7 mitai apie stuburo gydymą
2016-07-20 16:32Daugelis žmonių kenčia nuo periodinių arba lėtinių nugaros skausmų. Stiprus nugaros skausmas kenkia gyvenimo kokybei, net kelia paniką. Dažnas žmogus, pajutęs skausmą nugaroje, bando pasigydyti pats. Tačiau savigydos metodai retai būna veiksmingi. Laikas išsklaidyti mitus, kurie gaubia stuburo gydymą.
7 mitai apie stuburo gydymą:
- Nugaros skausmą galima gydyti kaip atskirą ligą. Kai kurie žmonės vengia lankytis pas gydytojus ir yra labiau linkę tikėti draugų ir pažįstamų patarimais. Kiti ieško informacijos internete, nors ten yra labai daug klaidingų šaltinių. Tačiau pirmiausiai reikėtų pasikonsultuoti su patyrusiu verterbrologu. Užsiimti savigyda, neišmanant stuburo biomechanikos, nežinant, kaip jis veikia, kaip tarpusavyje susiję tarpląsteliniai diskai, galūnės, raumenys ir slanksteliai, gali būti pavojinga. Po pradinio patikrinimo gydytojas paskiria tinkamiausią gydymą. Gydymą gali sudaryti fizioterapija, stuburo korekcija, gydomieji masažai, mechanoterapija arba injekcijų terapija.
- Po traumų ir lūžių būtina riboti judėjimą ir fizinę veiklą. Paprastai daugelyje ligoninių po operacijų rekomenduojama kuo ilgiau riboti judėjimą. Kai porą savaičių specifiniai galūnių judesiai stacionarios priežiūros įstaigose yra ribojami, tose vietose raumenys pradeda atrofuotis, praranda tonusą, stiprumą, atsiranda kraujotakos sutrikimų. Po operacijos reikia 2 – 3 mėnesių atsigauti. Gydytojas gali rekomenduoti fizioterapiją, gydomuosius masažus, kurie padės greičiau pasijusti geriau.
- Lanko sukimas, kabėjimas ant skersinio – pratimai, kurie naudingi nugarai. Iš tikrųjų, sukamieji judesiai padidina tarpslankstelinių diskų spaudimą, todėl gali pradėti skaudėti šiaip jau neskausmingą išvaržą. Kabėjimas ant skersinio sveikam žmogui yra labai naudingas, tačiau šis pratimas padidina atstumą tarp slankstelių, per daug atsipalaiduoja raumenys, be to, reikia mokėti taisyklingai nušokti ant žemės, pabaigus kabėti. Jeigu žmogų kamuoja stuburo skausmas arba disko žiedo lūžis, šis pratimas gali būti labai pavojingas ir net sukelti tarpslankstelinių diskų traumą.
- Joga ir plaukimas gali pakeisti tradicinį gydymą. Plaukimas yra labiau prevencinė, o ne gydomoji priemonė. Žinoma, plaukimas yra viena iš tų sporto šakų, kuri gali pagerinti raumenų tonusą, neapkraudama stuburo. Tačiau vien plaukimas neišspręs problemų, dėl kurių kyla nugaros skausmai, o uždegimų, traumų, patologijų atveju aktyvus plaukimas gali net pakenkti. Joga tampa vis populiaresnė visame pasaulyje, tačiau prieš pradedant treniruotis, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Joga stiprina kūno raumenis, gerina galūnių ir sąnarių būklę. Joga gali padėti ne tik tada, kai kamuoja nugaros skausmai, bet ir tam tikros stuburo patologijos.
- Šildantys tepalai, diržai ir korsetai yra naudingi, gydant nugarą. Gydymą šiomis priemonėmis turėtų skirti gydytojas. Nors šie metodai dažniausiai turi gana neutralų poveikį, tačiau kartais gali pabloginti būklę, ypač jei skausmas yra labai stiprus. Korsetas – laikina problemos sprendimo priemonė. Tačiau svarbiausia jį naudoti taisyklingai. Pavyzdžiui, gydomąjį korsetą rekomenduojama dėvėti tada, kai stuburui tenka didesnė fizinė apkrova nei paprastai. Jeigu labai dažnai dėvėsite korsetą, gresia raumenų aplink stuburą atrofija. Ateityje tai gali sukelti dar didesnių stuburo problemų (jis gali tapti nestabilus). Galų gale toks žmogus be korseto nebegalės žengti nė žingsnio.
- Nugaros skausmą padeda malšinti pirtys. Pirtys – tai nėra nugaros skausmų gydymo priemonė. Aukšta aplinkos temperatūra ir didelė drėgmė gali kai kuriais atvejais sukelti intersticinę edemą. Minkštieji audiniai patinsta ir užspraudžia nervo šaknį ir taip sukelia išvaržos ar stuburo ataugų skausmą. Galų gale gali dar labiau paaštrėti skausmas, atsirasti tirpimo, nejautrumo jausmas.
- Nėščioms moterims draudžiama daryti fizinius pratimus. Jeigu nėščia moteris turi gerai ištreniruotus pilvo ir nugaros raumenis, ypač giliuosius raumenis, kurie prilaiko stuburą ir padeda išlaikyti pusiausvyrą, tai gali palengvinti nėštumo laikotarpį ir gimdymą. Jeigu prieš nėštumą moteris jau turi skoliozę arba netaisyklingą laikyseną, arba kitų degeneracinių pokyčių tarpslankstelinių diskų, specialūs gydomieji pratimai gali padėti pasiruošti gimdymui ir net išvengti didelių sąnarių ir nugarų komplikacijų po gimdymo.