Morkos saugo nuo krūties vėžio ir kitų ligų (+ receptas)
2016-03-03 10:00Morkos sveika ne tik akims! Jų valgymas taip pat gali sumažinti krūties vėžio riziką net 60 %. Kiti vaisiai ir daržovės, turtingi beta karoteno pigmento (špinatai, raudonos paprikos, mangai) turi panašų poveikį. Beta karotenas – tai natūraliai atsirandanti medžiaga, kuri suteikia augaliniam maistui ryškią spalvą. Daugelį metų mokslininkai tvirtino, kad morkos turėtų būti svarbi sveikos mitybos dalis, galinti apsaugoti nuo vėžio ir širdies ligų. Moksliniame žurnale „American Journal of Clinical Nutrition“ pateikiama dar daugiau įrodymų apie tai, kad morkos gali turėti dar didesnę naudą organizmui, negu buvo manoma anksčiau.
Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Jų galėtų būti mažiau, jei žmonės labiau rūpintųsi sveika mityba. Mokslininkai Europoje ištyrė 1500 moterų, kurioms buvo diagnozuoti krūties augliai, ir dar 1500 moterų, kurios neturėjo vėžinių pakitimų.
Savanoriams reikėjo atsakyti į klausimus apie mitybos įpročius, atlikti kraujo tyrimus, kuriuose buvo matuojamas beta karoteno lygis, taip pat augalinės kilmės medžiagų, tokių kaip vitaminas C ir likopenas.
Rezultatai atskleidė, kad moterys, kurios valgė maistą, turtingą beta karoteno (morkų, paprikų) 40 – 60 % rečiau sirgo krūties vėžiu, kai estrogenų receptoriai neigiami. Jie sukelia beveik vieną iš trijų krūties vėžio atvejų. Deja, nepanašu, kad pigmentas sumažina moters šansus susirgti krūties vėžiu, kai estrogenų receptoriai teigiami. Jie sukelia didžiąją dalį krūties vėžio atvejų. Kitos naudingos augalinės medžiagos taip pat turėjo nereikšmingą poveikį.
Beta karotenas yra gyvybiškai svarbus, nes organizme jis paverčiamas į vitaminą A, kuris gerina regėjimą ir stiprina imuninę sistemą. Vis dėlto gydytojai įspėja, kad didelėmis dozėmis šie maisto papildai kai kuriems žmonėms gali paskatinti plaučių vėžio išsivystymą.
Visi gali sumažinti krūties vėžio ir kitų ligų riziką, laikydamiesi sveikos mitybos principų: palaikydami normalų kūno svorį, valgydami subalansuotą maistą, būdami aktyvesni ir ribodami alkoholio suvartojimą.
Lęšių, morkų ir moliūgų troškinys
- 400 g lęšių
- 250 g moliūgų
- 200 g morkų
- 2 pomidorai
- Pusė svogūno
- 2 skiltelės česnako
- 3 šaukštai aliejaus
- 1,25 šaukšto kukurūzų miltų
- Šaukštas džiovintų petražolių
- Druskos, maltų, juodųjų pipirų, paprikų pagal skonį
- Kalendrų puošti
Gaminimas
Lęšius nuplauti, užpilti 0,75 l vandens. Kai išbrinks (maždaug po pusvalandžio), nusunkti vandenį. Morkas nuskusti, svogūnus ir česnakus nulupti. Viską susmulkinti. Moliūgų minkštimą taip pat supjaustyti. Į keptuvę įpilti šiek tiek aliejaus ir pakepinti svogūnus, kol taps permatomi. Sudėti morkas ir moliūgus. Pomidorus supjaustyti ir sudėti prie daržovių. Išmaišyti ir troškinti porą minučių. Sudėti išbrinkusius lęšius, išmaišyti. Supilti kukurūzų miltus, prieskonius, 3 šaukštus šilto, virinto vandens, išmaišyti. Uždengus troškinti apie 15 minučių. Papuošti šviežių kalendrų lapeliais.
7 žmonėms
100 g apie 105 kcal
Paruošimo laikas: apie 50 min