Pasaulyje jau kuris laikas pastebima tendencija, dėl kurios žmonės patiria nepaaiškinamą ir pasikarojantį galvos skausmą, svaigimą, odos sudirginimą. Labai dažnai dėlto galima kaltinti padidėjusį jautrumą į elektromagnetinių prietaisų veikimą. Tačiau ar iš tiesų ši alergija reali?

 

"wifi alergija"

Neseniai D. Britanijoje nusižudė penkiolikmetė mergaitė, kentėjusi nuo alergijos Wi – Fi prietaisų signalams. Dėl šių signalų mokykloje ją dažnai pykindavo, vargindavo labai stiprūs galvos skausmai, neleisdami susikaupti ir mokytis.

 

Atlikus tyrimą iš tikrųjų nustatyta, kad kai kurie žmonės patiria fizinius simptomus (galvos skausmą, nuovargį), kai būna arti prietaisų, skleidžiančių elektromagnetines bangas (Wi – Fi įrenginių, mobiliųjų telefonų, kompiuterių ekranų). Patekus į kitą aplinką, kurioje nėra šių pavojingų bangų, alergijos simptomai sumažėja arba visai pranyksta.

 

Tačiau mokslininkų 2009 metais atlikti tyrimai parodė, kad asmenys, atsidūrę vietoje, kur gali būti skleidžiamos elektromagnetinės bangos, bet nežinantys, ar Wi – Fi prietaisai yra įjungti ar išjungti, nesugebėjo patys to nustatyti.

 

„Žmonės, sakantys, kad turi padidėjusį jautrumą elektromagnetinės bangos, tikrai serga, – sako psichologijos mokslų doc. dr. Jamesas Rubinas, – tačiau, remiantis mokslu, ligą sukelia ne elektromagnetiniai signalai“.

 

Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad asmenys, kenčiantys nuo šios alergijos patiria įvairių nespecifinių simptomų, tačiau jautrumas elektromagnetinėms bangoms nėra medicininė diagnozė.

 

Padidėjusio jautrumo elektromagnetinėms bangoms simptomai priklauso nuo žmogaus, tačiau dažniausiai yra labai bendro pobūdžio ir iš tikrųjų gali reikšti daugybę kitų sveikatos sutrikimų. Pavyzdžiui, galvos skausmas gali įspėti apie gresiantį peršalimą arba kofeino perdozavimą. Galvos svaigimas – apsinuodijimą maistu, miego trūkumą. Nemalonūs simptomai trukdo susikaupti darbui, bet nustatyti tikslią juos sukeliančią priežastį sudėtinga net patyrusiems gydytojams.

 

Kai kuriais atvejais asmenys, teigiantys, kad turi padidėjusį jautrumą elektromagnetinėms bangoms, prisipažįsta, kad simptomai apsunkina ir iš esmės keičia jų gyvenimą. JAV Masačiusetso valstijos dvylikamečio berniuko tėvai pateikė ieškinį teismui, kuriame teigiama, kad naujieji, pramoniniai Wi – Fi įrenginiai privačioje mokykloje sukėlė vaiko sveikatos problemas.

 

Berniuką vargino stiprūs galvos skausmai, niežtinti oda ir bėrimai, kraujavimas iš nosies, galvos svaigimas ir širdies ritmo padažnėjimas. Simptomai, kurių gydytojai negalėjo diagnozuoti, sustiprėdavo pamokų metu.

 

Mokyklos vadovai nesutiko su išvadomis, kad dėl mokinio sveikatos problemų kaltas Wi – Fi ryšys. Be to, patikrinus interneto saugumo reikalavimus paaiškėjo, kad jie neviršija normų. Tačiau berniuko tėvai ir toliau tvirtino, kad simptomus sukelia stiprios elektromagnetinės bangos ir apibūdino juos kaip tam tikrą neįgalumo formą, todėl reikalavo mokyklą imtis atitinkamų veiksmų ir pritaikyti klases vaikams, turintiems tokių specialių poreikių.

 

Kitas atvejis nutiko Prancūzijoje, kur moteriai buvo priteistas neįgalumas dėl, kaip ji pati tvirtino jautrumo elektromagnetinėms bangoms. Alergija esą buvo tokia stipri, kad moteris buvo priversta gyventi be elektros renovuotoje kalnų trobelėje, kad apsaugotų savo sveikatą nuo elektromagnetinių signalų. Teismas pripažino, kad moters simptomai paverčia ją neįgalia, tačiau oficialiai nepatvirtino, kad jautrumas elektromagnetinėms bangoms yra medicininė diagnozė.

 

2009 metais mokslininkai, išanalizavę pluoštą tyrimų, pastebėjo, kad daugiau nei 1000 žmonių teigė esantys alergiški elektromagnetinėms bangoms. Negalima atmesti tikimybės, kad Wi – Fi ryšys iš tikrųjų gali stiprinti alergiją, bet paprastai ją lydi ir kitos sveikatos problemos. Be to, gali būti kaltas ir klaidingas įsitikinimas, kad Wi – Fi prietaisai sukelia alergiją. Žmonės gali nesunkiai patikėti, kad elektromagnetinės bangos sukelia realius simptomus, net jei iš tikrųjų aplinkoje jų nėra. Nepaisant to, ar padidėjęs jautrumas elektromagnetinėms bangoms yra realus dalykas ar ne, bet kenčiančių nuo jos tikrai yra.

 

Ar reikėtų išjungti Wi – Fi ryšį ir jį naudojančius prietaisus išmesti? Atsakymas greičiausiai nenustebins – to daryti tikriausiai niekada neprireiks. Mokslininkai nėra 100 % tikri, kad elektromagnetinės nesukelia šalutinių reiškinių ir nėra atlikta daug tyrimų, kurie nustatytų ilgalaikę žalą gyviems organizmams, ir kalbama apie tai, kad mobilieji telefonai gali sukelti nevaisingumą. Tačiau medikų išvados guodžiančios: kasdien sutinkami radijo dažnio signalai yra labai silpni ir nekenksmingi.

 

Ką daryti, jei atrodo, kad kamuoja alergija elektromagnetinėms bangos? Visų pirma reikėtų ieškoti medicininės pagalbos. Gydytojai turėtų nustatyti fiziologinę ir psichologinę asmens būklę ir pateikti siūlymų, kaip simptomus galima sumažinti. Be Wi – Fi prietaisų „alergijos“ simptomus gali sukelti didelis triukšmas, prastas apšvietimas arba mirksinti ryški šviesa, oro tarša uždarose aplinkose. Tad pirmiausiai reikėtų pasistengti panaikinti šiuos dirgiklius.