Keblumų keliančios atliekos
2025-07-01 08:44Dažnas lietuvis atliekas rūšiuoja savo nuožiūra ir papildomai informacijos šia tema neieško. Deja, gyventojai nepakankamai domisi rūšiavimo taisyklėmis, o kartais tiesiog nežino, ar privalu išmetamus daiktus ardyti, ar į kurį konteinerį patalpinti kiek neįprastas atliekas. Pasiteiravus žmonių, kokias atliekas jiems sudėtingiausia išrūšiuoti, paaiškėjo, kad problemų kelia šios:
- Žiebtuvėliai. Žiebtuvėlis yra ne pakuotė, bet daiktas. Jei jis visiškai tuščias (be dujų), galima mesti į buitinių atliekų konteinerį, nes nebeturi pavojingų medžiagų. Tačiau jei jame yra degiųjų cheminių medžiagų, saugiausia tokius žiebtuvėlius kaupti ir, sukaupus didesnį kiekį, pristatyti į didelių gabaritų atliekų aikštelę kaip pavojingas atliekas. Net mažas kiekis degiųjų medžiagų gali kelti pavojų atliekų tvarkymo metu, todėl jų negalima šalinti išmetant į buitinių ar pakuočių atliekų rūšiavimui skirtus konteinerius.
- Vienkartinės maisto dėžutės. Maistui išsinešti pakuotės beveik visada rūšiuotinos. Reikia tik įvertinti, iš ko jos pagamintos: iš kartono, iš plastiko ar kombinuotos, t. y. iš skirtingų medžiagų. Tuomet pakuotes sudėti į atitinkamus konteinerius. Žinoma, prieš tai pašalinus maisto likučius. Dažniausiai tokios dėžutės gaminamos iš putplasčio, tad jos metamos į plastikui skirtus konteinerius arba pakuočių konteinerius, skirtus popieriui, plastikui bei kombinuotosioms atliekoms ir metalui. Tokių pakuočių į rūšiavimo konteinerį tilps gerokai daugiau, jeigu prieš išmetant jos bus suspaudžiamos, išlankstomos, metamos pavieniui, o ne visos sugrūstos į vieną maišą.
- Augintinių ėdalo pakuotės. Plastikinės arba kombinuotos pakuotės išmetamos į plastikui skirtus konteinerius arba pakuočių konteinerius, skirtus popieriui, plastikui ir metalui. Perdirbamos plastiko pakuotės yra pažymėtos perdirbimo simboliu. Išmetant plastiko arba kombinuotas pakuotes rekomenduojama pašalinti skysčių likučius, kad nebūtų suteptos kitos pakuotės, jei konteineris skirtas plastiko ir popieriaus atliekoms.
- Popierinės servetėlės, rankšluosčiai. Panaudotos popierinės servetėlės, rankšluosčiai nebetinkami perdirbti, jie yra drėgni, gali būti užteršti bakterijomis. Į juos dedama cheminių medžiagų, padedančių sugerti skysčius, ir dėl to toks popierinis gaminys (ne pakuotė) jau nebėra tinkamas perdirbti. Juos reikėtų mesti į mišrių atliekų konteinerį arba į maisto atliekoms skirtus konteinerius.
Svarbu! Individualaus naudojimo plastikinėms ir popierinėms pakuotėms skirtuose konteineriuose apie trečdalį atliekų sudaro įvairios mišrios komunalinės atliekos: drabužiai, avalynė, maisto ir higienos priemonės, kurių vieta nėra pakuočių atliekų konteineriai. Svarbu suprasti, kad iš plastiko, popieriaus, metalo, stiklo pagamintas gaminys – ne pakuotė, tad ir jo grįžimas į pakartotinį perdirbimą ir panaudojimą kartu su pakuotėmis – negalimas.
Projektą „Žaliasis puslapis“ iš dalies finansuoja „Medijų rėmimo fondas“ (8000 Eur)
Autorė Eglė Stratkauskaitė