Vieni jame dalyvavo, kiti šį įvykį prisimena tik iš pasakojimų, bet nėra jokios abejonės, kad prieš 32-ejus metus įvykęs Baltijos kelias yra vienas reikšmingiausių renginių visų trijų Baltijos valstybių istorijoje. Šis pilietinę dvasią sustiprinęs renginys buvo dar kartą pakartotas 2020-ųjų rugpjūčio 23 dieną, kai daugiau nei 50 tūkst. naujojo Baltijos kelio dalyviai nusiuntė žinutę baltarusiams: „Jūs ne vieni!”.

 

Baltijos kelias

Baltijos kelio diena pasirinkta neatsitiktinai. 1939 metų rugpjūčio 23 dieną Vokietijos užsienio šalių ministras J. Ribentropas ir Sovietų Sąjungos užsienio reikalų liaudies komisaras V. Molotovas pasirašė slaptą paktą, kuriuo pasidalijo Baltijos šalis (pagal šį paktą Lietuva turėjo atitekti Vokietijai, o Latvija ir Estija – Rusijai). Tačiau maždaug po mėnesio buvo pasirašyta antra slapta sutartis, pagal kurią A. Hitleris „padovanojo“ Lietuvą Rusijai.

 

1989 metais Baltijos kelio akcija prasidėjo lygiai 19 val. Tada pasigirdo specialūs radijo signalai Lietuvos, Latvijos ir Estijos miestuose. Manoma, kad vien lietuvių šioje akcijoje sudalyvavo apie milijonas žmonių. Kelias, nusidriekęs per tokius Pabaltijo miestus kaip Vilnius, Ukmergė, Panevėžys, Pasvalys, Bauskė, Ryga, Cėsys, Valmiera, Rūjiena, Viljandis, Tiūris, Rapla ir Talinas buvo įtraukas į Gineso rekordų knygą kaip ilgiausia žmonių, susikibusių rankomis, grandinė. Gal kai kurie jau ir pamiršo, bet 2020 metų Baltijos kelias buvo pakartotas ne pirmą sykį. Akcija buvo pakartota 2004 metais. Tada gruodžio 11 d. Bangladeše rankomis susikibo daugiau nei 5 mln. žmonių. Nuo Teknašo iki Tentulijos nusidriekė 1095 km žmonių eilė. Tačiau net ir netekęs Gineso rekordo, Baltijos kelias yra įspūdinga ir svarbus istorinis įvykis, kurį 2009 metais „UNESCO“ įtraukė į „Pasaulio“ atminties sąrašą.

 

Baltijos kelio diena kitaip vadinama juodojo kaspino diena. Tą dieną Lietuvos vėliava pasipuošia gedulo simboliu – juodu kaspinu. Ši diena skirta pasmerkti jau minėtą Molotovo ir Ribentropo paktą, kurį pasirašius buvo ilgiems dešimtmečiams visiškai sunaikintas trijų Baltijos valstybių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – valstybingumas.

 

Prisimenant Baltijos kelią nereikėtų likti namuose. Šią dieną visuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose yra organizuojami renginiai, parodos, politinės demonstracijos, koncertai. Šiemet Baltijos kelio dienos minėjimas bus kiek kitoks nei buvome įpratę. Dėl vis dar tebesitęsiančios COVID-19 pandemijos, prašoma renginių dalyvių laikytis visų galiojančių saugumo reikalavimų.