Apsaugoti baldus nuo kačių nagų
2025-03-27 09:00Katės „galanda“ nagus į baldus, kilimus ir draskykles, nes tai natūralus, genetiškai užprogramuotas poreikis. Jei gadina daiktus namuose, geriausia išeitis – suteikti alternatyvų instinktyviam elgesiui išreikšti, o ne bandyti išvengti.
Protėvių šauksmas
Kaip daugelis elgesio modelių, baldų ir kitų aplinkos objektų draskymas yra instinktyvus, paveldėtas iš šiuolaikinių kačių protėvių, reikalingas išgyventi ir klestėti. Maži kačiukai pradeda braižyti nagais prieinamus daiktus nuo 8 savaičių amžiaus.
Katės pažymi teritoriją nagais ir palieka vizualiai matomus pėdsakus. Taip pat paskleidžia feromonus, kuriuos išskiria pėdų odos liaukutės. Kvapuose užfiksuota informacija apie gyvūno sveikatą, lytį, reprodukcinę būklę. Kaip šunys ir vilkai žymi teritoriją šlapimu, taip naminės ir laukinės katės palieka nagų rėžius ant medžių kamienų (patinai taip pat ženklina šlapimu).
Draskymas atlieka ne tik identifikacinę, bet ir praktinę funkciją. Raginis audinys nuolat auga, todėl braižant į aplinkos objektus atsisluoksniuoja pasenusi, silpna, trapi dalis ir atsidengia naujas, aštrus po apačia buvęs nagas. Tai katės „ginklai“, reikalingi medžiojant, laipiojant medžiais, ginantis nuo grėsmių, kovojat su konkurentais dėl ėdesio, teritorijų, teisės poruotis.
Mankšta apima savotiškus tempimo pratimus. Katė ištiesia priekines galūnes per mentės sąnarį, išlenkia nugarą lyg rąžytųsi, fiksuoja padėtį, kas sumažina raumenų įtampą. Draskymas yra nusiraminimo forma. Išsiskiria medžiagos, panašios į endorfinus, kurios veikia smegenų centrus, ramina ir suteikia laimės pojūtį. Padeda įveikti baimę, nerimą, susijaudinimą.
Teritorijos užkariavimas
Augintinės, kurios išleidžiamos į lauką, elgiasi kaip protėviai ir drasko medinius paviršius – kamienus, tvoras, terasų laiptus, turėklus, kėdžių ir stalų kojas. Naminės katės, kurios gyvena tik viduje, ieško alternatyvių paviršių ir nusitaiko į baldus – minkštuosius ir kietuosius, taip pat kilimus. Traukia žaliavos, į kurias lengvai sminga nagai ir lieka dryžiai, atplaišos, įskilimai. Tai gobelenas, natūrali ir dirbtinė oda, natūralus medžio masyvas ir MDF baldinė plokštė, sintetinės PVC, guminės dangos. Gali galąsti nagus tiek į kompiuterio kėdės atlošą, tiek į ketaus radiatorių. Nukentės tiek durų stakta, tiek tapetais dengta siena ir užuolaidos.
Horizontalūs paviršiai, tokie kaip kilimas, patrauklūs ne visoms katėms, nes nėra akių ir nosies lygyje. Rečiau naudojami patenkinti teritorijos žymėjimo instinktą. Tačiau patraukia dėmesį, kai reikia pasimankštinti, pagaląsti nagus ir sumažinti nerimą. Įrodyta, jog pažymėjusi teritoriją, pvz., jeigu užsuko svečių, katė jaučiasi emociškai saugesnė. Draskys daugiau, jei aplinkoje atsirado naujų daiktų, taigi, kvapų.
Mieliau braižo tvirtus, nejudančius daiktus, kurie atlaiko katės spaudimą. Jei kilimas neslidinėja ir yra minkštas, idealiai tinka padraskyti ir pasivolioti. Nusitaiko ir į nedidelius vonios kambario ar virtuvės kilimėlius. Kai kurioms katėms būdingas individualus polinkis naudotis tik horizontaliais objektais, o ne vertikaliais, kitoms patinka abu.
Jei katė gadina daiktus, elgesį reikėtų vadinti ne „netinkamu“, o „nepageidaujamu“. Norint taisyti padėtį, reikia žinoti, kas patinka augintinei, apsaugoti savo turtą ir iš karto pasiūlyti patrauklių alternatyvų. Kitaip tariant, nukreipti dėmesį ten, kur galima draskyti į valias.
Gero elgesio ABC
1 etapas. Norint, kad naudotųsi draskykle, parinkti tokią, kuri atitinka prioritetus. Atkreipkite dėmesį, ar patinka minkšti, pūkuoti, ar tankūs, austiniai paviršiai, virvės, kartonas. Jei augintinė renkasi vertikalius objektus, tiks statūs bokšteliai, stelažai su lentynomis, guoliukais ir nameliais. Konstrukcija turi būti tvirta, stabili, kad neišgąsdintų. Esant poreikiui, aukštą stovą rekomenduojama pritvirtinti prie sienos, kad nesiūbuotų ir nenuvirstų. Jei katė galanda nagus į horizontalius paviršius, tiks plokšti, mobilūs (pernešami) aksesuarai iš gofruoto kartono ar sizalio virvės. Draskyklės kampą ir padėtį reikia koreguoti taip, kad tiktų.
