Kelionė po „Žaliąjį regioną“, apjungiantį Jurbarko, Šilalės, Tauragės rajonų ir Pagėgių savivaldybes,  prasideda jo dar nepasiekus – jei autostradoje ties Kaunu pasuksite keliu, vedančiu Nemuno slėniu, pro langą išvysite vienas gražiausių Lietuvos vietų. Neatsitiktinai šis kelias vadinamas Rojaus keliu: akis čia džiugina nuostabus kraštovaizdis, istorijos ir architektūros paminklai.

DJI_0457

Viena įdomiausių vietų, kurią išvysite keliaudami Rojaus keliu – Raudonės pilis. Šiandien ji atvira lankytojams, tad pakilę į bokšto viršų, galėsite pasigrožėti Nemuno vingiais, didingais piliakalniais ir ūksmingomis pilį supančio parko alėjomis, kuriose galima vaikštinėti valandų valandas.

 

Kiek tolėliau, keliaujant link Jurbarko, būtina apsilankyti Panemunės pilyje. Ši pilis kadaise priklausė Gelgaudų giminei, o generolas Antanas Gelgaudas tapo vyriausiuoju 1831 m. sukilimo vadu Lietuvoje. Šiandien pilyje vykdomos parodos, įvairios ekskursijos bei edukacijos, leidžiančios nusikelti į intriguojančią tolimą praeitį. Pilį supa 5 kaskadiniai tvenkiniai.

 

Užsukus į Jurbarko miestą, smalsiausių dėmesį tikrai patrauks Dvaro parkas. Buvusių ištaigingų rūmų vietoje šiandien stovi keturių kolonų portikas, primenantis jų didybę, o išlikę dvaro flygeliai lyg du broliai padeda susidaryti buvusio dvaro vaizdą. Viename jų – Jurbarko krašto muziejus, kviečiantis iš arčiau susipažinti su dvaro gyvenimu.

 

Dvaro parko pastatuose šiandien duris lankytojams atveria kultūros įstaigos, o buvusioje stačiatikių cerkvėje, kuri buvo įrengta rekonstruotame degtinės sandėlyje, dabar veikia parodų ir koncertų salė. Netoliese yra garsaus skulptoriaus Vinco Grybo memorialinis muziejus, kuriame galima pasigrožėti ir pačiais žinomiausiais jo darbų pavyzdžiais.

 

bokstas_1Nuostabaus grožio pilį išvysite ir atvykę į Tauragę – tai vienas svarbiausių istorinių paminklų šiame regione. Tauragės pilis niekada nebuvo tipiška pilis – joje veikė tai muitinė, tai kalėjimas. Šiandien čia įsikūręs krašto muziejus „Santaka“, reguliariai vyksta įvairūs kultūriniai renginiai, koncertai ir parodos. Viena iš legendų byloja, kad po pilimi yra dar neatrastas tunelis į Tauragės dvarą po Jūros dugnu… Greta pilies driekiasi išpuoselėtas parkas su pėsčiųjų takais, poilsio zonomis ir piknikų vietomis.

 

Nors išlikusių pilių Lietuvoje neturime labai daug, apie tai, kiek jų būta mūsų kraštuose, mena vis dar stūksantys piliakalniai. Automobiliu ar dviračiu leidęsi į 108 kilometrų „Piliakalnių krašto“ maršrutą, aplankysite net 34 jų. Kiekvienas piliakalnis mena įdomią istoriją, o nepatingėjusius pamiklinti kojų kopiant į viršų, apdovanoja išties kerinčiais apylinkių vaizdais. Čia ir garsusis Seredžiaus arba Palemono piliakalnis, Veliuonos piliakalnių kompleksas, Bilionių piliakalnis, Medvėgalio piliakalnių kompleksas – sakoma, kad giedrą dieną nuo Medvėgalio viršūnės galima matyti 14 bažnyčių bokštų ir net už 30 km stūksančią Šatriją.

 

O atvykę į Pagėgius, būtinai įkopkite į Rambyno alkakalnį, nuo kurio atsiveria kadaise skalvių genties gyvenamos žemės – Nemuno lankos, Tilžė ir Ragainė. Čia dabar įrengtas modernus aukuras, primenantis apie senuosius baltų dievus Patrimpą, Perkūną ir Patulą.

 

Pažindinantis su „Žaliuoju regionu“, verta užsukti bent į kelis muziejus: Šilalės rajone esantį Baublių muziejų tūkstantmečio išskaptuoto ąžuolo kamiene, jį 1812 m. įrengė žemaičių bajoras, rašytojas ir istorikas, kultūros šviesuolis Dionizas Poška; pirmųjų Atlantą įveikusių lakūnų Dariaus ir Girėno muziejus, įkurtus jų gimtuosiuose namuose.

 

Keliaudami iš Jurbarko Pagėgių link, užsukite į ąžuolų alėją. Abiejuose senojo plento pusėse auga 186 medžiai galiūnai, sodinti dar XVIII – XIX a. Stabtelėję Karšuvoje, galite pasivaikščioti 4 ir 17 kilometrų ilgio pėsčiųjų takais – be greta esančių žuvitakio ir buvusio dvaro parko, galėsite pamatyti ir pasigrožėti Lietuvai neįprasta bukų giraite, Karšuvos girios krašteliu, rezervate esančiu laukiniu upelio slėniu.

 

internetas logoTauragėje, raskite laiko aplankyti ir Pagramančio regioninį parką. Čia kraštovaizdis džiugina didingais upių slėniais, įspūdingomis atodangomis bei kabančiais tiltais. Įlipę į Pagramančio apžvalgos bokštą, įrengtą prie Akmenos ir Jūros upių santakos, pamatysite visą peizažo grožį, o nusileidę žemyn prie upės, pajusite skirtingą sutekančių upių vandens temperatūrą.

 

Pasiekę Šilalės rajoną, užkopkite į 15 metrų aukščio Aukštagirės apžvalgos bokštą Varnių regioniniame parke. Nuo jo matomas tipiškas Žemaitijos kraštovaizdis. Pavaikštinėkite Kelpšaičių parke, kurį puošia tvenkiniai, pavėsinės, medžio skulptūros, įrengtos žaidimų ir pasirodymų aikštelės.

 

   

Tekstas – VšĮ „Žaliasis ragionas“

Nuotraukos  – VšĮ „We love Lithuania“  ir  VšĮ „Žaliasis ragionas“