Gyvenant šalyje, kur taip mėgstami spirgučiais ir grietine pagardinti cepelinai, vėdarai ir kiti ne mažiau riebūs valgiai, tik retam neteko patirti rėmens, kai sukilusios skrandžio rūgštys ima dirginti stemplę, sukeldamos nemalonų maudulį ir gaižulį burnoje.

 

šypsena

Jei rėmuo juntamas retai, galima jį laikyti organizmo pamoka, kad kitą kartą užstalėje elgtumės apdairiau ir nepersivalgytume. Tačiau jei šis nemalonus pojūtis tampa nuolatinis, reikia sunerimti. „Nuolatinis rėmuo gali signalizuoti apie galimai užklupusią gastroezofaginio refliukso ligą – lėtinę būklę, kai pažeidžiama stemplės gleivinė“ – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja gastroenterologė Agnė Šiatkienė.

 

Gastroezofaginis refliuksas (GER) – tai skrandžio turinio patekimas į stemplę, kurio paprastai nejuntame, nes atpilamas labai mažas kiekis. Tačiau jei skrandžio turinys į stemplę patenka dažnai ir atpilamas kiekis didėja, išsivysto gastroezofaginio refliukso liga (GERL).

 

Refliukso priežastys yra apatinio stemplės rauko, skiriančio stemplę nuo skrandžio, pažeidimas arba funkcinis nepakankamumas. Per daug atsipalaidavus apatiniam stemplės raukui, skrandžio turinys patenka į stemplę, sulėtėja jo grįžimas į skrandį, todėl dirginama gleivinė, gali atsirasti net jos įtrūkimų (erozijų). „Dirginantis rūgštus skrandžio turinys gali pasiekti ryklę, gerklas ir patekti į kvėpavimo takus. Jei GERL negydoma, gali komplikuotis obstrukciniu bronchitu, lėtiniu laringitu, dantų emalio pažeidimu ir stemplės vėžiu (vadinamoji Bareto stemplė, kai pakinta stemplės epitelis)“, – aiškina gydytoja A. Šiatkienė.

 

Sergamumas GERL pasaulyje kasmet vis didėja, ypač išsivysčiusiose Vakarų Europos, Šiaurės Amerikos šalyse. Taigi GERL šiuo metu laikoma civilizuotų kraštų liga, kuriai atsirasti didžiausią įtaką turi ilgalaikė nervinė įtampa, antsvoris, darbas, kai ilgą laiką tenka būti pasilenkus, nėštumas, kai kurių vaistų vartojimas, nereguliarus ir skubotas valgymas, persivalgymas, vėlyvas valgymas, riebus ir aštrus maistas, kava, alkoholis ir rūkymas.

 

Pravartu žinoti ir atsiminti, kad GERL yra lėtinė, prasidėjusi niekuomet nebeleis atsipalaiduoti, nes jos gydymas trunka visą gyvenimą.

 

Simptomai: gali pasireikšti kosuliu ir dantų ėduoniu

 

Tipiniais GERL simptomais laikomi atpylimas rūgščiu turiniu ir rėmuo. Tačiau pasitaiko ir netipinių simptomų, dėl kurių pasireiškimo net neįtartum refliukso ligos. Tai, pavyzdžiui, lėtinis sausas kosulys, gerklės skausmas, bronchinė astma, gerklų pažeidimas, prikimęs balsas, krūtinės skausmas ir pan. Galimi ir kiti neįprasti bei gana netikėti GERL simptomai, pavyzdžiui, ėduonis ir pažeistas dantų emalis. Refliukso sukeltos rūgštys per ilgą laiką gali pažeisti dantų apsaugą.

 

Gydytoja gastroenterologė A. Šiatkienė sako, kad LOR gydytojai, gydytojai odontologai, pulmonologai, konsultacijos metu aptikę netipinius GERL simptomus, pacientams pataria nedelsti ir kreiptis pagalbos į gastroenterologus.

 

Gydymas: pradžia – mitybos įpročių keitimas

 

Pasireiškus tipiniams GERL simptomams, pacientai neretai linkę gydytis patys ar klausti artimųjų ir kaimynų patarimų. Gerai, jei laikantis tinkamo maitinimosi režimo tipiniai GERL simptomai išnyksta, bet jei sutrikęs refliuksas vargina keletą dienų, būtina kreiptis į specialistus.

