Romantiniai santykiai eina ir praeina, draugystės neatlaiko metų naštos, vienus bendradarbius keičia kiti, tačiau su savimi liekame amžinai. Laikas atskirai nuo visų – svarbi psichologinės gerovės dalis, ypač šiame skubančiame pasaulyje.

 

Nauja tendencijaHealthy,Woman,Celebrating,During,A,Beautiful,Sunset.,Happy,And,Free.

 

Vienatvė nėra blogis, jei išnaudojama savęs pažinimui. Žmogus, kuris gali ir nori pabūti pats su savimi, neieško patvirtinimo išorėje. Laisvalaikiu užsiima mėgstama veikla – vakarieniauja restorane, žaidžia boulingą, eina į kiną, lanko festivalius vienas, be jokios kompanijos. Psichologai sako, kad asmenims, išvargintiems socialinių santykių, naudinga ne tik retkarčiais paskirti sau pasimatymą, bet ir išvykti atostogauti. Egoistiška? Poilsis vienumoje, kai nereikia bendradarbiauti, derintis, ieškoti kompromisų, yra geriausias savęs lepinimas. Ne visi išdrįsta klausytis širdies.

 

„Žmonės pripažįsta, kaip svarbu investuoti į santykius su savimi ir išbandyti veiklas, kurias nori patirti nelaukdami, kol prisijungs antroji pusė ar draugai, – žurnalui „Glamour“ pasakojo klinikinė psichologė dr. Roxy Zarrabi. – Šiuolaikiniams žmonėms lengva perdegti. Nuolatinis bendravimas ir aktyvūs socialiniai santykiai daro įtaką nuotaikai. Daugelis renkasi atsiriboti ir leisti laiką sąmoningiau.“

 

Laisvalaikis vienumoje nėra nauja koncepcija. Tačiau mintis atostogauti be artimųjų kelia mišrių jausmų abiem pusėms. „Einame į pasimatymus, kad susipažintume su kitais žmonėmis. Vėliau keliaujame, kad pamatytume tikrąjį išrinktųjų veidą. Kodėl negalime pakartoti šio scenarijaus vienumoje? Turėtume elgtis su savimi kaip su mylimuoju – apipilti dėmesiu, planuoti smagią veiklą, lepinti ir rodyti šiltus jausmus“, – įsitikinusi psichologė dr. Jenna Brownfield.

 

Apčiuopiama nauda

 

Jaunoji karta suinteresuota padidinti savo gerovę. Platformoje „TikTok“ terminai „solo dating“, „date yourself“, „date by myself“ paminėti daugiau kaip milijoną kartų. Įprotis dokumentuoti ir viešinti savo rutiną nuo ryto iki vakaro gali sukelti asmenybės susidvejinimą. „Skaitmeninis amžius ir socialinės žiniasklaidos kultūra palieka mažai privatumo. Norime patikti kitiems bet kokia kaina. Laikas vienumoje – būdas susigrąžinti savo gyvenimą, tai, kas skirta tik mums, o ne svetimoms akims“, – įsitikinusi dr. J. Brownfield.

 

Kartais reikia priminimo, jog egzistuojame ne dėl kitų žmonių, o dėl savęs. Verta susimąstyti, jeigu sunku priimti sprendimus be aplinkinių patarimo ar vertinimo. O gal atsakomybė nuolat perkeliama ant greta esančių pečių? Veikla vienumoje, taip pat ir kelionės, padeda išspręsti problemą, nes moko kitokio elgesio. „Mums visiems naudingas patvirtinimas ir nėra paprasta jį gauti. Tačiau nuolatinis orientavimasis į tai, ką galvoja kiti, tampa našta. Netenkame galios formuoti savivertės, nemokame palaikyti sunkią akimirką, tikime, kad esame tokie, kokius mus mato kiti“, – teigia dr. R. Zarrabi.

 

Laisvalaikis vienumoje reikalingas ne tik tam, kad suprastume, jog galime veikti viską, kas patinka ir legalu, neatsižvelgdami į aplinkinių nuomonę. Beje, šis įprotis augina pasitikėjimą savimi. „Leidimas būti savimi didina atjautą. Kuo giliau save pažįstame, tuo labiau keičiame santykį su savimi. Mažėja reiklumas, kritika, didėja pasitenkinimas ir pasididžiavimas“, – sako terapeutė Lynn Zakeri.

 

Pasak dr. J. Brownfield, praktika gydo visus, kurie jaučiasi nemylimi, atstumti, kuriems visuomenė sakė, kad neatitinka standartų. Pavyzdžiui, antsvorio turintys žmonės mokosi mylėti save nepaisant to, kad aplinkiniai teigia ir savo elgesiu rodo, jog nėra verti. Dėmesys sau, maloni veikla ir laisvė rinktis padeda išardyti homofobijos sukurtą sieną ir atkurti meilę sau.

