Jūrinis interjeras kitaip
2024-09-30 09:47Vasara baigėsi, bet namuose vis dar galime semtis įkvėpimo iš smėlio, jūros ir dangaus. Juk bangų mūša, saulėlydis ar gaivinantis brizas užburia ramybe bei sugrąžina malonius atostogų prisiminimus.
Aristokratiška estetika
Jūros tema interjere tik iš pirmo žvilgsnio atrodo nesudėtinga. Dryžuoti raštai, atpažįstami motyvai (švyturys, burlaivis, inkaras) ir aksesuarai (kriauklės, mazgai, jūrų žvaigždės) sparčiai priartina prie kičo ribos. Stipriai išreikšta ir hiperbolizuota tema tinka nebent vaikų kambariui, lauko poilsio zonai (balkonas, terasa, palėpė), atostogų būstui ir, žinoma, kaip dekoracija gimtadienių vakarėliams. Norintys prisijaukinti jūrą miesto sąlygomis turėtų kliautis savo gyvenimo būdu. Ar namų šeimininkai mėgsta tylią prabangą, keliones, nesvetima bohemiška nuotaika?
Nereikia pamiršti, kad jūros temą atspindi ne tik tai, kas gyvena virš vandens ar gelmėse. Daugybę idėjų siūlo laukinių pakrančių (pageidautina ne atogrąžų kraštų) peizažas, kuriame persipina sodri vandenyno mėlyna, vaiski balta, šilti medaus tonai, kopų augalų žaluma. Žemiški atspalviai ir natūralios žaliavos (mediena, linas, drobė, džiutas, rotangas) papildo vieni kitus, todėl dizainas atrodo harmoningas su aplinka ir autentiškas. Architektūrine prasme jūros tema neatsiejama nuo medinių sijų ir grindų, didelių langų ir sienų, padengtų baltai dažytomis dailylentėmis (ne plastikinėmisǃ).
Amžinos atostogos ar realus gyvenimas?
Atogrąžų ar Viduržemio jūros tema ne visada darniai įsikomponuoja į šiaurinio klimato zonos gyventojų namus. Palmės, egzotinė gyvūnija, baltas smėlis, turkio mėlyna – atpalaiduoja ir sukelia nostalgiją. Tačiau ilgainiui lengvumas ir ramumas ima erzinti, trukdyti produktyvumui. Neįmanoma gyventi svajonėmis ir prisiminimais, kai realybė nuolat bando pastatyti ant žemės. Jei tropinį paplūdimio stilių galima palyginti su plėšytais džinsais, tai pajūrio interjerą atitinka tobulai pasiūtas britiškas kostiumas. Jis – rafinuotas, elegantiškas, tobulai pritaikytas šeimininkui.
Štai kodėl dizaineriai siūlo kliautis savo kraštovaizdžiu ir naudoti tamsesnius, vintažinius elementus, kad interjeras primintų prabangaus laivo denį, kapitono kajutę ar keliautojo atradėjo darbo kabinetą. Erdvėse dominuoja švarios linijos ir taisyklingas baldų išdėstymas, pavieniai jūrinio dekoro elementai. Mažiau chaotiškų dirgiklių, daugiau apgalvoto funkcionalumo. Štai vitrininiai langai ne tik pripildo patalpas šviesa, bet ir įrėmina vaizdą. Išorinis kraštovaizdis tampa meniška vidinio interjero dalimi. Kuo labiau namai atitinka realų šeimininkų gyvenimą, tuo labiau tikėtina, kad išpildys lūkesčius.
Sūrūs prieskoniai
- Minkšta, saulėje blukinta ar nuskalbta neutrali spalvų paletė, apimanti mėlynus, baltus, kreminius, žalius, pilkus atspalvius.
- Dideli langai, atveriantys vaizdą į lauką, permatomos ir lengvos užuolaidos.
- Baltos sienos.
- Švarios linijos ir taisyklingos kompozicijos išlaikant kvadrato ar stačiakampio schemą.
- Statybinės medžiagos, kurių sudėtyje yra natūralių elementų, matiniai dažyti paviršiai, gipso apdaila.
- Austos, pintos faktūros: rotangas, džiutas, bambukas, džiovintos nendrės.
- Natūrali tekstilė: linas, drobė, kašmyras, vilna, kailis.
- Juostelių raštai, grafiniai stilizuoti piešiniai (koralai, jūrų dumbliai), nespalvotos nuotraukos.
- Vintažiniai, antikvariniai ir originalūs (ne imitacijos) dekoro elementai, tokie kaip žibalinis žibintas, laivo vairas, kelioninė skrynia, žemėlapis, binoklis ir pan.
