Vyresnio amžiaus moterų garderobas dažnai įstringa laike. Renkasi drabužius, kurie buvo aktualūs jaunystėje, arba kopijuoja šių laikų madas, tačiau rengiasi ne pagal savo metus. Nereikia sukti biologinio laikrodžio atgal ar į priekį. Gyvenkime dabartyje.

 

Svarbiausia – gudrūs sprendimai

 

Nereikės nei veido kontūro pakėlimo operacijos, nei botokso injekcijų. Keli gudrūs stilistiniai sprendimai suteiks norimo šviežumo ir naujumo gūsį. Užuot eilinį kartą bandant paslėpti metus ir apsimesti kažkuo kitu, verta pabrėžti gyvenimo patirtį ir amžiaus pranašumą. Tikslas – atrodyti ne jaunatviškai, o šiuolaikiškai. Taigi, kokie įvaizdžio „ingredientai“ – spalvos, tekstūros, iškirptės, siluetai ir aksesuarai, tarnauja vyresnio amžiaus moterims, norinčioms atrodyti moderniai, originaliai ir rafinuotai? Kokie mitai klaidina, įkalina stereotipų gniaužtuose, gesina drąsą eksperimentuoti? Apie viską paeiliui.

 

Jaunyste, kur tu?Full,Body,Elderly,Happy,Woman,50s,Wearing,Casual,Striped,Shirt

 

Dažna stiliaus klaida – troškimas atrodyti jauniau. Kai moteris rengiasi pagal 8-ojo, 9-ojo ar 10-ojo dešimtmečių madas, parodo aplinkiniams, kuriais metais buvo pati gražiausia, priėmė naujoves ir jautė pasaulio pulsą. Toks įstrigęs mąstymas nenaudingas ir net žalingas. Moteris atrodo lyg keliautų laiku užkonservuota kosminėje kapsulėje, kai keičiasi aplinka, tačiau ne jos apranga. Nebeaktuali išvaizda, kažkada buvusi populiari praeityje, akivaizdžiai pabrėžia amžių. Ir priešingai, nerekomenduojama aklai kopijuoti jaunosios kartos, kuri dar tik ieško savo identiteto ir saviraiškos būdų. Reikėtų sekti šiuolaikinių madų pavyzdžiu, tačiau pritaikyti atskirus elementus, atsižvelgiant į asmeninį skonį ir gyvenimo būdą. Dar vienas melas, kad vyresnio amžiaus moterys turi vadovautis klasika ir pabrėžti statusą. Stilius nepavaldus amžiui, todėl tinka viskas: sportinis, minimalistinis, laisvalaikio, bohemiškas ar kiti įvaizdžiai.

 

Drabužių siluetas

 

Vienas pirmųjų požymių, kuris išduoda morališkai pasenusį garderobą, yra rūbų kirpimas. Per liemenį įimti kostiumėliai ir suknelės, aptempti drabužiai dažnai neatitinka nei šiuolaikinės mados, nei figūros, nei moters amžiaus ypatybių. Aktualus laisvas, patogus, neįpareigojantis stilius. Nebūtina rengtis per didelio dydžio rūbais ir paskęsti tekstilės sluoksniuose. Universalus pasirinkimas – tiesus arba šiek tiek platėjantis siluetas. Kelnės – ne tamprės ir ne siauri džinsai, o tvirto, tankaus audinio ir tiesaus kirpimo. Marškiniai – laisvai krintantys nuo pečių, nepabrėžiantys nei krūtinės, nei talijos, pageidautina dengiantys plačiausią klubų vietą. Megztinis – ne aptemptas, ne trumpas ar su sagutėmis, o šiuolaikiško sportinio stiliaus (džemperis, bluzonas, kardiganas), gali būti vienu dydžiu didesnis. Švarkas – ne per liemenį įimtas, ankštas ir trumpas, o išplatinta pečių linija, stačiakampio formos, ilgesnio modelio, su galimybe paraitoti rankoves.

