Maitintis tuo, ką duoda gamta, buvo įprasta nuo senų senovės. Tačiau dabar nebereikia laukti močiutės sode pasirodančių pirmųjų vasaros vaišių – šviežiomis braškėmis galima mėgautis net įpusėjus žiemai. Vis dėlto specialistai pataria atsigręžti į senuosius laikus ir įvertinti sezoninės mitybos vertę. Teigiama, kad valgymas atsižvelgiant į metų laikus gali palaikyti gerą fizinę sveikatą ir emocinį balansą.

 

grozis

Gerina sveikatą ir leidžia sutaupyti

 

Sezoninės mitybos pagrindas – valgyti tai, ką tuo metu siūlo gamta. Pasak mitybos specialistų, laikantis tokios mitybos principų valgomi švieži ir maistingi produktai. Be to, jie daug sveikesni, mat didieji prekybos centrai, norėdami išlaikyti geros išvaizdos nesezonines daržoves ir vaisius, juos padengia storu chemikalų ir vaško sluoksniu. Tokiose gėrybėse dažnai gausu pesticidų ir konservantų, todėl nelieka taip organizmui naudingų medžiagų bei antioksidantų. Beje, pastebimas ryškus vitaminų, skaidulų ir maistinės vertės skirtumas tarp sezoninių ir nesezoninių produktų. 1997 m. Agrokultūros ministerijoje (Jungtinė Karalystė) atliktas tyrimas, kurio metu buvo analizuojamas vasarą ir žiemą gaunamas pienas. Pastebėta, kad vasariniame piene buvo daugiau beta karoteno, o žieminiame – jodo. Mokslininkų teigimu, priklausomai nuo to, kuo mito – rupšnojo šviežią žolę vasarą ar dirbtinius pašarus žiemą, karvės gamino skirtingos sudėties ir vertės pieną. Panašūs duomenys buvo gauti analizuojant vasarą ir žiemą auginamus špinatus – vasarinėse gėrybėse vitamino C buvo net tris kartus daugiau. Dar daugiau, sezoninė mityba yra puiki galimybė sutaupyti. Palyginimui – sezono metu braškės prekybos centruose kainuoja iki 8 kartų pigiau negu ne sezono laikotarpiu. Galų gale, maitinimasis pagal metų laikus padeda palaikyti dailias kūno formas, mat suaktyvina metabolizmo procesą.

 

Žiemos racione – šildantys patiekalai

 

Kai storu sniego sluoksniu apklota žemė užmiega, kartu su ja užmiega ir žmogus – jaučiamės mieguisti, pavargę. Be to, neretai stingdo šaltis, stiprūs vėjai, pūgos – tuomet norisi tik karštų gardėsių. Iš tiesų, žiemos sezonas nelepina sodo ar miško gėrybėmis, tad dienos meniu būtina kruopščiai apgalvoti. Specialistų teigimu, labiausiai tinka patiekalai, kurie suteikia šilumos ir pasotina visai dienai. Tam puikiai tinka įvairios sriubos, troškiniai, orkaitėje ruošti patiekalai. Vertėtų valgyti daug ankštinių daržovių, pavyzdžiui: pupų, žirnių, lęšių. Be to, neatsisakyti riebaus, pikantiško, net aštroko skonio produktų – imbieru, cinamonu ar gvazdikėliais gardinti skanėstai šildys iš vidaus. Beje, reikėtų nepamiršti džiovintų ir konservuotų gėrybių – grybų, vaisių ir t. t. Žiemos sezonu tinka valgyti visus mėsos gaminius: vištieną, jautieną, triušieną ir žuvį bei gyvūninius produktus, pavyzdžiui, kiaušinius, pieną. Vertėtų valgyti daugiau citrusinių vaisių ir riešutų.

