Verta kalbėti ir priminti žmonėms apie gerus įpročius ir elementarias veiklas, kurios padaro gyvenimą geresniu. Štai, pavyzdžiui, visiems puikiai žinoma rytinė procedūra – kontrastinis dušas – gali pažadinti geriau nei kavos puodelis ankstyvą rytą, pagerina savijautą ir stiprina imuninę sistemą.

 

dusas

Kodėl reikia praustis po kontrastiniu dušu? Kontrastinis dušas – tai higieninė procedūra, kurios metu kaitaliojamas šaltas ir karštas vanduo pagal tam tikrą schemą. Dėl žemos temperatūros padidėja organizmo atsparumas šalčiui, o dėl imuninio atsako stimuliacijos galime kalbėti apie ūmių viršutinių kvėpavimo takų virusinių infekcijų prevenciją. Ilgainiui, praktikuojant kontrastinio dušo procedūras, pagreitėja medžiagų apykaitos procesai ir termoreguliacija, dėl ko žmogus gali ilgiau išsaugoti šilumą net tada, kai šalta. Kontrastinio dušo pokyčiai į šaltą ir karštą vandenį sumažina kūno perkaitimo riziką (taip gali nutikti dėl padidėjusio prakaitavimo ir prakaito sudėties pokyčių) ir padeda širdies ir kraujagyslių sistemai prisitaikyti prie aukštos temperatūros.

 

Papildoma kontrastinio dušo nauda yra emocinio fono stabilizavimas, metabolizmo pagreitėjimas, plaukų svogūnėlių stimuliavimas (mažiau iškrenta plaukų ir jie geriau auga), raumenų atpalaidavimas (ko pasėkoje gali sumažėti nugaros skausmas) ir odos valymas. Be to, kontrastinis dušas skatina kolageno ir elastino gamybą odoje, mažina poodinių riebalų sankaupas ir audinių patinimą.

 

Kaip atlikti kontrastinio dušo procedūrą? Šios procedūros nerekomenduojama atlikti pirmą valandą po pabudimo arba vėliau nei dvi valandos iki nakties miego. Prieš pradedant keisti vandens temperatūras, reikėtų bent 5 minutes pastovėti po šilto vandens srove. Reikia pajusti, kad sušylate. Tada reikėtų įjungti šaltą, bet ne ledinį vandenį ir prausti 40 – 60 sekundžių, tada perjungti į karštą, bet ne verdantį vandenį ir pastovėti po tokia dušo srove dar 40 – 60 sekundžių. Pakartoti tą patį tris kartus ir užbaigti procedūrą šaltu vandeniu.

 

Ar tinka visiems? Tiesa yra ta, kad ne visiems yra rekomenduojamos kontrastinio dušo procedūros. Tokių procedūrų geriau vengti, sergant anemija, širdies ir kraujagyslių ligomis, jei yra piktybinių navikų, jei moteris yra nėščia arba žindo, po insulto ar kitų sunkių neurologinių patologijų, sergant tromboflebitu, jei yra gerybinių moterų lytinių organų navikų, pažeisti kvėpavimo takai, sergant virusinėmis infekcijomis, maliarija. Jeigu yra nustatytas vegetatyvinės distonijos simptomas, tuomet tik gydytojas gali tiksliai pasakyti, ar tokias procedūras pacientas gali atlikti ir kaip tiksliai.

 

Kontrastinis dušas nepakeis vitaminų, būtinų sveikai nervų sistemai palaikyti. Taip pat jis negali kompensuoti vitamino D trūkumo. Todėl, norint pasiekti maksimalią tokių vandens procedūrų naudą, būtina laikytis integruoto požiūrio (t. y. kreiptis į gydytoją, kuris nustatys, kokių vienas kitą papildančių priemonių konkrečiai jums reikėtų imtis).

 

Kartais gali užtekti ir kontrastinio vandens pėdų vonelių. Procedūrą galima atlikti prieš miegą. Tam reikės dviejų vandens vonelių. Į pirmąją vonelę įpilti karšto (38°) vandens, o į antrąją – šalto (28°). Tada įlipti į pirmąją vonelę ir apsilieti vandeniu kojas iki kelių. Po to iš karto lipti į antrąją vonelę ir apsilieti su vėsiu vandeniu. Kiekvieną dieną temperatūrą galima mažinti po 1°. Žemiausia temperatūra gali būti 18°. Pakartoti procedūra 4 – 5 kartus. Po to šiurkščiu rankšluosčiu sausai nusišluostyti kojas.