Naujos gyvybės atėjimas į šį pasaulį visuomet lydimas jaudulio. Tad reikia ruoštis tiek fizine, tiek emocine prasme. Šįkart psichologiją palikime nuošalyje ir pakalbėkime apie praktiškus dalykus – ką turėti naujagimio kraitelyje, kad mažylio priežiūra pirmosiomis gyvenimo savaitėmis būtų kuo sklandesnė?

 

Mažylio garderobasWeb

 

Neverta pernelyg išlaidauti naujagimio garderobui, nes pirmieji rūbeliai išaugami neįtikėtinai greitai – jau po kelių savaičių juos teks keisti didesniais. Štai ką rekomenduojama turėti naujagimio spintoje:

 
  •  Smėlinukai (4–5 vnt.). Atsižvelgiant į sezoną, turėtų būti trumpomis arba ilgomis rankovėmis. Perkant ilgomis rankovėmis rekomenduojama rinktis turinčius prailgintas rankoves, kurios užsilenkdamos paslepia pirštelius. Tai saugo mažylį, kad šis neapsidraskytų veido – nereikia papildomai mauti pirštinyčių.
  •  Šliaužtinukai (2–3 vnt.). Naujagimiai dar nejuda po namus, savarankiškai nevalgo, mažai ir išsitepa, todėl daugiau pirkti nėra poreikio.
  •  Viršutiniai marškinėliai (3 vnt.). Tai gali būti ir megztukai, priklauso nuo sezono. Šiltymečiu nėra būtini.
  •  Kelnytės (2 vnt.). Pakaks vienų storesnių ir vienų plonesnių.
  •  Kepurėlės (2–3 vnt.). Natūralaus pluošto, švelnios, su išorinėmis siūlėmis. Storis priklauso nuo sezono.
  •  Kojinės (4 vnt.). Nesvarbu, koks sezonas, būtina turėti vilnonių kojinaičių, kurios stimuliuoja naujagimio kraujotaką. Papildomai galima įsigyti keletą porų medvilninių kojinaičių.
  •  Pirštinės (2 vnt.). Reikalingos, jeigu nenaudojami smėlinukai su prailgintomis rankovėmis.
 

Naujagimiams skirti drabužėliai būna 56–62 dydžio. Tinkamą pasirinkti padės paskutinieji nėštumo ultragarsiniai tyrimai, kurių metu gydytojas pasako prognozuojamą mažylio ūgį ir svorį. Kai kuriems naujagimiams 56 dydžio rūbeliai jau būna per maži!

 

Saldžiam miegui 

 

Vieni naujagimius migdo miegamajame, kiti – atskirame kambaryje. Visgi pirmaisiais gyvenimo mėnesiais patogiau, kai kūdikis yra čia pat, nes naktį prie jo teks ne kartą keltis. Kai kurie tėvai nusprendžia su mažyliu miegoti vienoje lovoje, bet specialistai to nerekomenduoja dėl padidėjusios staigios kūdikio mirties sindromo grėsmės. Saugiausia kūdikį migdyti jam skirtame atskirame lopšyje ar lovelėje. Jų modelių būna pačių įvairiausių, nuo klasikinių iki modernių išmanių, turinčių tokių funkcijų kaip vibracija, supimas, įvairūs raminantys garsai. Kad ir ką pasirinktumėte, lopšys įprastai tarnauja tik pirmą gyvenimo pusmetį, o klasikinę lovytę galima naudoti iki vaikui sueis 3–4 metai. Geriausia pirkti tokią, kurios dugnas ir kraštai yra reguliuojamo aukščio. Labai svarbu įsigyti kokybišką ergonomišką specialiai mažyliams pritaikytą čiužinį. Pagalvės kol kas nereikia, o antklodės storis turi atitikti sezoną. Jeigu naudojamas vokelis arba miegmaišis, antklodė apskritai nereikalinga. Patalynės užvalkalų pakanka 2–3 komplektų, kad būtų galima pakeisti skalbiant. Paklodę patogiausia rinktis su guma ir neperšlampamą.

 

Kai kuriems mažyliams nuraminti labai pasiteisina linguojantys gultukai. Juos patogu naudoti ruošiant maistą, tvarkantis, nes mažylis guli šalia. Tik svarbu įsiminti, kad jie nėra skirti miegui ir neturėtų tapti lovytės pakaitalu.