 

Galiausiai laisvalaikis vienumoje leidžia suprasti, kad veikla, kuri tradiciškai laikoma grupine, pavyzdžiui, kelionės, gali būti individuali. Turime teisę turėti laiko tik sau ir išnaudoti jį pagal savo poreikius. Galime mėgautis malonia veikla be stigmos, kad kažką būtinai turime daryti tik su partneriu ar draugais.

 
Solo pasimatymai ar atostogos išlaisvina nuo socialinio spaudimo (patikti, nenuvilti, padaryti įspūdį, suteikti malonumą) ir atveria daugiau galimybių pažinti save. Padeda atsikratyti įvaizdžio ir susigrąžinti tikrąjį „aš“. Jeigu galvoje kirba mintis „Po velnių, kas esu ir ką veikiu?“, pats metas nusipirkti bilietą ir krautis lagaminą į pažintinę kelionę apie save.
 

Iš pirmų lūpų

 

Ana, 35 m. „Buvau vienintelis vaikas šeimoje, todėl nuo mažens klioviausi tik savimi. Prisigalvodavau užsiėmimų. Laikas sau iki šiol man svarbus ritualas, kuris padeda įkrauti nuo socialinių santykių išsikrovusią vidinę bateriją. Dabartinis vyras žino, ko man reikia. Kartą Valentino dienos proga padovanojo bilietus savaitgalio kelionei į Romą. Vykau viena, o sutuoktinis liko namuose prižiūrėti mūsų dvynukų. Tai romantiškiausias dalykas, kokį galėjo padaryti dėl manęs.“

 

Sofija, 23 m. „Laikau save ekstraverte ir man patinka bendrauti su draugais. Tačiau buvimas vienumoje suteikia galimybę mėgautis akimirkomis ir patirti mažų kasdienybės stebuklų. Būdama viena nejaučiu spaudimo kalbėti ir rūpintis, kad kitas asmuo jaustųsi gerai. Mėgstu keliauti ir atostogauti viena. Toks mano receptas gerai savijautai. Kiekvienas vaikinas, kuris to nesupranta, gali praeiti pro šalį. Pagalvokite – jeigu nepatinka leisti laiką tik su savimi, kodėl kitiems žmonėms turėtų patikti būti šalia.“

 

Eglė, 55 m. „Turiu ilgalaikį partnerį ir mes puikiai sutariame, mylime vienas kitą. Mūsų pomėgiai ir požiūris į laisvalaikį skiriasi. Bandėme atostogauti kartu ir derinti poreikius, bet supratome, kad tai kenkia santykiams. Susitarėme, kad kiekvieną kartą, kai jis išvažiuos su draugais į kelionę motociklu, išskrisiu porai savaičių į šiltus kraštus pasilepinti prie baseino. Nemanau, kad tai keista. Atvirkščiai, netrukdome vienas kitam užsiimti tuo, kas patinka. Buvimas atskirai net sutvirtina. Priimame vienas kitą tokius, kokie esame.“

 

Patricija, 29 m. „Nekenčiu būsenos, kai noriu kažką daryti, tačiau nedarau, nes neturiu kompanijos. Vieną sykį turėjau progą pasinaudoti paskutinės minutės pasiūlymu atostogoms Egipte. Bet neatsirado draugų, norinčių vykti kartu. Kitą sykį niekas nesutiko eiti su manimi į užsienio atlikėjo koncertą. Galiausiai nusprendžiau, kad man nereikia kitų žmonių, jog galėčiau įgyvendinti svajones. Jeigu nuolat lauksite, kol kiti sutiks daryti tai, kas jums svarbu, praleisite daugybę progų.“

 

Ko tikėtis?

 
  •  Suprasite, kokios vertybės yra pamatinės, o kuriuos įsitikinimus primetė kiti.
  •  Tapsite labiau nepriklausomi ir savarankiški.
  •  Susipažinsite su naujais žmonėmis.
  •  Pradėsite dažniau galvoti apie save.
  •  Sustiprės pojūčiai menui ir kūrybai.
  •  Įgysite daugiau pasitikėjimo savimi.
  •  Įsitikinsite, kad esate sumanūs ir gabūs.
  •  Susiesite atostogas su potyriais, o ne su kompanionu.
  •  Pradėsite kliautis savo nuomone.
  •  Mesite sau iššūkį ir įveiksite.
  •  Pasitikrinsite savo jėgas.
  •  Nustosite gyventi autopilotu.
  •  Nugalėsite baimę.
  •  Sužinosite daugiau, nei keliaudami su kompanionu.
  •  Tapsite atviresni galimybėms.
 

Autorius Jurgita Ramanauskienė