys dažnai priverstos atsisakyti profesinės karjeros, nes joms dažniausiai tenka buities ir šeiminių įsipareigojimų našta. Teigdama, kad tai apgailėtina, Chanda ragina persvarstyti tokius sprendimus, nes moterys turi įgimtą gebėjimą atlikti kelias užduotis ir susidoroti su įvairiomis pareigomis. Viename iš laiškų dukrai, kuriame ji motyvuoja siekti aukštumų, skatina prisitaikyti prie aplinkybių: „Atmink, kad geri ir blogi laikai bus vienoda gyvenimo dalis. Turi išmokti kiekvienu metu elgtis ramiai. Išnaudok visas galimybes ir mokykis iš kiekvienos akimirkos, kurią gyvenimas duos.“
Pasiūlė vyrui susituokti
Kai C. Kochhar studijavo Mumbajaus universitete, susipažino su kurso draugu Deepak Wiki. Jie tapo gerais draugais ir galiausiai įsimylėjo. Vyras pasiūlė Chandai tekėti už jo, tačiau ji atmetė vyro pasiūlymą. Neigiamas atsakymas nesugriovė draugystės. Galiausiai po dvejų metų, gavusi gerai mokamą darbą, moteris pati pasiūlė Deepakui susituokti. Jiedu gyvena laimingai, užaugino du vaikus, sūnų Arjuną ir dukrą Aarti. Vėjo energijos verslo magnatas, „NuPower Group“ įkūrėjas ir generalinis direktorius kartu su žmona bankininke iki šiol mėgsta likti atokiau nuo dėmesio ir žiniasklaidos.
Autorius Monika Budnikienė