5 ligos, kurios keičia žmogaus išvaizdą
2016-11-03 11:40Ligos daro poveikį ne tik vidaus organams, bet ir keičia žmogaus fizinę išvaizdą. Štai kelios ligos, kuriomis susirgęs žmogus gali drastiškai pasikeisti.
5 ligos, kurios keičia žmogaus išvaizdą:
- Odos spalvos pokyčiai. Vitiligo arba baltmė. Odos atspalvis yra vienas iš labiausiai pastebimų odos ypatybių. Jis gali pradėti blukti, susirgus baltme. Staiga ant galvos odos ar burnoje pradeda rastis baltų lopų. Gali pradėti anksčiau laiko žilti plaukai. Nors kai kuriems žmonėms odos pažeidimai gali kelti skausmą ir niežulį, tačiau gyvybei ši būklė nėra pavojinga. Baltmė keičia gyvenimą. Susirgus gali sumažėti žmogaus savivertė. Jis gali nebenorėti susitikti su draugais, net susirgti depresija. Baltme serga visų rasių žmones. Dažniausiai pasireiškia iki 21-erių metų, kai ląstelės, atsakingos už odos ir plaukų spalvą, pradeda žūti. Tikslios vitiligo priežastys nėra žinomos, tačiau, manoma, kad tai gali būti tam tikra autoimuninė liga. T. y. tokia liga, kai imuninė sistema pradeda pulti savo organizmą. Baltme, sakoma, sirgo JAV popmuzikos žvaigždė Michaelis Jacksonas ir komikas Grahamas Nortonas.
- Dantų pokyčiai. Diabetas. Vien tik valyti dantis ir naudoti dantų siūlą gali nepakakti, jei žmogus serga diabetu. JAV nacionalinis dantų, kaukolės ir veido tyrimų institutas skelbia, kad jeigu diabetas nėra kontroliuojamas, ypač gliukozės kraujyje lygis, ligoniai dažniau ir sunkiau serga dantenų uždegimais negu tada, kai laikomasi visų gydytojų rekomendacijų. Sergant periodontitu dantenos nyksta ir palieka atviras vietas bakterijoms ir pūliams veistis burnoje. Negydant bakterijos gali sunaikinti kaulinį audinį, dėl ko galima prarasti visus dantis. Be to, sugedę dantys blogina diabeto būklę, nes daro neigiamą poveikį gliukozės lygiui kraujyje. Diabetas taip pat skatina grybelio dauginimąsi burnoje, todėl gali dažnai kamuoti pienligė.
- Kupra. Osteoporozė. Tikriausiai visiems teko matyti gatve einančių kuprotų žmonių. Daugybė žmonių šiandien serga osteoporoze, kuri yra viena iš pagrindinių priežasčių, sukeliančių kifozę arba kuprą. Dėl osteoporozės gali nusilpti stuburo kaulai. Jie ne tik tampa labai trapūs, bet ir labai lengvai deformuojasi. Kifozė gali kelti nepakeliamą skausmą, iškrypęs stuburas spausti pilvą, todėl gali sumažėti apetitas.
- Plaukų slinkimas. Alopecija. Plaukų slinkimo priežasčių gali būti daugybė: nuo skydliaukės sutrikimų iki grybelio. Tai taip pat gali būti fizinė streso dėl nerimo sutrikimų išraiška. Kartais plaukų svogūnėliai gali būti ramybės fazėje ir iškristi vėliau, kai žmogus šukuojasi arba trenka plaukus. Alopeciją taip pat gali sukelti stresas. Alopecija – tai dar viena autoimuninė liga, kai imuninė sistema „puola“ plaukų folikulus.
- Veido paralyžius. Insultas. Veido paralyžius gali būti silpnas, pasireiškiantis nestipriu tvinkčiojimu. Tačiau sunkiais atvejais gali tapti nejudri pusė veido. Dažniausiai po insulto nervas, atsakingas už raumenų judesius patinsta, yra užspaudžiamas arba kyla uždegimas. Tikslios priežastys, kodėl taip įvyksta nėra iki galo aiškios. Veido nervai kontroliuoja akių vokų judesius ir veido išraiškas, todėl ištikus veido paralyžiui, šios funkcijos gali sutrikti. Be to, gali sutrikti ašarų ir seilių liaukų veikla, ausų ir liežuvio funkcijos. Dėlto veido paralyžiaus aukų veidas atrodytų tarsi iškreiptas.