Šaldyti maisto produktai – ne tik skubantiems…
2019-01-23 08:33Daugelis žmonių vis dar mano, kad šaldytus maisto produktus reikia rinktis kuo rečiau, nes juose nėra organizmui būtinų vitaminų ir mikroelementų. Visgi mokslininkai ir mitybos specialistai tikina, kad užšaldymas – patogiausias būdas išsaugoti produktų maistinę vertę. Būtent šį būdą senoliai naudodavo prieš šimtmečius.
Šaldytų maisto produktų ypatybės
Išsaugoma daugiau maisto medžiagų. Šefildo Halamo universiteto (Didžioji Britanija) maisto pramonės inovacijų centro mokslininkai nustatė, kad kai kuriais atvejais švieži maisto produktai gali būti mažiau vertingi, mat jų kokybė pereinant tiekimo grandinę gali gerokai pablogėti. Tyrimai rodo, kad šaldytų daržovių maistinė vertė ne prastesnė nei šviežių, mat neretai daržovės ir vaisiai užšaldomi vos surinkti, tad išsaugoma daugiau įvairių maisto medžiagų, ypač vitaminų. Tarkime, kai kuriose šviežiose daržovėse jau po 3 dienų 80 % sumažėja vitamino C, o jas iškart užšaldžius galima išlaikyti daugiau šio vitamino. Beje, šaldytose uogose yra 90 % daugiau vitaminų ir mineralinių medžiagų nei konservuotose.
Mažiau genda. Šaldymas lemia, kad maiste esantys vitaminai ir mineralinės medžiagos lieka nepakitę kelias savaites ar mėnesius. Šaldytose daržovėse, vaisiuose, bulvių produktuose ir mėsoje nelieka natrio, tačiau kalio išlieka tiek pat kaip šviežiuose produktuose. Šaldytas maistas ilgiau negenda, mat jame sulėtėja arba visai sustabdomi visi biocheminiai ir fermentiniai procesai, nefunkcionuoja mikroorganizmai, nesikaupia bakterijos. Tad valgant šaldytų produktų mažesnė tikimybė apsinuodyti.
Padeda sveikai maitintis. Nors pats vertingiausias ir sveikiausias maistas yra šviežiai pagamintas, visgi mėgautis tik tokiais patiekalais šiuolaikiniam žmogui sunku. Sveikos mitybos specialistai aiškina, kad norint maitintis kokybišku ir visaverčius maistu vertėtų rinktis šaldytus produktus, mat skubantiems jie gali pakeisti pusgaminius, greitąjį maistą ar sausus užkandžius.
Leidžia sutaupyti. Dažnas prisiperka per daug maisto produktų, tad jie sugenda ir tenka juos išmesti. Skaičiuojantiems išlaidas ir matantiems, kad laiku nespės suvartoti maisto produktų, rekomenduojama juos užšaldyti. Beje, pastebėta, kad kai kurie šaldyti produktai yra pigesni nei švieži. Tarkime, šaldyta žuvis neretai kainuoja 25 % pigiau.
Specialistės komentaras
Gerda Sakavičiūtė, trenerė, sveikos mitybos specialistė, puslapio „Sveika mityba“ kūrėja
Ar tiesa, kad užšaldyti galima beveik visus produktus?
Visi produktaiužšąla tinkamomis sąlygomis, tačiau kai kurių produktų šaldyti tiesiog neverta. Tarkime, tokios gležnos daržovės kaip salotos šaldomos ir atšildomos praktiškai suyra, o riebūs grietinės padažai atšildyti skyla gabalėliais ar sušoka į gumulus. Nepatartina šaldyti ir kavos, ypač skrudintos, nes eteriniai aliejai šaltyje išgaruoja, kava praranda skonį. Taip pat nepatariama šaldyti konservuotų produktų originaliose pakuotėse ir kiaušinių su lukštais.
Žmonės įpratę šaldyti tik uogas ir daržoves, bet yra ir daug kitų produktų, kuriuos galima šaldyti. Vienu kartu galima pasigaminti daugiau maisto ir jį užšaldyti. Juk kam ruošti tešlą triskart, jei galima paruošti trigubai daugiau tešlos vieną kartą ir likutį užšaldyti? Kai vėl norėsis mėgautis kepiniais, tereikės atšildyti tešlą ir greit mėgautis šviežiais bei minkštais patiekalais. Be to, šaldyti galima ir virtus makaronus, ryžius, grikius. Tai labai palengvina gyvenimą.
Parduotuvėse jau galima įsigyti įvairių kepinių, pavyzdžiui, šaldytos duonos. Tik pagalvokite – išsitraukiate iš šaldiklio, dedate į orkaitę ir po minutės kitos jau turite namie iškeptą šviežut šviežutėlį duonos kepalėlį. Šaldytos duonos kokybė, maistinė vertė ir skonis nenusileidžia šviežiai duonai. Galite mėgautis tokia pat traškia plutele, minkšta ir kvapnia duona. Tai puikus pasirinkimas, suteikiantis žmogui dar daugiau laisvės. Juk toks pažįstamas jausmas, kai vakare pritrūksta duonos ir tingisi eiti į parduotuvę. Ar bent pagalvojate, kaip šaldyti sveiki produktai palengvina gyvenimą? Juk ir iš prekybos centrų produktais galite apsirūpinti žymiai ilgesniam laikui.
Kaip produktus atšildyti, kad jų kokybė nesuprastėtų?
Mėsą geriausia lėtai atšildyti šaldytuve – žemoje, o ne kambario temperatūroje. Lėtai atšildant mėsą jos sultys, susidarančios iš ištirpusių ledo kristalų, vėl įsigeria į audinį, todėl mėsa nepraranda sultingumo. Šitaip atšildant mažiausiai pakinta jos biologinė vertė. Vaisiams ir uogoms atšildyti labiausiai tinka aukšta temperatūra. Jei pusgaminiai laikomi temperatūroje, nurodytoje ant pakuotės, o vartotojas juos paruošia laikydamasis nurodytos paruošimo instrukcijos, jų maistinė vertė ir kokybė išlieka tokia pat, kaip ir šviežiai paruoštų produktų.
Itališki sumuštiniai
100 g 170 kcal
3 porcijos
Ruošti 1,5 val.
- 250 g šaldytos tamsios itališkos čiabatos
- 200 g mocarelos
- 200 g slyvinių pomidorų
- 20 ml balzaminio acto
- 60 g tiršto pesto padažo
- Aliejaus kepti
- Druskos
- Maltų juodųjų pipirų
- Bazilikų lapų papuošti
Gaminimas
Atitirpinti čiabatą. Pomidorus apšlakstyti aliejumi ir actu. Įkaitinti orkaitę iki 180 ℃ temperatūros. Pomidorus kepti apie 20 min. Orkaitės temperatūrą padidinti iki 200 ℃. Čiabatą kepti 8–10 min. Supjaustyti duoną ir mocarelą. Mocarelą pasūdyti, pagardinti pipirais, uždėti ant duonos. Papuošti keptais slyviniais pomidorais, pesto padažu ir bazilikų lapais.
Prancūziškos duonelės su džemu
100 g 265 kcal
3 porcijos
Ruošti 10 min.
- 6 šaldytų prancūziškų duonelių
- 100 g abrikosų džemo
- 150 g bri
- Džiovintų čiobrelių papuošti
Gaminimas
Duoneles kepti 200 ℃ temperatūros orkaitėje 6–7 minutes. Kai pravės, perpjauti pusiau. Supjaustyti bri, uždėti ant duonelių. Pagardinti džemu. Papuošti čiobreliais.