 

Pavasario mityba – spalvinga ir sveika

 

Bundanti gamta ir pirmieji saulės spinduliai pažadina po ilgo žiemos sąstingio ir kviečia vaišintis pirmosiomis daržo gėrybėmis. Pavasario mitybos racione turėtų vyrauti paprastos, maistingos daržovės: ridikėliai, salotos, rabarbarai, svogūnų laiškai, špinatai, pupelės, bazilikai, petražolės, dilgėlės. Be to, itin tinka valgyti ir egzotiškesnes, tačiau pavasario metu augančias gėrybes: smidrus, mangus, daržovines portulakas. Gerai paieškojus, mūsų miškuose galima rasti gausybę pavasarinių grybų – net 5 rūšių briedžiukų, tampriukų. Jei pavasaris itin šiltas, įpusėjus gegužei jau galima rasti ir baravykų, voveraičių.

 

Specialistų teigimu, remiantis sezoninės mitybos principais verta atsižvelgti į gamtos ir žmogaus santykį. Pavyzdžiui, pagal tradicinę kinų mediciną, pavasaris asocijuojasi su kepenimis – vienu pagrindinių kūno detoksikacijos organu. Kaip žinia, kepenų veiklą palaiko ir toksinus padeda šalinti šviežios lapinės daržovės: valgomosios kiaulpienės, salotos ir pan., o jos auga būtent pavasarį.

 

Sodo ir daržo gėrybės vasaros mitybai

 

Vasaros sezonas – pats dosniausias. Tad ne veltui tradicinės kinų medicinos šalininkai vasarą vadina augimo, vystymosi ir kūrybingumo laikotarpiu, asocijuojamu su širdimi. Šį sezoną gausu daržovių, vaisių ir sezoninių prieskonių, tokių kaip pipirmėtės bei kalendros. Patartina valgyti daug braškių, obuolių, kriaušių, vyšnių, gervuogių, slyvų ir persikų. Gardžiuotis brokoliais, žiediniais kopūstais, agurkais, burokėliais, paprikomis, morkomis, cukinijomis ir t. t. Šiltuoju metų laiku verta mėgautis gaiviomis salotomis ir iki soties atsivalgyti miško uogų. Tačiau vertėtų neužmiršti organizmą sustiprinti mėsos gaminiais, ypač balta mėsa bei žuvimi. Šią taisyklę dažnai pamiršta sezonine mityba besidomintys sveikuoliai. Paukštiena yra puikus baltymų, o žuvis – riebalų rūgščių omegos 3 šaltinis.

 

Rudens mityba – pasiruošimas žiemai

 

Ankstyvas ruduo dar džiugina šiltu oru, tačiau artėjant prie metų pabaigos dažnas žmogus jaučiasi pavargęs, nusiminęs, išsekęs. Specialistų aiškinimu, tai – artėjančios žiemos poveikis. Nemalonūs oro pokyčiai ir saulės stoka verčia ruoštis žiemai – valgyti daugiau ir rinktis šiltus, maistingus patiekalus. Tai nėra sudėtinga, mat rudenį stalas tiesiog lūžta nuo gėrybių gausos: galima valgyti morkas, svogūnus, česnakus, pupeles, pastarnokus, pomidorus, porus, topinambus, bulves, moliūgus, obuolius, slyvas, kriaušes. Tačiau sezoninė mityba rudens laikotarpiu dažnai paremta miško gėrybėmis – grybais bei uogomis. Be to, rudenį vertėtų atkreipti dėmesį į daržovių ir vaisių spalvas, mat jos išduoda, kokių vitaminų ir naudingų medžiagų gausi gėrybė. Pavyzdžiui, geltonos spalvos produktuose (moliūgai, svogūnai, morkos) esama antioksidantų, gerinančių regėjimą. Žalios daržovės ir vaisiai (obuoliai, žalios paprikos, porai) stiprina kaulus ir skatina ląstelių augimą. Raudonos spalvos gėrybės (pomidorai, slyvos) gerina kraujagyslių sistemos veiklą ir tinka imunitetui stiprinti.

