Ar kepti folijoje iš tikrųjų yra sveika?
2016-08-23 12:00Kiekvieną dieną su maistu, gėrimais ir vaistais į mūsų organizmus patenka tam tikras kiekis aliuminio. Šio metalo yra dirvožemyje, gyvūniniuose ir augaliniuose produktuose, net geriamajame vandenyje. Daugelis tiki, kad aliuminio folijoje kepti maistą yra sveikiau, bet galbūt taip nereikėtų daryti. Yra duomenų, kad kepimas aliuminio folijoje gali padidinti Alzheimerio išsivystymo riziką…
Aliuminio yra daugelyje kasdien naudojamų produktų: kukurūzuose, arbatose, žolelėse, vaistuose, dezodorantuose, net geriamajame vandenyje. Jo taip pat yra virtuvės įrankiuose ir induose – puoduose, keptuvėse ir samčiuose. Tai trečias labiausiai pasaulyje paplitęs elementas ir vienas gausiausių metalų Žemės plutoje. Aliuminio yra praktiškai visur, tikriausiai todėl pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad saugu suvartoti nedidelį kiekį aliuminio (apie 40 mg vienam kilogramui kūno svorio).
Per didelis aliuminio kiekis gali būti kenksmingas, nes šis metalas garsėja kaip neurotoksinas. Aliuminio sankaupų rasta Alzheimerio liga sergančių pacientų smegenų ląstelėse. 2003 metais pasaulio sveikatos organizacija sudarė apžvalgą iš šešių epidemiologinių tyrimų apie geriamąjį vandenį. Trijuose tyrimuose nustatyta, kad aukštas aliuminio lygis buvo Alzheimerio ligos rizikos faktorius. Likusiuose tyrimuose nepastebėta ryšio tarp Alzheimerio ir aliuminio.
Aliuminio asociacija, įsikūrusi JAV, bando išsklaidyti „mitus“ apie aliuminį. Jie teigia, kad aliuminis nėra susijęs su Alzheimerio liga, o šios ligos priežastys ar priežastys nėra tiksliai žinomos. Įvairūs tyrimai nesugebėjo patvirtinti aliuminio vaidmens, sukeliant Alzheimerį. Šiandien nėra manoma, kad aliuminis kelia realią grėsmę žmonėms.
Kituose tyrimuose skelbiama, kad didelis aliuminio suvartojimas gali būti kenksmingas žmonėms, sergantiems kaulų ligomis ar turintiems inkstų veiklos sutrikimų. Be to, jis gali sulėtinti smegenų ląstelių atsinaujinimo procesą.
Naujausi tyrimai rodo, kad maisto gaminimas aliuminio folijoje gali pakenkti sveikatai, nes aukštoje temperatūroje didesnė tikimybė, kad aliuminis pateks į maistą, ypač jeigu jame yra rūgščių skysčių (citrinų ar pomidorų sulčių). Aukšta temperatūra ir didelis rūgštingumas skatina procesus, dėl kurių aliuminio sluoksniai pradeda tirpti ir taip patenka į maisto produktus. Aliuminio lygis taip paruoštame maiste gali tapti daug didesnis nei rekomenduoja pasaulio sveikatos organizacija. Deja, bet tokios naujienos gali nuliūdinti tuos, kurie mėgsta kepti žuvį, daržoves ar kitus produktus orkaitėje, įvyniotus į plonytę foliją.
Svarbu pažymėti, kad aliuminis nepatenka į maistą iš indų, kuriuose yra šio metalo. Puodų ir keptuvių danga oksiduojasi ir susidaro apsauginis sluoksnis, kuris neleidžia aliuminiui patekti į maistą.
Pietų Floridos universiteto, visuomenės sveikatos koledžo epidemiologijos profesorė Amy Borenstein rekomenduoja vartotojams bandyti riboti aliuminio suvartojimą, tačiau pažymi, kad yra ir daugiau moksliškai įrodytų būdų, kaip išvengti Alzheimerio. Tai įvairūs socialiniai įsipareigojimai, intelektualinis stimuliavimas, širdies ligų ir diabeto rizikos sumažinimas. Gaminti maistą stikliniuose ar keramikiniuose induose yra sveikiau tiek jums, tiek aplinkai. Be to, valgant taip paruoštą maistą galbūt pavyks kokius 20 metų ilgiau išlaikyti aštrų protą ir gerą atmintį.