Niekada neišeina iš mados
Norint įrengti miesto būstą jūros tema rekomenduojama vengti kičo ir atpažįstamų dekoro elementų. Užuot apkrovus kambarį kriauklėmis, jūrų žvaigždėmis ir tamsiai mėlynomis juostelėmis, verta atsigręžti į natūralią pajūrio gamtos paletę. Tinka visi tonai, matomi gimtajame kraštovaizdyje, tik šiek tiek pasendinti. Įsivaizduokite medieną, ilgus metus mirkusią druskingame vandenyje. Sušlapusi ji bus tamsi, žalsvai rudos spalvos, tačiau išdžiovinta – baltai pilka. Žaidžiant ir sluoksniuojant skirtingus atspalvius erdvės prisipildo gylio, neatrodo paviršutiniškos ir lėkštos.
Estetika turi žadinti ramybės, atsipalaidavimo ir pasitenkinimo jausmą, kurį suteikia sotus gyvenimas ir finansinis stabilumas. Pasak dizainerių, išskiriamos trys pagrindinės variacijos: tradicinis klasikinis interjeras, spinduliuojantis eleganciją, minimalizmas, atspindintis šių laikų modernumą, ir kaimiškas – jaukus ir autentiškas – stilius. Visus juos galima skaninti pasirinkta jūros druskos doze. Tik svarbu nepersūdyti su dekoro elementais. Įsivaizduokite ne laikiną atostogų būstą, pripildytą suvenyrų, o gyvenamąjį namą ant kranto. Nepaisant lengvumo, švaros ir erdvės įspūdžio, interjeras išlieka žemiškas, praktiškas, funkcionalus.
Kadangi dominuoja ramios spalvos, tradicinės formos baldai ir saikingas dekoras, vadinamasis aristokratiškas pajūrio interjeras niekada neišeis iš mados. Svarbiausia – ne aklai kopijuoti patikusias idėjas, o susieti su asmenine patirtimi. Juk namų puošyba nėra tik apie stilių. Daiktuose atgyja šeimininkų pasakojama istorija.
Greita transformacija
Svetainė. Baltame sienų fone leiskite dominuoti akcentams iš jūros pakrantės paletės, kurią sudaro smėlio gelsva, vandens gelmių mėlyna, jūrų dumblių žalia. Įterpkite kelis iš vytelių pintus elementus, pavyzdžiui, toršerą ar pufą. Apsvarstykite galimybę auginti kambarinius augalus, kad viduje būtų žalia kaip lauke. Sansevjera (uošvės liežuvis) vizualiai primena jūržoles. Minkštieji baldai turėtų būti patogūs ir funkcionalūs. Tinkami akcentai – dekoratyvinės pagalvėlės, sausuoliai.
Valgomasis. Siekiamybė – atvira ir erdvi patalpa, tad rinkitės šviesios medienos stalą ir kėdes. Vizualiai sudomins neįprastas sietynas, tarkime, iš pintų šiaudų. Panaudokite kelis kaimiškus akcentus, suteiksiančius jaukumo, pavyzdžiui, lininę stalo tekstilę. Vietoj tikrų kriauklių ar koralų tinka skulptūrėlės ir kiti meno dirbiniai, susiję su jūros tema.
Miegamasis. Patalpa skirta atsipalaidavimui ir poilsiui, todėl naudokite skirtingus mėlynus atspalvius. Madinga akcentuoti galvūgalio zoną. Pasirinkus baltas sienas, medines grindis, baltą patalynę, tinka puošti grafikos darbais su ryškiomis abstrakcijomis.
Prieškambaris. Išklijuokite sienas 3D tapetais, vaizduojančiais vandens raibuliavimą, purslus ar bangas. Modernu, bet neįkyru. Daugiau nereikia jokių jūrinių užuominų.
Virtuvė. Spintelėms naudokite sendintą baltai dažytą medienos furnitūrą, grindims – terakotos plyteles. Darbo zonos sienas išklijuokite Viduržemio jūros regiono stiliaus keraminėmis plytelėmis su mėlynu piešiniu. Tinka žalvario ar juodai dažyto metalo dekoro detalės, rankų darbo moliniai dirbiniai.
Darbo kambarys. Sieną, esančią prieš langą, akcentuokite baltomis dailylentėmis. Pastatykite mėlynai dažytą medinį stalą su stalčiais ir pintą krėslą su minkšta pagalve. Ant grindų tieskite austinį takelį. Naudokite megztą tekstilę arba kailį. Vietoj paveikslo, vaizduojančio jūrą ar pakrantę, įrėminkite seną žemėlapį.
Pajūrio interjeras paplitęs garsiausiuose kurortiniuose miestuose ir jų apylinkėse. Tai Hamptonas, Majamis, Malibu JAV, Prancūzijos Rivjera, Amalfio pakrantė Italijoje, Graikijos, Karibų jūros salos, Balis, Australijos pakrantė, Algarvės regionas Portugalijoje ir Barselona Ispanijoje. Stilius artimas vietovėms, kuriose žmonių gyvenimo būdas susiję su vandenynu. |
Autorius Jurgita Ramanauskiekė