Vasario 14 dieną viso pasaulio įsimylėjėliai mini Šv. Valentino dieną. Ši šventė, įsitvirtinusi daugelyje šalių, neatsiejama nuo įvairių legendų ir teorijų. Laikui bėgant šią dieną imta keistis meilės įrodymais, pavyzdžiui, eilėraščiais arba gėlėmis, o Šv. Valentinas tapo įsimylėjėlių globėju. Paprotys apsikeisti Šv. Valentino dieną meilės atvirukais atsirado XIV–XV a. Anglijoje ir Florencijoje, o XIX–XX a. ypač išpopuliarėjo JAV.

 

Šv. Valentinas senovės Romoje

Senovės Romoje vasario 14-oji buvo skirta deivei Junonai pagerbti. Junona buvo Jupiterio žmona, romėnų dievų motina ir karalienė. Žinoma kaip santuokos, motinystės, moterų ir vaisingumo deivė.

Vasario 14-osios šventė gali būti susijusi ir su senąja Romos švente – Luperkalijomis. Pagal to meto kalendorių, vasaris buvo pavasario pradžia, o Luperkalijos – pavasario ir meilės šventė. Senovės Romoje vaikinų ir merginų gyvenimas buvo griežtai atskirtas, tačiau šios šventės metu senas paprotys leido susipažinti ir susidraugauti poroms. Luperkalijų išvakarėse vykdavo „meilės loterijos“. Mergaitės savo vardus užrašydavo ant popieriukų ir sumesdavo į ąsočius. Kiekvienas jaunuolis traukdavo po lapelį su vardu ir tapdavo tos merginos jaunikiu šventės metu, o kartais ir visam gyvenimui.

Kai kurie šią šventę sieja su romėnu šv. Valentinu, kuris buvo nukankintas už tai, kad neišsižadėjo krikščionybės. Jis mirė 269 m. vasario 14 dieną – tą pačią dieną vykdavo ir „meilės loterijos“. Anot legendos, šv. Valentinas paliko atsisveikinimo raštelį kalėjimo prižiūrėtojo dukrai, su kuria buvo susibičiuliavęs. Raštelyje pasirašė: „Tavo Valentinas“.

Dar pasakojama, kad šv. Valentinas buvo kunigas. Imperatorius Klaudijus II neva jį įkalinęs už išdavystę – įstatymo nesilaikymą (dėl valstybės interesų imperatorius buvo išleidęs įsakymą netuokti porų, bet kunigas Valentinas tai darydavo slapta).

 

Kaip švenčia pasaulis?

Prancūzijoje, pagrindiniame Paryžiaus parodų centre, Šv. Valentino dieną įrengiama didžiulė elektroninė švieslentė, kurioje įsimylėjėliai gali vieni kitus sveikinti. Taip pat ir visame mieste įrengtose švieslentėse nenutrūkstamai liejasi šventiniai sveikinimai. Ne veltui Paryžius vadinamas meilės miestu.

Saudo Arabijoje Šv. Valentino dienos išvakarėse draudžiama pardavinėti raudonas rožes. Islamo šalininkų nuomone, mylimiesiems dovanojamos raudonos rožės gali išprovokuoti vyro ir moters nesantuokinius intymius ryšius. Todėl visoms šalies parduotuvėms primygtinai rekomenduojama neparduoti raudonų gėlių.

Japonijoje, Tojamos mieste, Šv. Valentino dieną vadina „nesibaigiančių meilės nuotykių diena“. Anksti ryte prasideda Meilės paradas, kuriame dalyvauja jaunos ir laimingos poros. O apsikabinimai ir pasibučiavimai miesto gatvėse tęsiasi iki išnaktų. Po to įsimylėjėliai specialiuoju paštu išsiunčia vienas kitam meilės laiškučius. Įdomiausia tai, kad šie laiškai pristatomi po metų. Šią dieną priimta dovanoti šokoladą.

Suomijoje vasario 14 dieną vadina Draugų diena. Mat šios šalies gyventojai galvoja, kad meilė turi būti ne tik tarp vyro ir moters, bet tarp visų žmonių. Sociologų manymu, visų įsimylėjėlių dieną suomiai pervadino į Draugų dieną dėl to, kad jie aktyviai pasisako už lyčių lygybę.

Indijoje kai kurios priešiškai nusiteikusios partijos ir organizacijos šią šventę vadina „prostitucijos diena“. Kasmet vasario 14 dieną partijų nariai rengia piketus Delio universiteto studentų miestelyje trukdydami jaunimui švęsti įsimylėjėlių dieną.

 

Valentino dienos burtai

  • Buvo tikima, kad šią dieną moteris, pamačiusi skrendančią liepsnelę, ištekės už jūreivio, jei žvirblį – už varguolio, bet bus labai laiminga, jei išvys kikilį – ištekės už turtuolio.
  • Sugalvokite 5–6 vaikinų ar merginų vardus, su kuriais galėtumėte susituokti. Tarkite iš eilės tuos vardus ir tuo pat metu sukite obuolio kotelį tol, kol jis nutrūks. Susituoksite su žmogumi, kurio vardą tuo metu tarėte.
  • Jei obuolį perpjausite per pusę ir suskaičiuosite, kiek yra sėklų, sužinosite, kiek turėsite vaikų.
  • Pirmas vaikino ar merginos vardas, kurį kur nors išgirsite Valentino dieną, bus vardas žmogaus, su kuriuo susituoksite.
  • Jei Valentino dieną pamatysite voverę, ištekėsite už šykštuolio. Jei pulką balandžių – vedybos bus taikios ir laimingos.
  • Jei ant kelio rasite pirštinę, jūsų mylimasis bus tas, kuris turi antrą poros pirštinę.
 

Įdomūs faktai

  • 496 m. popiežius Gelasijus vasario 14-ąją paskelbė Valentino diena šv. Valentino garbei.
  • Lietuvoje ši šventė yra labai jauna – ji pradėta švęsti tik po nepriklausomybės atgavimo 1990 m. Kai kurie kultūros istorikai ir etnografai mano, kad panaši šventė senovės lietuvių kultūroje buvo gegužės 13 d. – meilės deivės Mildos diena.
  • Vidutinis amerikietis išleidžia ne mažiau kaip 100 JAV dolerių Šv. Valentino dienos dovanoms.
  • Vasario 14-oji Tailando sostinėje Bankoke pažymima susirinkus miniai tailandiečių jaunavedžių. Statistikos duomenimis, būtent vasario 14 d. Tailande užregistruojama daugiausia santuokų ir sužadėtuvių.
  • Amerikiečiai atvirukus siunčia visiems, ką myli – sutuoktiniams, draugams, vaikams ir t. t.
  • Meilė prasideda ten, kur baigiasi mąstymas. M. Ekhartas