Vasara – aktyvus laukinių gyvūnų metas, todėl aplinkosaugininkai ragina gyventojus elgtis atsakingai, pagarbiai ir atsargiai. Ypatingą dėmesį šiuo laikotarpiu reikėtų skirti laukinių gyvūnų jaunikliams, kuriuos gamtoje galima sutikti gerokai dažniau.

 

Kaip elgtis radus gyvūno jauniklį?Newborn,Whitetail,Fawn,Resting,In,Green,Fern

 

Vasarą gyventojai dažnai gamtoje aptinka laukinių gyvūnų jauniklius. Norėdami padėti, daugelis juos paima manydami, kad šie palikti likimo valiai. Tačiau toks elgesys gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Gamtos pasaulyje įprasta, kad gyvūnų tėvai laikinai palieka jauniklius, kol ieško maisto. Tai visiškai normalus elgesys. Paėmus jauniklį, jis gali netekti galimybės grįžti pas tėvus, nes gyvūnai dažnai atpažįsta savo jauniklius pagal kvapą ir, pajutę žmogaus kvapą, jų gali atsisakyti. Jei jauniklis atrodo sveikas, geriausia jį palikti ten, kur radote, ir kuo greičiau pasišalinti. Jei kyla abejonių dėl jo sveikatos ar elgesio, rekomenduojama kreiptis į LSMU Laukinių gyvūnų globos centro specialistus telefonu +370 605 72 837 arba el. paštu lggc@lsmu.lt – jie suteiks profesionalią konsultaciją.

 

Radus iš lizdo iškritusį paukščiuką

 

Jei gamtoje radote iš lizdo iškritusį paukščio jauniklį, svarbu įvertinti jo būklę ir elgtis atsakingai. Jeigu paukščiukas dar nėra pilnai pasidengęs plunksnomis (matyti plikos odos vietos, kūnas padengtas tik pūkais), nesugeba stovėti ant kojų – tai ženklas, kad jis dar per mažas būti už lizdo ribų. Tokiu atveju paieškokite lizdo netoliese – jei jį randate, paukščiuką atsargiai įkelkite. Jei lizdas sunaikintas ar nepasiekiamas, galite sukurti dirbtinį lizdą, sudėdami šakeles į saugią, apsaugotą vietą, pavyzdžiui, krūmą ar medį. Neverta paukščiuko ilgai laikyti rankose – net jei dauguma paukščių nejaučia žmogaus kvapo, fizinis kontaktas kelia stresą. Jei jauniklis jau pasidengęs plunksnomis, šokinėja ar bando skristi – jo liesti nereikėtų. Tokie jaunikliai jau turi minimalius skraidymo įgūdžius, o tėvai dažnai būna netoliese ir toliau juo rūpinasi.

 

Kaip atpažinti, kad laukiniam gyvūnui reikia pagalbos?

 

Pagalbos gali prireikti laukiniam gyvūnui, jei pastebite vieną ar kelis šiuos požymius:

 
  • yra įstrigęs – įsipainiojęs į tinklą, vielą ar kitą kliūtį.
  • sužeistas – kraujuoja, turi atvirų žaizdų, lūžusių galūnių ar pakitusią laikyseną.
  • matyti ligų požymiai – nuplikusios vietos, slenkantis kailis, matomi parazitai.
  • keistas elgesys – gyvūnas vangus, nejudrus, šlubuoja, nebeskraido ar nebėga nuo žmogaus.
  • prasta fizinė būklė – itin liesas kūnas, kvėpavimo sutrikimai, neįprasti garsai.
  • neįprasta aplinka ar aktyvumas – naktinis gyvūnas pasirodo dieną arba klaidžioja žmonių susibūrimo vietose.
  • jauniklis be motinos – jeigu jauniklis rastas vienas ir netoliese yra negyvas suaugęs gyvūnas (tikėtina, kad motina), gali reikėti pagalbos.
 

Pastebėjus bet kurį šių požymių, nedelstami kreipkitės į LSMU Laukinių gyvūnų globos centrą arba skambinkite 112.

 

Gelbėdami laukinį gyvūną, pirmiausia pasirūpinkite savo ir aplinkinių saugumu

 

Sužeisti, sergantys gyvūnai gali būti išsigandę ir elgtis neprognozuojamai, kartais net pavojingai. Jie gali įkąsti, įdrėksti, įkirsti ar kitaip sužaloti. Nežinant, kaip tinkamai elgtis su laukiniu gyvūnu, prašome kreiptis į LSMU Laukinių gyvūnų globos centro specialistus tel. +370 605 72837 (visą parą).

 

Atsakomybė 

   

Už laukinių gyvūnų trikdymą, gaudymą ar jų jauniklių paėmimą iš aplinkos be būtinos priežasties gali būti skiriamos baudos nuo 150 iki 750 Eur.

 

Projektą „Žaliasis puslapis“ iš dalies finansuoja „Medijų rėmimo fondas“ (8000 Eur)

 

Autorė Eglė Stratkauskaitė

 

MRF_logo_SPALV_RGB_LT_HOR