2 etapas. Atpratinti nuo baldų gadinimo ir sudominti nauja draskykle. Padėkite aksesuarą šalia vietos, kurią katė drasko dažniausiai, taip pat netoli guolio ir ten, kur šeima praleidžia daugiausia laiko. Katės yra socialios būtybės, todėl nori, kad ištekliai (ėdesys, vanduo, kraiko dėžė, žaislai, šeimininkai), būtų matomi ir pasiekiami. Neslėpkite draskyklės atokiausiame namų kampe, nes liks nepanaudota. Dėl to iš anksto apgalvokite dizainą ir integruokite gyvūno aksesuarą į namų interjerą.
Kai kurioms katėms patinka draskyklės netoli guolio, nes mėgsta pagaląsti nagus tik atsibudusios. Kitos vertina stovus, įrengtus prie lango, kad pasilypėjusios galėtų stebėti, kas vyksta lauke. Dar kitos taikosi į kėdžių ir stalų kojas, todėl verta pagalvoti, ar nereikėtų apsukti sizalio virve. Naudinga įrengti kelias vietas draskymui, ypač jei namuose auga ne viena katė. Didesnė tikimybė nukreipti dėmesį reikiama linkme.
3 etapas. Paskatinti katę naudotis draskykle vietoj baldų. Sudominkite šlamančiais, šiukšdančiais žaisliukais, feromonų purškalais, katžole. Jei naudojasi draskykle, pagirkite ir pavaišinkite skanėstais, pvz., kačių pasta. Duokite tai, kas labiausiai motyvuoja. Skirkite mokymui daugiau laiko, stebėkite ir skatinkite kiekvieną kartą. Parsinešę mažą kačiuką nuo pirmų dienų namuose pratinkite draskyti ten, kur galima. Nuoseklus darbas atneš rezultatų ir sumažins nuostolius. Daugelis naminių kačių moko jauniklius galąsti nagus, todėl mažyliai perima įpročius (gerus ir blogus). Klauskite pardavėjo, augintojo, veisėjo, ar kačiukas naudojasi draskykle. Tai svarbu lygiai taip pat, ar atlieka gamtinius reikalus į kraiko dėžutę.
4 etapas. Laikyti katę atokiau nuo baldų. Tinka švelnūs atgrasymo metodai, pvz., specialūs atbaidantys purškalai. Daugelis kačių nemėgsta citrusinių eterinių aliejų. Galima patrinti baldus perpjauta citrina. Atbaido česnakas ir pipirmėtės. Letenėlės labai jautrios, todėl daugeliui nepatinka lipnūs paviršiai. Baldų kojas apsukite dvipuse lipnia juosta. Minkštuosius baldus uždenkite storais pledais, specialiais užvalkalais nuo gyvūnų, kampinėmis apsaugomis, šonus – plastikinėmis plokštėmis. Labiausiai tinka priemonės, kurias lengva nuimti atėjus svečiams. Daugelį jų galima plauti ir taip užtikrinti estetiką bei švarą. Naudokite kvapus neutralizuojančias chemines valymo medžiagas, kad išnyktų viliojantys pėdsakai, kuriuos anksčiau paliko katė. Jokiu būdu nereikia šaukti ar barti, nes gyvūnas pradės bijoti, nepasitikės žmonėmis. Padidėjus nerimui gali pasireikšti nepageidaujamas elgesys, toks kaip šlapinimasis ne vietoje, perdėtas savęs laižymas ir pan.
Laiminga katė, laimingi namai
Karpant nagus specialiomis žirklutėmis kas 2– 3 savaites ar dildant dilde, katė draskys mažiau, tačiau elgesys nedings visiškai. Prekybos vietose galima įsigyti minkštų įmaučių nagams, kurios neleidžia subraižyti jautrių paviršių, tokių kaip oda ar gobelenas, tačiau gyvūnas jaučia diskomfortą. Kai kurie pripranta dėvėti, kiti – priešinasi. Praktika šalinti nagus operaciniu būdu yra uždrausta, nes sukelia skausmą, kančią, atima galimybę į natūralų elgesį. Tokias procedūras draudžia gyvūnų apsaugos ir gerovės teisės aktai.
Apribojus prieigą prie baldų, katė gali nerimauti. Jei nuolat vaikšto aplink, bando pasiekti draskymo vietą, miauksi ir nemiega, rekomenduojama naudoti raminamuosius purškalus, kurie įprastai tinka esant stresinėms situacijoms (keliaujant). Noras draskyti baldus sumažės padidinus fizinį ir protinį užimtumą. Dažniau žaiskite su meškerės stiliaus žaislais, įrenkite laipynių, kad galėtų karstytis. Leiskite slėptis kartono dėžėse ir tuneliuose. Apmokykite vaikščioti su pavadėliu ir išeikite į kiemą. Kuo daugiau turės pramogų, tuo mažiau nuobodžiaus ir ieškos baldų.
Jeigu draskymas perdėtai intensyvus, pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju ar gyvūnų elgsenos specialistu. Obsesinis kompulsinis sutrikimas (neadekvatus, paniškas, nervingas pasikartojantis elgesys) gali išduoti stresą, pvz., pasikeitus namų interjerui, gimus kūdikiui, atsiradus kitam gyvūnui, arba patiriamą skausmą.
Autorius Jurgita Ramanauskienė