Antras šansas senam daugiabučiui: ko reikia, kad jis taptų modernus
2025-04-17 07:35Norint, kad prieš tris dešimtmečius ir dar seniau statyti daugiabučiai taptų patogiais, šiuolaikiškais ir energetiškai efektyviais namais, neužtenka vien tik naujo fasado ar apšiltinimo. Kokybiška renovacija šiandien reiškia ir aukštesnį komforto, funkcionalumo lygį bei tvaresnį, ilgaamžį ir patrauklų miesto kvartalą.
Būtina įvertinti daugybę skirtingų aspektų
Senų pastatų atnaujinimas ne tik suteikia ekonominės naudos, bet ir sudaro sąlygas gyventi kokybiškame, šiuolaikiniams poreikiams pritaikytame būste. Vis dėlto, norint pasiekti tokį rezultatą, būtina įvertinti daugybę techninių ir funkcinių aspektų.
Kaip teigia ilgametę inžinerijos patirtį turintis Lietuvos statybų inžinierių sąjungos (LSIS) narys Mantas Šakočius, tam reikia sistemingo, nuoseklaus ir atsakingo požiūrio.
„Pirmiausia reikalinga nuodugni pastato konstrukcijų būklės ekspertizė, ypač stambiaplokščių namų, kurie pasižymi specifinėmis problemomis, pavyzdžiui, namo siūlės ėmė praleisti šilumą, rūdija jungtys, susilpnėjo sienos, perdangos. Tokią ekspertizę privalo atlikti atestuoti specialistai, kurie identifikuotų padėtį ir pateiktų konkrečias rekomendacijas dėl konstrukcijų stiprinimo ar remonto darbų“, – sako M. Šakočius.
Anot Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto mokslininkės Jurgitos Černeckienės, sutvarkyti senos statybos daugiabučius būtina, nes dėl prastos šiluminės izoliacijos jiems apšildyti prireikia žymiai daugiau energijos nei moderniems pastatams. Todėl tokius namus atnaujinti tikslinga tiek iš vartotojo, tiek iš valstybės perspektyvos – tai leidžia sumažinti energijos sąnaudas ir šildymo išlaidas gyventojams, prisidėti prie aplinkos tausojimo.
Vis dėlto, pasak mokslininkės, įprastai senųjų butų išplanavimai nebėra tokie patogūs ir šiuolaikiški kaip norėtųsi. Dažnai juose trūksta erdvės atviro plano svetainėms, mažesni langai riboja natūralią šviesą, taip pat gali trūkti ir atskirų darbo zonų, kurios tapo ypač svarbios dirbant nuotoliniu būdu. Šias problemas daugeliu atvejų irgi galima išspręsti renovacijos metu.
Renovacijos apimčių išplėtimas atveria naujas galimybes
Anot M. Šakočiaus, kiekvieną pastatą reikia vertinti kaip vientisą sistemą ir numatyti kompleksines renovacijos priemones. Tai yra, suplanuoti kokybišką šiltinimą, modernias šildymo ir vėdinimo sistemas, šilumos tiltelių pašalinimą, naudoti ilgaamžes medžiagas.
„Būtina parinkti ir labiausiai Lietuvos klimatui tinkančias statybines bei šilumą izoliuojančias medžiagas. Ypatingą dėmesį reikia skirti pastatų sandarumui ir vėdinimui – būtent šios sritys renovacijos metu kartais lieka nepakankamai įvertintos, nors daro didžiulę įtaką būsto kokybei ir komfortui“, – teigia M. Šakočius.
Inžinieriaus vertinimu, papildomas galimybes atveria ir daugiabučių renovacijos apimčių išplėtimas – naujos valstybės finansuojamos priemonės leidžia ne tik pagerinti daugiabučių namų energinį efektyvumą, bet ir jų gyventojų gyvenimo kokybę, patogumą. Pavyzdžiui, balkonų išplėtimas ir naujų įrengimas suteikia papildomos gyvenamosios erdvės, pagerina buto funkcionalumą. Didesni balkonai gali tapti puikia vieta ilsėtis, bendrauti, auginti želdinius, kas turi tiesioginės įtakos tiek emocinei savijautai, tiek geresnei pastato išvaizdai.
Renovacijos subtilybes komentuoja ir KTU mokslininkė J. Černeckienė. Pasak jos, neretai tam, kad pasiektume norimą gyvenimo kokybę senos statybos daugiabutyje, butus pakanka tiesiog perplanuoti. Tam svarbu išnagrinėti jų ypatumus, pavyzdžiui, išsiaiškinti kurias pertvaras galima keisti, kurių – ne. Tai padės įvertinti būsto galimybes.
Pasak architekto Džiugo Lukoševičiaus, kokybiškos renovacijos tikslas – ne tik atnaujinti pastatus, bet ir sukurti gyvybingą, patrauklų rajoną, kuriame norėtų gyventi žmonės ir kurtis verslai.
„Taip susiformuoja natūrali trauka ir rajonas ima gyvuoti tarsi savaime. Žvelgiant dar plačiau, tokia aplinka pritraukia ir investuotojus, pasiryžusius skirti lėšų rajonui ir jo renovacijai“, – papildo D. Lukoševičius.
Dabar yra tinkamas metas apsispręsti daugiabučio renovacijai. Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) paskelbtas kvietimas valstybės paramai daugiabučiams atnaujinti siekiant B ar aukštesnės energinio naudingumo klasės galioja iki spalio 1 dienos.
Daugiau informacijos apie kvietimo sąlygas rasite APVA tinklalapyje: www.apva.lrv.lt Paraiškos teikiamos per APVA informacinę sistemą APVIS.
Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.
Teksto autorė Benita Gaižiūnaitė