 

Tendencijų injekcija

 

Neatsiribokite nuo madų naujienų. Sekite, kas vyksta pasaulyje ir pasisemkite įkvėpimo. Gali pasirodyti, kad tendencijos skirtos tik jaunoms ir lieknoms. Nieko panašaus. Mada myli visas. Atlikite eksperimentą ir peržiūrėkite kelias aukštosios mados kolekcijas, laisvai prieinamas internete. Pasižymėkite patikusias detales, kurias norėtumėte turėti savo garderobe, pavyzdžiui, spalvas, sijono modelį ar rankinės formą. Nauji elementai turėtų lengvai įsilieti į asmeninį stilių. Prekybos vietose ieškokite panašių daiktų už šeimos biudžetui priimtiną kainą. Jeigu leidžia galimybės, investuokite į ilgalaikes tendencijas, kurios išsilaiko 2–3 sezonus. Tai gali būti lietpaltis, odinė rankinė ar zomšos aulinukai. Namuose atsistokite prieš veidrodį ir eksperimentuokite su skirtingais įvaizdžiais. Fotografuokite rezultatą. Turėsite paruoštukę, kas su kuo dera, nereikės kiekvieną kartą gaišti laiką. Gali paaiškėti, kad stilingai rengtis nėra taip sunku, kaip atrodė nepabandžius.

 

Akinių rėmeliai

 

Aksesuarai veido zonoje formuoja pirmą įspūdį, todėl svarbu suvokti, kokią žinutę perskaito aplinkiniai. Rekomenduojama vengti kraštutinumų. Smulkių veido bruožų moterims netinka platūs rėmeliai, kurie vizualiai apsunkina; pilno, apvalaus veido savininkėms – mažyčiai, kurie pabrėžia apkūnumą. Patariama vengti formų, kurių kraštiniai kampučiai suapvalinti, nuožulnūs ar net nuolaidūs, pavyzdžiui, aviatoriaus modelis. Su metais atsiranda raukšlelių, todėl tokie akiniai pabrėžia trūkumus ir vizualiai patempia veido bruožus žemyn. Štai vizualiai veido kontūrus pakelia akinių rėmeliai, kurių kraštiniai kampučiai kilstelėti aukštyn ir užaštrinti, pavyzdžiui, katės akių modelis. Neįprasta forma suteikia modernumo ir originalumo. Pasirinkus platų akinių karkasą reikėtų susilaikyti nuo juodos ir ryškių spalvų. Dera švelni pastelė ar vėžlio kiauto rašto rėmeliai. Jeigu struktūra, laikanti stiklinius lęšius, siaura, apribojimų nėra.

 

Veido ir kaklo zonaElderly,Smiling,Happy,Confident,Woman,50s,Wearing,Denim,Jacket,Hold

 

Jeigu netenkina apatinio žandikaulio linija (su amžiumi pasmunka žemyn) ir pagurklis, svarbu vengti juodos ir kitų tamsių spalvų rūbų aukšta apykakle, pavyzdžiui, golfų, taip pat aksesuarų (šalikų, skarelių). Tamsus fonas portretinėje zonoje išryškina šviesesnio veido kontūrus ir pabrėžia nelygumus. Panašaus modelio, tačiau pasteliniai atspalvių darbužiai ir aksesuarai atspindi šviesą, suvienodina linijas ir trūkumai nekrinta į akis. Labiausiai tinka atspalviai, susiliejantys su kūno oda: rausvi, levandų, žydri, balti (šalto spalvinio tipo atstovėms); gelsvi, rusvi, kreminiai, šviesiai oranžiniai (šilto spalvinio tipo atstovėms); pilki, alyvuogių žalios, chaki, rusvi (neutralaus spalvinio tipo atstovėms). Puikus sprendimas – atverti kaklo zoną gilia V formos iškirpte, pavyzdžiui, atsegti 2–3 viršutines marškinių sagas. Daugeliui vyresnių moterų rekomenduojamos trumpos šukuosenos: nuo berniokiško kirpimo iki pečius siekiančio bobo. Tačiau nebūtina kirptis trumpai. Pasiteisina įvairiame aukštyje sukami kuodeliai, tik jie turėtų būti purūs ir laisvi, ne griežtai suveržti.

 

Pakalbėkim apie raštus

 

Vyrauja nuomonė, kad marga tekstilė sendina. Kenkia ne patys raštai, o jų naudojimas. Geometriniai motyvai (vertikalūs, horizontalūs dryžiai, rombai, langučiai, zigzagai), logotipai ir užrašai, stambios ir ryškios abstrakcijos, net dideli gėlių žiedai atrodo moderniai ir šiuolaikiškai. Pageidautina, kad kontūrai būtų aiškūs, apibrėžti, o ne išplaukę lyg akvarelėje ar susisluoksniavę. Žinoma, vienam įvaizdžiui geriau naudoti vieną margintą elementą, pavyzdžiui, švarką. Jeigu nedrąsu eksperimentuoti, pradėkite nuo aksesuarų, tokių kaip šalikai. Vis dėlto egzistuoja išimtys. Kai kurie piešiniai dėl kultūrinių asociacijų gali pridėti papildomų metų. Tai vadinamieji turkiški agurkėliai, rudeninių atspalvių (rudos, plytinės, raudonos) gėlės tamsiame fone, taip pat smulkūs vijokliniai raštai baltame fone. Vengti buitinių (naminių chalatų, užuolaidų, tapetų) motyvų, vyravusių 7-ajame–9-ajame dešimtmečiais.

