Kas penkta moteris susiduria su menoragija – gausiu ir / ar ilgu menstruaciniu kraujavimu. Tai ne tik nepatogu, bet ir alina organizmą. Kodėl atsiranda menoragija ir kaip atsigauti po gausių mėnesinių?

 

Kas yra gausu?Woman,At,Home,Suffering,From,Menstrual,Pain.,Menstrual,Cramps,,Woman

 

Veikiausiai kiekviena moteris skirtingai apibūdintų, kas yra gausios mėnesinės, mat tai priklauso nuo individualios patirties. Visgi apie menoragiją galima kalbėti tada, kai pastebimi šie simptomai:

 
  •  Bent vieną mėnesinių dieną paketus ar tamponus tenka keisti mažiausiai kas valandą.
  •  Juos tenka keisti ir naktį.
  •  Norint išvengti susitepimo, vienu metu prireikia dėvėti net du paketus arba ir paketą, ir tamponą.

Taip pat galimi šie požymiai:

  •  Įprastos veiklos praleidimas dėl mėnesinių sukeltų skausmų.
  •  Kraujo krešuliai iki 2 cm skersmens.
  •  Ilgiau nei septynias dienas trunkančios mėnesinės.
  •  Mėnesinių metu ir po jų pasireiškiantis nuovargis, oro trūkumas.
  •  Kraujavimas ne per mėnesines.
  •  Kraujavimas po menopauzės.

 

Įvairios priežastys

 

Gausių mėnesinių priežasčių gali būti įvairių. Dažniausiai skiriamos trys jų grupės:

 
  •  Mažojo dubens organų patologijos. Tai dažniausia menoragijos priežastis. Ją gali išprovokuoti gimdos polipai, fibromos, miomos – gerybiniai augliai. Daugeliu atvejų jie nesukelia jokių simptomų, bet maždaug 25–30 % dailiosios lyties atstovių išprovokuoja anomalinį kraujavimą ir skausmingas mėnesines. Dar viena mažojo dubens organų patologija, 40–50 % atvejų nulemianti gausias ir / ar ilgas mėnesines, yra adenomiozė (gimdos kūno endometriozė).
  •  Sisteminės ligos. Jos kur kas rečiau tampa menoragijos priežastimi. Visgi ją gali išprovokuoti kraujo krešumo sutrikimai, lėtinės kepenų, inkstų ligos, sisteminės jungiamojo audinio ligos ir kt.
  •  Disfunkciniai kraujavimai iš gimdos. Dalis jų susiję su hormonų pusiausvyros sutrikimais, kurie nulemia ovuliacijos pokyčius bei gimdos gleivinės sluoksnio perteklinį išvešėjimą. Šio tipo problemos dažniau pasitaiko bręstant ir prieš menopauzę.

Svarbu pabrėžti ir tai, kad kartais gausias mėnesines gali nulemti vartojami vaistai – kraują skystinantys medikamentai, preparatai nuo uždegimų, hormoniniai vaistai, kartais net kontraceptinės tabletės. Kai kurioms moterims menoragiją sukelia nehormoninės (varinės) gimdos spiralės.

 

Ar tai pavojinga?

 

Dažna nė nesusimąsto, kad gausios mėnesinės – kur kas rimčiau nei nepatogumas. Todėl dėl šios problemos delsia kreiptis į gydytojus, bando prisitaikyti, nors tai labai apriboja net socialinį gyvenimą, įprastą kasdienę veiklą. Vien jau tai didelis trūkumas. Visgi negydoma menoragija gali sukelti sveikatos problemų. Kas mėnesį netenkant daug kraujo gresia geležies trūkumas, ilgainiui ir jo sukelta anemija. Dėl mažakraujystės kamuoja lėtinis nuovargis, galvos skausmas, prasta nuotaika, negebėjimas susikaupti, blogėja odos, plaukų, nagų būklė. Taigi, patiriant gausias mėnesines būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti to priežastis. Pirmiausia, jeigu tik įmanoma, šalinamos jos, tuomet menstruacinis ciklas susireguliuoja savaime, nes tai antrinė problema. Prireikus skiriami vaistai, kartais prireikia ir chirurginio gydymo.

 

Būtina atgauti jėgas!

 

Jeigu mėnesinės gausios ir / ar ilgos, jos iš moters organizmo atima daug energijos. Taigi kūnui būtina atsigauti. Pirmiausia mėnesinių metu reikėtų kuo daugiau laiko skirti poilsiui, atsisakyti nereikalingų darbų ir veiklų. Daugiau gulėti, veikti kažką ramaus, atpalaiduojančio, daugiau laiko skirti miegui. Ne mažiau svarbi subalansuota mityba. Stengtis, kad organizmas gautų kuo daugiau maistinių medžiagų – vartoti šviežią, neperdirbtą ir kuo įvairesnį natūralų maistą. Labai svarbus deramas skysčių vartojimas. Jų reikėtų netgi daugiau nei įprastai, nes kraujuojant organizmas netenka ir vandens atsargų. Pildant skysčių atsargas geriausia gerti būtent vandenį, gardinti mėtomis, citrina, uogomis ar pan. Gerai ir žolelių arbatos, ypač raminamosios, saugančios nuo uždegimų: ramunėlių, medetkų, aviečių lapų ir kt. Patiriančioms menoragiją primygtinai rekomenduojama vartoti geležies papildus, nes netenkant daug kraujo kartu prarandama daug geležies. Kiek ir kokių vartoti, geriausiai patars prižiūrintis gydytojas. Sunkiais atvejais skiriami receptiniai geležies preparatai, nors įprastai pakanka paprastų geležies maisto papildų. Prieš pradedant vartoti pravartu pasidaryti kraujo feritino tyrimus, parodančius geležies atsargas organizme. Beje, kartu su geležies papildais naudinga vartoti vitaminą C  gerina geležies įsisavinimą organizme.

 

Autorius Jūratė Survilė