Prieš didžiąsias metų šventes į Lietuvą suplūsta svetur uždarbiaujantys tautiečiai. Jų užsienyje gyvena apie milijonas – daugiau nei sovietai ištrėmė į Sibirą. Ar Lietuvai reikia juos susigrąžinti? O gal atimti teisę balsuoti?

 

Andrius_849x1200

,,Info TV“ laidoje ,,Diagnozė: valdžia“ šį sekmadienį 19.30 val. susigrums pats 16 metų užsienyje gyvenęs rašytojas Andrius Užkalnis ir parlamentarė, buvusi tremtinė Dalia Teišerskytė.
,,Emigrantai – labai dėkinga tema. Jei parašai, kad Airijoje nėra nė vienos radijo stoties, nes visi gluši, tada ateina žmonės ir aiškina, kad ten tikrai yra radijas. Autoriui tai yra dėkingiausia tema, žmonės visada juokiasi iš tokių“, – ,,Info TV“ laidoje ,,Diagnozė: valdžia“ atskleis A. Užkalnis.

Pasak jo, emigrantai pyksta ne dėl to, kad jis užgaulioja jų darbą, o dėl to, kad sprogdina jų kuriamą mitą.

 

,,Daugelis jų grįžta čia, Palangoje sklaidosi pinigais, o vėliau grįžta į fabrikus, gyvena po kelis kambariuose. Jie pyksta dėl to, kad aš griaunu jų neva gero gyvenimo mitą“, – emigrantų neapykantos priežastį aiškins A. Užkalnis.

 

Seimo narė D. Teišerskytė sako, kad jei būtų jos valia, emigrantus į Lietuvą ji sugrąžintų jėga.

 

,,Kaip kadaise lietuvius vežė į Sibirą, aš susodinčiau juos į traukinius ir parvežčiau į Lietuvą. Duočiau darbo“, – pareikš Seimo migracijos komisijos narė, parlamentarė D.Teišerskytė.

Svetur uždarbiaujantys lietuviai į Lietuvą šiemet parsiuntė per 2 mlrd. eurų. Tai yra maždaug 3 proc. šalies bendrojo vidaus produkto. Visgi, ekonomistų teigimu, turint galvoje, kad išvažiavo apie trečdalis Lietuvos, tokia suma yra gana menka. Galbūt išvykusieji nebeturėtų spręsti ir kaip valdyti gimtąją šalį?

 

,,Manau, teisė balsuoti įgyjama su pilietybe. Tie, kurie gyvena užsienyje, gal yra ne taip informuoti, kas vyksta Lietuvoje. Bet ir Lietuvoje tokių žmonių pilna. Pažiūrėkite, kiek žmonių balsuoja už Darbo partiją. Aš nelabai įsivaizduoju, kaip žmogus, sugebantis pareiti namo ir užsisegti klyną, galėtų balsuoti už partiją vien dėl to, kad ji pažadėjo didesnę algą“, – rėš  A. Užkalnis.

 

Jam pritars iš Londono į Lietuvą trumpam grįžusi konkurso „Kauno ponia 2004“ nugalėtoja Eglija Vaitkevičė. Ji sako, kad seka visas gimtosios šalies naujienas, o lietuviškai su ryškiu akcentu kalba tik dėl esą nušalusio liežuvio.

 

,,Aš išvykau, nes taip pasirinkau. Anglijoje pradėjau verslą, man patinka bendrauti su kitokios aplinkos žmonėmis. Visgi seku lietuviškas naujienas. Širdyje visada liksiu Lietuvoje, tik mano fizinis kūnas svetur“, – dėstys Lietuvoje labiausiai kaip burleskos šokėja išgarsėjusi E. Vaitkevičė.

 

Tačiau ne visos emigrantų istorijos turi laimingą pabaigą. Prieš penkerius metus pėsčias į Lietuvą iš Vokietijos bandęs pareiti Mindaugas Mikalauskis neteko pėdų.

Darbo negavęs Mindaugas tuščiomis kišenėmis į Lietuvą žiemą bandė pareiti pėstute.  Dabar vyras sako, kad niekada nebesusigundytų kelione į užsienį.

 

,,Kur aš dabar keliaučiau. Juk nebeturiu kojų, vos paeinu“,  – liūdnai tars M. Mikalauskis. Jaunas vyras sako nebetikintis kalėdiniais stebuklais, nors jam žmonės ir suaukojo šimtatūkstantinę sumą, už kurią jaunam vyrui buvo nupirktas būstas.

 

,,Gaunu 95 eurų pašalpą, brolis padeda. Taip ir verčiuosi“, – pasakos Lietuvą sukrėtusios istorijos herojus.

 

Kas A. Užkalnį pasiuntė taip toli, kaip norėtų dauguma jo kritikų? Kas tas paslaptingasis Petriukas, iš meilės D. Teišerskytei numezgęs šaliką?

 

Laida ,,Diagnozė: valdžia“ sekmadienį 19:30 per ,,Info TV“