 

Specialistės komentaras

 

Įvaizdžio stilistė Marja Strelec

www.strelec.lt

 

Dažnai atrodo, kad sulaukus 60 ar 65 metų stilius ir mada staiga tampa neaktualūs. Tai netiesa. Šis amžius – laikas, kai žinome, kas (ne)tinka, galime išreikšti save per aprangą drąsiau, nei bet kada anksčiau. Tačiau svarbu nepamiršti, kad stilius atspindi ne amžių, o požiūrį į save.

 

Kodėl svarbu atnaujinti garderobą? Net jei jaučiatės patogiai su senais rūbais, verta pagalvoti apie permainas. Mada nuolat kinta, keičiamės ir mes. Drabužiai turėtų pabrėžti naujas kūno formas, asmenybę ir gyvenimo etapą. Stilingas įvaizdis suteikia pasitikėjimo savimi ir pakelia nuotaiką.

 

Raktiniai garderobo elementai moterims, perkopusioms 60-metį:

 

Korektiški džinsai. Klasikinis modelis – universalus drabužis, kuris tinka prie visko. Rinkitės džinsus aukštu liemeniu, tiesaus silueto. Derinkite su įvairiausiais viršutiniais drabužiais.

 

Balti kedai. Tai ne tik patogus, bet ir stilingas pasirinkimas. Puikiai dera tiek su džinsais, tiek su suknelėmis. Pasižymi jauninamuoju efektu.

 

Balti marškiniai. Jų niekada nebūna per daug. Klasikinis ir elegantiškas pasirinkimas, tinkantis tiek darbui, tiek laisvalaikiui. Balti marškiniai atgaivina veido spalvą, leidžia eksperimentuoti su papuošalais ir aksesuarais. Geriausia rinktis didintą modelį, gali būti iš vyriško skyriaus.

 

Aktualūs papuošalai. Suteikia įvaizdžiui žaismingumo ir individualumo. Rinkitės tokius, kurie atitinka stilių ir progą. Nepamirškite, kad kartais šiuolaikiška bižuterija atrodo aktualiau ir stilingiau nei vintažinė juvelyrika.

 

Rankinė. Kokybiškas aksesuaras – ne tik įvaizdžio puošmena, bet ir investicija. Turėtų atitikti gyvenimo būdą, kad tarnautų ilgus metus ir neišeitų iš mados.

 

Kostiumas. Tiek sportinė, tiek klasikinė eilutė gali tapti garderobo pagrindu. Suteikia elegancijos ir pasitikėjimo savimi, puikiai paslepia nepageidaujamus figūros ypatumus.

 

Pastelinės spalvos. Pieno, žydra, levandų, pistacijų atspalviai jaunina ir suteikia įvaizdžiui šviežumo.

 

Vienspalvis įvaizdis. Atrodo stilingai ir elegantiškai, vizualiai ištempia siluetą ir lieknina. Renkantis vienos spalvos rūbus eksperimentuokite su faktūromis: oda, zomša, šilku, vilna. Tai suteiks daugiau rafinuotumo.

 

Apranga – dar ne viskas. Makiažas ir šukuosena taip pat turėtų atitikti laikmetį, kuriame gyvename. Tinkamai parinktas grožio įvaizdis jaunina, pabrėžia pranašumus ir užmaskuoja laiko žymes. Nedera kirptis ir dažytis taip, kaip buvo madinga jaunystėje ar prieš 20–30 metų. Naudokite jūsų amžiui skirtas odos priežiūros priemones. Dekoratyvinis makiažas turėtų būti neutralus, gaivus, pabrėžiantis sveikatą ir gyvybingumą. Rekomenduojama vengti juodos ir ryškių spalvų. Siūlau investuoti į kokybišką makiažo pagrindą, skaistiklį, kompaktinę pudrą, natūralios spalvos drėkinamąjį lūpdažį. Tinkamai parinkta šukuosena vizualiai pajaunina dešimtmečiu. Verta kreiptis į profesionalų kirpėją, koloristą, kurie pakonsultuos ir suteiks aukščiausios kokybės paslaugas.

 

Garbingas amžius – ne riba ir ne pabaiga. Tai naujas etapas, kupinas idėjų ir galimybių. Būkite stilingos, drąsios ir mėgaukitės gyvenimuǃ

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė