Taškinis masažas įveiks nerimą
2025-07-07 09:18Taškinis masažas, arba akupresūra – vienas iš Rytų medicinoje plačiai taikomų metodų, kaip pagerinti sveikatą ir savijautą tiek sau, tiek kitam žmogui. Pasak specialistų, akupresūra galima spręsti ne tik fizinius negalavimus, bet ir padėti nuraminti nervų sistemą, sumažinti nerimą, ugdyti atsparumą stresui.
Kaip veikia akupresūra?
Rytų medicina grįsta holistiniu požiūriu į žmogų, laikoma, kad jis yra kompleksinė sistema, turinti kūną, sielą, energiją bei informacinę sistemą. Išskiriami penki elementai, nuolat tarpusavyje sąveikaujantys: Metalas, Vanduo, Žemė, Ugnis ir Medis. Kiekviename jų yra pusiausvyra – in ir jan, pliusas ir minusas, išsiplėtimas ir susitraukimas (širdies plakimas, įkvėpimas ir iškvėpimas). Tam, kad visi elementai veiktų harmoningai, juos tarpusavyje jungia gyvybinė energija či, kuri kūne tekia šviesos keliais (kanalais, arba meridianais), išsivagojusiais kaip Žemėje upės, ežerai, šaltiniai ir net jūros bei vandenynai. Visame kūne išsibarstę daugybė biologiškai aktyvių taškų, kuriuos stimuliuojant galima susisiekti su gyvybinės energijos tėkme. Spausdami šiuos taškus galite optimizuoti gyvybinės energijos tėkmę ir sumažinti ar panaikinti skausmą, pažadinti gyvybines jėgas, padėti ligai pasitraukti, pagerinti emocinę ir psichinę savijautą.
Spaudimo technika
Norint patirti taškinio masažo naudą, reikia tiksliai žinoti, koks taškas už ką atsakingas. Specialių iliustracijų galima rasti internete ir specializuotoje literatūroje. Atsižvelgiant į taškelį, jį spausdami galite veikti fizinę būklę (pvz., numalšinti galvos skausmą), pagerinti emocinę, psichologinę savijautą (įveikti nerimą). Spausti taškus galima pirštu, delnu, krumpliu ir net alkūne. Judesys turi būti atliktas su intencija – aiškiai žinote, ką norite paveikti, ir apie tai galvojate.
Spausti statmenai. Galima pulsuojančiai – tris kartus po devynis spustelėjimus. Po trijų paspaudimų iškvėpti. Taip pat taškelį galima veikti vibruojančiai 1–3 min. Dar vienas būdas – patogiu pirštu, delnu ar alkūne (jei taškas yra kito žmogaus nugaroje) veikti tašką sukamaisiais judesiais. Iš pradžių prieš laikrodžio rodyklę, paskui pagal. Spaudžiant tam tikrus taškus nervinis impulsas perduodamas į smegenis, o iš ten į pažeistą organą ar kūno dalį: jie geriau aprūpinami krauju ir deguonimi – skatinamas gijimas.
Mažina stresą
Akupresūra teigiamai veikia nervų sistemą, nes padeda sumažinti kortizolio lygį, atsipalaiduoti ir pagerinti miego kokybę. Stimuliuojant akupresūros taškus slopsta ir dėl streso įsitempusių raumenų įtampa bei skausmas. Skirdami dėmesio ir laiko taškiniam savimasažui, mintis nuo streso veiksnių nukreipiate kitur, sąmoningai galvojate apie konkretų tašką, tinkamą jo stimuliavimą, siekiamą nusiraminimą. Todėl palengva įtampa atslūgsta, nurimsta kvėpavimas.
Naudinga taškinį masažą atlikti prieš miegą – tai paskatins tiek emocinį, tiek fiziologinį atsipalaidavimą, atslūgs įtampa, pagerės miego kokybė. Akupresūra taip pat skatina kraujotaką, kurią neigiamai paveikia stresas. Kai ji vėl normalizuojasi, visuose organuose atslūgsta įtampa, gerėja sistemų darbas, visapusiškai pasijaučiate geriau, lengviau, ramiau.
Kai atsiduriate stresinėje situacijoje ir nebegalite blaiviai mąstyti, priimti loginių sprendimų ar imtis reikiamų veiksmų, akupresūra pasitarnaus kaip dėmesio perkėlimo priemonė. Kol spaudžiate taškelį, gaunate reikiamą minutę atsitraukti nuo streso sukėlėjo ir persikrauti bei iš naujo pažvelgti į situaciją bei efektyviau ją išspręsti.
Kuriuos taškus spausti?
Norint įveikti stresą, nerimą, pagerinti psichoemocinę sveikatą, reikia spausti Pergalės tašką. Jis aptinkamas minkštoje dalyje tarp nykščio ir rodomojo piršto. Šis taškas yra vienas svarbiausių mūsų kūne. Be įtampos mažinimo, atsakingas už fizinio skausmo slopinimą, pykinimo malšinimą. Sukamaisiais judesiais masažuokite keletą minučių giliai kvėpuodami.
Streso taškas yra lygiai tarp antakių. Geriausia šį tašką stimuliuoti smiliumi arba nykščiu. Tolygiai kvėpuodami veikite šį tašką sukamaisiais judesiais bent 5 minutes.