 

Gydymas pradedamas nuo valgymo įpročių keitimo. Jei tai neduodama laukiamo rezultato, rekomenduojamas gydymas medikamentais. „Pirmo pasirinkimo vaistai yra protonų siurblio inhibitoriai (PSI). Tokį medikamentą gali paskirti tik gydytojas, išsamiai ištyręs pacientą, surinkęs išsamią anamnezę, esant reikalui, skyręs skrandžio endoskopinį tyrimą“, – sako gydytoja A. Šiatkienė. Nors šis tyrimas nėra malonus, atliekamas labai greitai (trunka kelias minutes), yra neskausmingas ir labai informatyvus. Medicinos diagnostikos ir gydymo centre endoskopiniai tyrimai, pacientui pageidaujant, gali būti atliekami nejautroje, todėl pacientas nepatiria jokių nemalonių pojūčių. „Atliekantis tyrimą gydytojas endoskopuotojas gali ne tik įvertinti paciento skrandžio gleivinės būklę, paimti mėginį biopsijai ar padaryti testą dėl Helicobacter pylori infekcijos, bet prireikus atlikti gydomąją procedūrą, pavyzdžiui, pašalinti polipą, sustabdyti kraujavimą“, – sako gydytoja gastroenterologė A. Šiatkienė.

 

Prevencija: popiečio miegą teks pamiršti

 

Kaip išvengti GERL arba greičiau pasveikti? Visų pirma reikia nusiteikti, kad gydymas truks ilgai ir prireiks daug kantrybės bei valios. Asmeninės pastangos ir tikslus gydytojo rekomendacijų laikymasis yra GERL gydymo pagrindas. Kuo skiriasi įprasta ir sergančiojo GERL mityba bei gyvenimo būdas?

 

Visų pirma įprastas maisto porcijas teks sumažinti beveik perpus, o valgyti dažnai, ne mažiau kaip penkiskart per dieną. Labai svarbu tai daryti reguliariai.

 

Teks atsisakyti produktų, silpninančių apatinį stemplės rauką (sfinkterį): keptų ir aštrių valgių, pomidorų ir patiekalų su jais, saulėgrąžų, riešutų, alkoholio, ypač raudonojo vyno, rūgščių produktų ir patiekalų su actu, gazuotų gėrimų, šviežių vaisių ir daržovių, raugintų pieno produktų.

 

Kuriuos iš įprastinių produktų galima valgyti, sprendžiama individualiai, atsižvelgus į paciento organizmo ypatumus. Maistas turi būti šiltas. Negalima vartoti šalto ar karšto maisto, nes tai skatina intensyvesnį skrandžio sulčių išsiskyrimą.

 

Pavalgius nerekomenduojama ilsėtis horizontalioje padėtyje 2–3 val. Vakare valgyti ne vėliau kaip likus 2 val. iki miego.

 

Itin svarbu nepersivalgyti. Prisikimšus pilvą, refliukso simptomai atsinaujins. Verta įsidėmėti, kad bent jau gydymosi laikotarpiu vandenį ar kitus skysčius reikia gerti prieš valgį. Valgant reikia stengtis sėdėti kiek įmanoma tiesiau, kad nebūtų apkrautas ir taip silpnas sfinkteris.

 

Gydant GERL būtina kasdien kokybiškai pailsėti, pamiegoti, vartoti kompleksinius vitaminus, stiprinti imunitetą (grūdintis, sportuoti).

 

Miegoti rekomenduojama lovoje, kurios galvūgalis pakeltas 10–15 cm, nes taip gerokai sumažėja maisto atpylimas iš skrandžio į stemplę.

 

Gydymosi laikotarpiu patariama atsisakyti siaurų ir aptemptų drabužių, spaudžiančių diržų, nes tai skatina rėmenį. Taip pat reikia vengti fizinio krūvio, dėl kurio padidėtų skrandžio slėgis, nekelti sunkesnio nei 8–10 kg svorio.