Architektų rūmai pateikė rekomendacijas, kaip įsirengti priedangas
2024-02-02 07:07Nemokamai viešai platinamame leidinyje pateiktas veiksmų planas, apie ką iš anksto turėtų pagalvoti gyventojai ir organizacijos. Rekomendacijos skirtos visiems gyventojams, daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijoms, įmonėms, bendruomenėms, savivaldybių ir valstybės įstaigoms.
Informacija prieinama visiems
Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Algimantas Pliučas spaudos konferencijoje sakė, kad nors pernai metų pabaigoje paskelbtame reglamente numatyta, jog priedangos būtinos statant naujus ar renovuojant senus didesnius visuomeninius statinius ir aukštesnius daugiabučius, jos atsiras tik po 5–7 m. Architektų rūmų iniciatyva skirta tam, jog gyventojai, valstybės institucijos ir verslas patarimais galėtų pasinaudoti jau dabar, patys įsirengdami priedangas. „Mes parengėme tokį dokumentą, kurį gali perskaityti bet kas“, – sakė jis. A. Pliučas pažymėjo, kad rekomendacijos svarbios ir dėl to, kad mažesniuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose yra nemažai žemesnių nei penkių aukštų gyvenamųjų pastatų, o jiems valstybės parengtas reglamentas dėl priedangų įrengimo netaikomas. Šios rekomendacijos nuo sausio 26 d. prieinamos visiems Architektų rūmų interneto puslapyje.
Iniciatyvos gali imtis daugiabučių namų bendrijos
„Rekomendacijų tikslas – parodyti žmonėms, kad kiekvienas gali pasirūpinti savo saugumu nelaukdamas, kol tai padarys valstybė“, – kalbėjo rekomendacijas ruošusios darbo grupės narys Tumas Mazūras. Jis pabrėžė, kad darbo grupė pirmiausia siekė nubrėžti gaires, kaip galima įsirengti priedangas būtent ne naujai statomuose, o jau stovinčiuose pastatuose. Darbo grupės vadovo teigimu, Architektų rūmų nariai bus skatinami konsultuoti, kaip pastatuose įsirengti priedangas. Taip pat ketinama organizuoti mokymus, į kuriuos bus kviečiami visi susidomėję. „Siekiama, kad tai būtų ne tik kiekviename administraciniame pastate, bet ir savame name, bute, kur apšaudymo ar kitos ekstremalios situacijos metu būtum saugesnis, nei sėdėdamas kambaryje prie lango“, – kalbėjo T. Mazūras. Darbo grupės vadovas tikisi, kad bus sukeltas sniego gniūžtės efektas, kai priedangą įsirengus vienai namo bendrijai, pavyzdį iš jos paims ir kitos. „Rekomendacijos yra pirma kregždė, stengiamės apžvelgti visus įmanomus pastatų tipus, pasižiūrėti, kur būtų galima įsirengti priedangas“, – sakė T. Mazūras. Anot jo, rengiant siūlymus, remtasi Ukrainos, Izraelio, Suomijos patirtimi. T. Mazūro teigimu, visų šių šalių patirtys skirtingos, nes jų saugos patalpos apsaugo nuo skirtingų grėsmių.
Siūlo apgalvoti išėjimus, kaupti atsargų
Kaip nurodė darbo grupės atstovas, pagrindinės rekomendacijos – patalpa turi būti nedidelė, ją turi supti tvirtos sienos, geriausia mūrinės arba betoninės. Jis pažymėjo, kad priedangą nuo langų turėtų skirti kuo daugiau sienų. Pasak jo, įsirengiantys priedangą turi atkreipti dėmesį, kaip galima patekti į ją ir ištrūkti, taip pat pasirūpinti nedidelėmis atsargomis, pasiruošti baldų, akumuliatorių. „Iš pradžių turi būti minimalus pasiruošimas, bet jį reikia nuolat plėsti, didinti, stiprinti. Įsirengėte saugią vietą bute – tada reikia žiūrėti, kokios dar galimybės. Galbūt galima įsirengti priedangą požeminėje stovėjimo aikštelėje, rūsyje“, – pasakojo T. Mazūras. Architektų rūmų teigimu, pateikiama informacija leis iš anksto numatyti saugiausias erdves pastatuose ir jas paruošti tuo atveju, jei karo atveju kritinė Lietuvos infrastruktūra būtų atakuojama raketomis, dronais, apšaudoma artilerija.
Informacija bus nuolat atnaujinama
Rekomendacijos parengtos skirtingo tipo pastatams. Leidinyje nagrinėjama, kaip priedangos turi būti įrengtos individualiame name, daugiabučiuose, administracinėse patalpose, požeminėse automobilių stovėjimo aikštelėse, bažnyčiose. Pažymima, kad rekomendacijos naudingos ir kitų ekstremalių situacijų, tokių kaip didelė gamybinė avarija, ekologinė katastrofa, atvejais. Pateikiamos pagrindinės grėsmės, paaiškinama, kas sukelia sprogimus, kuo skiriasi granatų, artilerijos, dronų, raketų atakos poveikis. Taip pat paaiškinama, kaip turi būti pasirenkama padidinto saugumo patalpos vieta, pateikiami siūlymai, kokie patalpų elementai, išplanavimas, įranga, sienų įrengimas, oro pratekėjimas būtini priedangai. Architektų rūmai ketina nuolat atnaujinti rekomendacijas. Leidinyje žmonės taip pat supažindinami su sanitarinio mazgo įrengimo specifika, sienų sutvirtinimu, ventiliacijos slėptuvėje ar priedangoje įrengimu.
Darbo grupės paruoštas rekomendacijas elektroniniu formatu (PDF, 62 psl.) galima atsisiųsti iš Lietuvos architektų rūmų interneto svetainės www.architekturumai.lt (https://www.architekturumai.lt/wp-content/uploads/PSP-rekomendacijos.pdf), taip pat jos bus platinamos ir kitose civilinės saugos informavimo priemonėse.
Šią ir kitas aktualias naujienas taip pat rasite savaitraštyje „Prie kavos“.
Autorius Eglė Stratkauskaitė