Dangaus vartų taškas yra ausies viduje, lankelio viršutinėje dalyje. Galima sukamaisiais judesiais stimuliuoti porą minučių arba kiek ilgėliau veikti pulsuojamaisiais paspaudimais. Svarbu pajusti, kuris judesys veikia maloniau. Beje, šio taško stimuliacija padeda kovoti ne tik su nerimu ir stresu, bet ir nemiga.
Pečių šuliniai. Šie taškai yra pečių juostos nugarinėje dalyje, maždaug toje vietoje, kur kaklas pradeda platėti ir susijungia su pečiais. Norėdami rasti tikslią vietą, prireiks net trijų pirštų: nykščiu ir didžiuoju pirštu suimkite minkštąją dalį ir smiliumi suraskime jos centrą. Tą patį padarykite ir su kita ranka kitame petyje. Radus tašką, nykštį ir didįjį pirštą atleiskite, ir minutę smiliumi masažuokite. Tai palengvins įtampą, sumažins galvos skausmą ir atpalaiduos raumenis.
Didžiosios bangos taškas yra viršutinėje pėdos dalyje, maždaug 3 cm virš tarpelio tarp pirmojo ir antrojo kojos piršto. Masažuokite pulsuojančiai, tris kartus po devynis spustelėjimus. Padeda ir nuo menstruacijų sukeltų skausmų.
Vidinių vartų taškas yra vidinėje dilbio pusėje, trys pirštai virš riešo. Spauskite pulsuojančiai arba masažuokite šį tašką keletą minučių.
Subalansuota moterims
Yra keli taškai, kuriuos moterys turėtų spausti kasdien, pvz., rytais ir vakarais. Tai Supertaškas, kuris ne tik normalizuoja kraujo spaudimą, gerina virškinimą, valo kraują, didina organizmo atsparumą, betir ilginą gyvenimą. Tuoj po kelio girnele dėkite keturis pirštus ir taškelis bus ne ant blauzdikaulio, bet vos šiek tiek į šalį išorinės kojos pusės link. 40-metėms ir vyesnėms jį reikėtų spausti kasdien.
Turint moteriškų ligų (menstruacinių skausmų, gimdos miomų, cistų kiaušidėse ir kt.) pasitarnaus taškas, esantis tiesiojoje tarp didžiojo piršto ir kulno, statmenai aukščiausiai kelties daliai. Spausdamos jį suaktyvinsite viso organizmo gyvybinės energijos tėkmę. Tai ypač svarbu, jei daug mąstote, lanko įkyrios mintys, nes šie dalykai kaupiasi blužnyje, skrandyje, kasoje sukeldami akmenis bei cistas. Suaktyvinusios gyvybinės energijos veiklą pašalinsite visas nereikalingas sankaupas.
Dar vienas moterims labai svarbus taškas – keturi pirštai žemiau bambos, pačiame pilvo centre: padeda sureguliuotimoteriškąją energiją, gelbsti, kai kankina menstruaciniai skausmai, gerina psichinę ir emocinę sveikatą.
Paskutinis taškas, kurį moterims verta spausti kasdien, – krūtinės centre. Nesunkiai rasite krūtinkaulyje esančią duobytę, kuri yra nuoširdumo centras, atblokuojantis sielvartą, nerimą, liūdesį, paleidžiantis emocijas. Taip ne tik pagerinsite emocinę sveikatą, atsikratysite įtampų ir streso, bet ir sumažinsite širdies ligų riziką.
Ne visada galima naudoti akupresūrą
Specialistai pažymi, kad akupresūra yra gydymo ir prevencijos metodas, kurį reikia naudoti atsakingai. Esant kai kurioms aplinkybėms, taškinis masažas nepatartinas. Pvz., sergant onkologinėmis ligomis, vartojant alkoholį, tuoj po lytinių santykių ir grįžus iš tolimos kelionės, kai būta kitoje laiko juostoje. Svarbu nenaudoti jėgos, todėl, kol nesate įgudusios, nereikėtų praktikuoti kitam žmogui, nes galite nepajusti, kaip stipriai spaudžiate, ir palikti kraujosruvų. Kai spaudžiate sau, nepamirškite, kad ši praktika neturi kelti skausmo ar užgauti, jausmą turėtumėte apibūdinti „maloniu skausmu“.
Jei net nesmarkiai spaudžiant taškelis yra skausmingas, vadinasi, kažkuris organas ar kūno liauka pažeista. Reikėtų nebestimuliuoti šio taško, bet pasižiūrėti, už kokį organą ar negalavimą jis atsakingas, ir pasikonsultuoti su specialistu.
Verta žinoti
- Akupresūros taškai nebūna išsidėstę ant kaulų, jie tarp sausgyslių ar kaulų – duobutėse.
- Visi taškai ant rankų ir kojų yra poriniai – jei yra ant kairės rankos, ten pat bus ir ant dešinės.
- Veiksmingiausia pradėti nuo kairėje esančių taškų, tik paskui spausti dešinius.
- Spausti minkštąja pirštų pagalvėle, kad neįsirėžtų nagas.
Autorė Laima Samulė