 

Higienos reikalai 

 

Mažylio higiena svarbi visais amžiaus tarpsniais, o pirmosiomis savaitėmis tai ypač aktuali tema. Tad daiktas, be kurio neišsiversite, – vaikiška vonelė. Geriausia rinktis kiek didesnę, kad joje būtų patogu maudyti ir ūgtelėjusį mažylį. Bent iš pradžių tikrai reikalingas vandens termometras, padedantis patikrinti, ar vandens temperatūra tinkama (optimali 32–37 °C). Vėliau tėvai įgunda parinkti tinkamą temperatūrą vadovaudamiesi savo juslėmis. Kempinė nėra būtina, o jeigu naudojama, turi būti labai švelni. Prausiklis pritaikytas specialiai kūdikiams, švelnios sudėties. Jo nereikia naudoti kaskart maudant. Rankšluostis tinka švelnus, labai patogūs su gobtuvu galvytei. Ausis galima valyti specialiai mažyliams skirtais vatos pagaliukais arba tiesiog marlės ar vatos gabalėliu. Be abejonės, nė vienas kūdikis neužauga be sauskelnių ar vystyklų. Ką rinktis – vienkartinius ar daugkartinius produktus, kiekvienos šeimos sprendimas. Rekomenduojama turėti ir drėgnų servetėlių, kurias patogu naudoti, kai nėra galimybės mažylio apiprausti. Iš anksto apgalvoti ir tai, kur kūdikį vystysite – vieni naudoja vystymo stalus ar lentas, kiti tai daro paguldę mažylį ant lovos ar kito saugaus paviršiaus. Pastaruoju atveju apsirūpinti flaneliniais arba vienkartiniais neperšlampamais patiesaliukais. Be viso to, dar reikės žirklučių nagams, specialiai pritaikytų mažyliams, kad nesužeistumėte.

 

Kudikio-kraitelis-su-nuoroda (1)

 

Ko reikia maitinant?

 

Jeigu kūdikis žindomas natūraliai, gali nereikėti jokių papildomų priemonių. Vis dėlto dauguma mamų pastebi, kad itin praverčia maitinimo pagalvė, leidžianti patogiai įsitaisyti tiek mamai, tiek vaikui, nevarginant nei nugaros, nei rankų. Taip pat rekomenduojama įsigyti marlės servetėlių, kurios pravers kūdikiui atpylus, – jomis galima pavalyti veiduką. Buteliukų pirkti iš anksto nereikia, prireikus spėsite įsigyti. Tą patį galima pasakyti apie čiulptuką – eigoje nuspręsite, ar jo reikia. Vieni kūdikiai noriai jį ima, kiti atsisako.

 

Patogioms ir saugioms kelionėms

 

Nors pirmomis dienomis po gimdymo saugiausias atrodo namų prieglobstis, pamažu atsiranda poreikis iš jų iškeliauti. Tam būtinas vežimėlis. Vieni tėvai perka atskirai lopšį, kuris dažniausiai naudingas pirmą mažylio gyvenimo pusmetį, vėliau išaugamas, kiti iš karto renkasi „2in1“ (lopšys + sportinė dalis) arba „3in1“ (lopšys, sportinė dalis ir automobilinė kėdutė) vežimėlių variantus. Kai kurie tėvai pirmenybę teikia ne vežimėliui, o nešioklei, pasitaiko, kad vežimėlio atsisako ir pats mažylis. Visgi vežimėlis išlieka populiariausia transporto priemone. Keliaujant automobiliu neišsiversite be automobilinės kėdutės. Kūdikiams būtina rinktis 0+ arba 0–1 grupės automobilinę kėdutę. Jeigu mažylis į pasaulį atkeliauja šaltymečiu, patogu įsigyti automobilinei kėdutei pritaikytą miegmaišį, kuris kuo puikiausiai tiks ir vežimėlyje.

 

Pirmieji negalavimai

 

Mažylių sveikatos problemos – labiausiai tėvelius gąsdinanti tema. Neramina net paprasčiausi negalavimai, pvz., odelės sudirgimas nuo sauskelnių. Svarbiausia apsiginkluoti ne baime, o žiniomis. Iš anksto tikrai nereikia pirkti jokių specialių priemonių ar vaistų. Užteks namuose turėti mažyliams patogų naudoti termometrą. Labai patogūs elektroniniai, leidžiantys temperatūrą pamatuoti per atstumą, nė neprižadinant kūdikio. Taip pat galima turėti paracetamolio žvakučių – tam atvejui, jeigu karščiavimas pasireikštų nedirbant vaistinėms. Žinoma, prieš jas naudojant pirmosiomis gyvenimo savaitėmis reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Dažnai prireikia ir kremo nuo iššutimų, kuris nuramina sudirgusią, paraudusią odelę. Ypač veiksmingas su cinku. Visgi jo nebūtina pirkti iš anksto.

     

Autorius Jūratė Survilė