Blogas burnos kvapas (halitozė) kelia didelį diskomfortą ir pačiam žmogui, ir kitiems, kuriems tenka būti šalia. Nors ši problema atrodo akivaizdi, tačiau pats žmogus gali ilgai nepastebėti, kad turi šią problemą, nes pats neužuodžia nemalonaus kvapo, o artimieji drovisi pasakyti.

 

kvapas

Kadangi žmogus pats ne visada supranta, kad turi šią problemą, geriausia paprašyti artimo žmogaus, kuriuo pasitikima, kad jis pasakytų, jei kas ne taip. Tačiau jeigu tas artimas žmogus nuolat serga sloga arba jis nenori jūsų liūdinti, jis gali tiesą nuslėpti arba pagražinti. Štai kaip patiems galima suprasti, ar burnos kvapas geras ar blogas:

 
  • jeigu ant liežuvio yra apnašų, gali būti, kad burnos kvapas yra blogas. Dantų šepetėliu be pastos nugramdyti šiek tiek apnašų nuo liežuvio ir pauostyti.
 
  • Pavalyti tarpdančius su dantų siūlu arba dantų krapštukais ir pauostyti panaudotas dantų priežiūros priemones.
 
  • Rytą, kai skrandis dar tuščias iškvėpti orą į stiklinę ir pauostyti.
 
  • Priglausti šaukštą prie tonzilių ir pauostyti.
 
  • Jeigu nešiojami protezai, įdėti juos porai minučių į plastikinį maišelį ir po to pauostyti.
 

Dažniausiai blogą burnos kvapą sukelia dantų problemos. Po to uždegiminiai procesai nosyje, sinusuose ir tonzilėse. Stemplė ir skrandis – dar vieni organai, kurie gali sukelti halitozę.

 

Blogą kvapą burnoje sukelia anaerobinės bakterijos, gyvenančios liežuvio klostėse, ypač ties liežuvio šaknimi ir dantenų kišenėmis. Vienas iš lemiamų halitozės veiksnių yra protezai. Blogą burnos kvapą taip pat gali sukelti lėtinis nosies ir sinusų uždegimas. 99 % atvejų – tai yra būtent šios priežastys. Likęs 1 % – tai cukrinis diabetas ir kepenų nepakankamumas (galima nustatyti, atlikus kraujo tyrimą).

 

Norint atsikratyti blogo burnos kvapo, pirmiausiai reikia panaikinti priežastis, dėl kurio jis kyla. Tai reiškia, kad reikia gydyti periodontitą, dantų ėduonį, danties nervo uždegimą ir kitas dantų ligas. Svarbu rūpintis dantų higiena, reguliariai valyti dantis ir burnos ertmę.

 

Svarbu valyti ne tik dantis, bet ir liežuvį bei tonziles. Valant liežuvį, ypač jo galinę dalį, yra labai svarbu, norint išvengti blogo burnos kvapo. Galima naudoti specialių liežuvio apnašų valiklį, bet tinka ir paprasčiausias dantų šepetėlis. Liežuvį reikia valyti su dantų pasta taip pat kaip ir dantis! Jei to nepakanka, galima naudoti papildomai antiseptinius tirpalus ir gelius.

 

Jeigu su dantimis viskas gerai, vertėtų apsilankyti pas nosies, gerklės ir ausų gydytoją. Jis nustatys, ar yra uždegimas ir, jei yra, paskirs gydymą, galbūt net rekomenduos atlikti operaciją. Tačiau net tai negarantuoja, kad blogas kvapas tikrai dings, jeigu priežastys yra, tarkime, rėmuo ar skrandžio gleivinės erozija, refliuksas. Tada reikia apsilankyti pas gastroenterologą ir nustatyti tikslią priežastį ir laikytis gydytojo nurodymų. Suvaldžius ligą blogas burnos kvapas gali dingti.