 

Sezoninės mitybos taisyklės

 
  • Visais metų laikais neužmiršti vartoti natūralių mėsos produktų, ypač paukštienos ir žuvies. Jie aprūpina būtinomis medžiagomis ir neleidžia organizmui nusilpti. Be to, lengviau pasiekti sotumo jausmą, ko gali stigti, jei mityba nebus visavertė.
  • Sezonines daržoves ir vaisius pirkti ūkininkų turgeliuose – ten jie švieži, natūraliai užauginti. Beje, neretai pigesni nei prekybos centruose.
  • Neriboti sezoninių daržo ir sodo gėrybių vartojimo – jos mažai kaloringos ir kupinos vitaminų, tad yra ne tik skanios, bet ir naudingos. Tačiau atsižvelgti į kitų sezoninių produktų vartojimo dažnumą. Pavyzdžiui, bulvių patiekalai puikiai tinka rudens sezonu, tačiau netinka karštą vasarą – šildo, turi didelę energinę vertę.
  • Nepirkti per daug, mat švieži ir natūralūs produktai genda kur kas greičiau.

 

Specialistės komentaras

Asmeninė trenerė Miglė Širinskaitė 

 

Niekada neapsiriksime savo racione pirmenybę teikdami esamam metų laikui būdingiems produktams, nes maitintis sezoniškai žmogus prisitaikęs nuo senų laikų. Atitinkamam sezonui būdingi produktai visada yra švieži, kupini vitaminų ir maisto medžiagų, todėl juos vartoti yra vertingiau nei šaldytus, konservuotus ar kitaip apdorotus produktus. Kalbant apie sezoninę mitybą, būtų galima išskirti vaisius, daržoves ir uogas – tai pagrindinis vitaminų šaltinis vasarą ir rudenį.

 

Sulaukėme žiemos. Kokių maisto produktų reikėtų vartoti šiuo metų laiku?

 

Jeigu maitinamės sezoniškai visus metus, žiemą nepristigsime vasaros ir rudens metu sukauptų vitaminų ir mineralų. Mūsų krašte žiemos sezono virtuvė nėra gausi, todėl daržoves ir vaisius renkamės užaugintus svetur. Žiemą žmogus priauga šiek tiek daugiau kūno masės – tokiu būdu kūnas saugo save nuo išsekimo, tampa atsparesnis aplinkos poveikiui. Svarbiausia išsaugoti angliavandenių, baltymų ir riebalų balansą, neleisti kūnui aptingti, užsiimti aktyvia veikla ir grūdintis. Žiemos metu patarčiau rinktis šiltą maistą – nepamiršti viso grūdo produktų, kruopų ir rudeninių daržovių troškinių. Pavyzdžiui, bulvės naudingąsias medžiagas išsaugo maždaug iki naujųjų metų!

 

Teigiama, kad laikantis sezoninės mitybos taisyklių svarbu valgyti tai, kas šviežia ir užauginta krašte, kuriame gyvenama. Tačiau kai kurie maisto produktai, pavyzdžiui, bananai, Lietuvoje neauginami. Ar vertėtų jų visiškai atsisakyti?

 

Sezoninė mityba yra tik viena stotelių sveikos mitybos žemėlapyje. Pirmiausia turėtume vadovautis mitybos piramide ir kurti teisingą angliavandenių, baltymų ir riebalų balansą kasdienėje mityboje, kartu atsižvelgiant į produktų sezoniškumą. Tačiau būtų klaidinga manyti, kad visi nesezoniniai produktai yra beverčiai. Pavyzdžiui, bananas yra optimalus užkandžio pasirinkimas kalbant apie jame esančių medžiagų naudingumo santykį. Šie greitai įsisavinami angliavandeniai turi daug kalio, kalcio, magnio ir kitų mineralų, svarbių mūsų organizmui, taip pat yra geriausias pasirinkimas energijai po fizinio krūvio atkurti. Todėl, nepriklausomai nuo sezoniškumo, rekomenduoju šį vaisių aktyviai gyvenantiems žmonėms. Sveikai maitinantis taip pat svarbu gauti reikalingą augalinių riebalų kiekį, kurie turi didelės įtakos, ypač moterų sveikatos palaikymui. Vienas geriausių pasirinkimų – avokadas. Šiame vaisiuje gausu augalinių baltymų ir skaidulų. Avokadas padeda palaikyti odos ir plaukų būklę, greitina medžiagų apykaitą, todėl yra nepakeičiamas pasirinkimas rudenį ir žiemą.