Šių metų birželio 13 diena – ypatinga. Ir ne tik dėlto, kad šią naktį pateka pilnatis ir prasideda penktadienis. Trylikta diena sutampa su penktadieniu kasmet ne vieną kartą, bet tik kas 35 metus penktadienio 13 dieną danguje pasirodo pilnatis. Kitą kartą tokią magišką kombinaciją stebėsime tik 2049 metų rugpjūčio 13 dieną.

 

13 diena

Tryliktos dienos penktadienį gaubia daug mitų ir prietarų, tačiau mokslininkai teigia, kad jais tikėti neverta. 1985 metais publikuotas tyrimas, kuriame buvo analizuojami kelių mėnesių duomenys, nepastebėta, kad per pilnatį ir 13 dieną būtų itin padaugėję pacientų ligoninėse, psichinių sutrikimų, žmogžudysčių ir kitų nusikaltimų.

 

Nemažai moterų tiki, kad pilnatis skatina priešlaikinį gimdymą. Tai netiesa! 2001 metais Amerikos astronomų draugija tyrė 70 milijonų naujų gimimo atvejų Jungtinėse Valstijose ir nerado tiesioginio ryšio tarp Mėnulio fazės ir gimdymo pradžios.

 

Neįtikėtina, tačiau, vieno tyrimo duomenimis, tryliktų dienų penktadieniais nutinka mažiau nelaimingų įvykių kelyje ir vagysčių, nes prietaringi žmonės būna atsargesni ir dažniau lieka namie.

 

Kaip jau pastebėjote, tryliktos dienos penktadienis daro labai nedidelę įtaką įprastiniam gyvenimui. Tačiau daugybė žmonių (pavyzdžiui, apie 20 milijonų gyventojų vien Jungtinėse Valstijose) gyvena kankinami 13 dienos fobijos arba frigatriskaidekafobijos arba paraskevidekatriafobijos.

 

Skaičiaus 13 baimė yra tokia didelė, kad beveik trečdalyje D. Britanijos gatvių nėra velnio tuzinu pažymėtų namų.

 

Kates pilnatis, regis, iš tiesų veikia. 2007 metais amerikiečių veterinarai atliko tyrimą ir pastebėjo, kad skubios veterinarų pagalbos per pilnatį reikia 23 procentais dažniau nei kitomis dienomis. Šunys dar jautresni Mėnulio įtakai – veterinarų pagalbos prireikia net 28 procentais dažniau nei per kitą planetos palydovo fazę.

 

Nėra aišku, kas, kodėl ir kada nusprendė, kad tryliktos dienos penktadienis yra nelaiminga diena. Prietaro kilmė aiškinama įvairiai. Kai kurie žmonės dvylika laiko užbaigtumo skaičiumi: dvylika Jėzaus apaštalų, dvylika metų mėnesių, dvylika dienos valandų ir t. t. Trylika laikomas netaisyklingu ir neužbaigtu skaičiumi.

 

Pagal kitą teoriją 13 tapo nelaimę pranašaujančiu skaičiumi po Paskutinės vakarienės.

 

Skandinavų mitologijoje trylika žmonių, sėdinčių prie vieno stalo – blogos lemties ženklas, reiškiantis, kad vienas iš sėdinčiųjų greitai mirs.

 

Bestselerio „Da Vinčio kodas“ autorius Danas Brownas iškėlė mintį, kad trylikta penktadienio diena galėjo būti susijęs su Tamplierių ordinu. 1307 metais Prancūzijoje buvo suimti visi Tamplierių, vienuolių riterių, ordino nariai. Jie buvo žiauriai kankinami, verčiami prisipažinti, kad skleidžia erezijas. Istorija baigėsi tuo, kad ordino didysis magistras buvo sudegintas ant laužo, nes nesutiko atgailauti. Po įvykio Tamplierių ordino šalininkai prakeikė šią dieną ir nuo tada tryliktos dienos penktadienis laikomas blogio diena.

 

Beje, penktadieniai ir šiaip laikomi nelaimingomis dienomis, susijusiomis su magiškais ritualais ir kerais. Tikėjimą tuo, kad penktadieniai yra nelaimingos dienos, dar labiau sustiprino krikščionių tikėjimas, kad Jėzus Kristus mirė penktadienį prieš šv. Velykas.

 

Taip pat manoma, kad Ieva Adomą sugundė uždraustuoju obuoliu būtent tryliktą dieną.

 

Tryliktą dieną būdavo kariami kaliniai D. Britanijoje, kol nebuvo panaikinta mirties bausmė.