Ilgalaikis makiažas subalansuoja grožį
2024-08-26 12:19Daugiametę patirtį turinti ilgalaikio makiažo meistrė Ella Sakalauskienė savo profesijoje sujungia dailės, medicinos ir kosmetologijos žinias. Profesionalė pasakoja, kad į kiekvieną veidą žiūri kaip į meno kūrinį, kuriame svarbu ne tik simetrija, bet ir individualūs akcentai. „Tinkamai atliktas ilgalaikis makiažas bet kurio amžiaus moteriai padeda iš naujo suspindėti“, – sako pašnekovė.
Ella, kada ir kodėl susidomėjote ilgalaikiu makiažu? Kokios savybės reikalingos geram meistrui?
Susidomėjau seniai. Prieš dvidešimt metų ilgalaikis makiažas Lietuvoje buvo visiška naujovė. Buvau ką tik baigusi Dailės akademiją ir supratau, kad šioje profesijoje puikiai panaudosiu įgytas žinias. Atliekant ilgalaikį makiažą labai svarbus proporcijų išmanymas, autentiškumo siekimas, o ne šabloniškumas. Be abejo, vertingos savybės yra kruopštumas ir nuolatinis siekis tobulėti. Niekada negali sustoti ties viena technika, nes viskas sparčiai keičiasi. O jei norimų pokyčių nėra, juos turi inicijuoti pats. Per tiek metų esu lėmusi įvairių naujų metodų atsiradimą, parengusi žinomų profesionalių meistrų tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse. Be abejo, kiekvienoje šalyje ilgalaikio makiažo specifika šiek tiek kitokia, tad nuolat ir pati mokausi, tobulėju.
Kokie ilgalaikio makiažo privalumai?
Kiekviena moteris svajoja atsikėlusi iš ryto turėti kuo mažiau rūpesčių. Sykiu ji nori, kad veidas atrodytų dailiai, simetriškai, kad antakiai būtų aiškios formos, sutvarkyti. Trumpai tariant, kad galėtų įdėti kuo mažiau darbo ir visada atrodytų patraukliai, tvarkingai. Ilgalaikis makiažas būtent tai ir suteikia.
Ar ilgalaikis makiažas visiškai saugus?
Anksčiau buvo dirbama su tokiais aparatais, kurie turėjo didesnę vibraciją ir ilgalaikis makiažas dažnai virsdavo tatuažu. Tai ne meistrų kaltė, tiesiog tokia buvo šios industrijos raidos fazė. Šiuolaikiniai aparatai ir ilgalaikio makiažo dažai yra saugūs ir kokybiški, ilgalaikis makiažas turi tendenciją beveik visai išnykti, išsiskaidyti, todėl klientas turi galimybę po kelerių metų šiuolaikiškai atnaujinti ilgalaikį makiažą. Kalbant apie dažus, nuo 2022 metų sausio Europos Sąjungoje jie griežtai reglamentuojami ir sertifikuojami. Taip užtikrinama, kad tam tikrų medžiagų, pavyzdžiui, metalų, koncentracija nebūtų kenksminga organizmui, nesukeltų alergijų. Profesionalūs meistrai naudoja tik REACH sertifikatą turinčius, specialiai ilgalaikiam makiažui skirtus dažus. Kokios ilgalaikio makiažo procedūros populiariausios, o kurios mažiau žinomos? Pirmauja antakiai, nes jie labai reikšmingi. Antakiais galima išgauti geriausią savo versiją. Jei meistras matys autentiškumą ir pritaikys šiuolaikinėms tendencijoms, sukurs tikrą meną veide: klientas išliks savimi, o jo bruožai bus tinkamai paryškinami. Antroje vietoje lūpos. Daugeliui norisi natūralios spalvos ir truputėlį konkretesnio kontūro. Sykiu lūpų piešiniu galima išgauti jų simetriją, sušvelninti tam tikrus bruožus. Trečioje vietoje – akių pravedimas. Keista girdėti, kad jis išeina iš mados, nes darant dekoratyvinį makiažą blakstienų linijos paryškinimas ir pravedimai (ala Coco Chanel / klasikiniai) visuomet madingi. Tiesiog sumažėjo meistrų, kurie šiuolaikinėmis technikomis kokybiškai gebėtų atlikti šią procedūrą, todėl ir teigiama, kad ilgalaikis akių paryškinimas nebemadingas. Iš tiesų kokybiškai paryškinta blakstienų linija arba minkštas voko šešėliavimas – nuostabus sprendimas.
Mažiau žinomos procedūros yra skalpo ar krūtų aureolių pigmentacija. Lietuvoje skalpo pigmentacija atliekama retai, nes vyrai gana anksti žyla, sunku pritaikyti universalų pigmentą. Štai Pietų Amerikoje ši procedūra itin populiari. Krūtų aureolių pigmentacija atliekama po onkologinių ligų, rekonstrukcinių operacijų. Taip pat ilgalaikio makiažo technika taikoma randams maskuoti – jiems suteikiama natūrali odos spalva.
Kaip pasiruošti procedūrai ir kokia priežiūra reikalinga ją atlikus?
Ypatingo pasiruošimo nereikia, tik svarbu neateiti iškart po saulės vonių (bent savaitę reikia leisti odai nurimti) ir iš kosmetologo kabineto nekeliauti tiesiai į saulėtus kraštus. Po procedūros vengti saunos, soliariumo, baseino. Daugiau nieko specifinio nereikia. Anksčiau nebuvo galima gerti kavos, o dabar, naudojant šiuolaikines technologijas, prieš pat procedūrą su kliente galime pasimėgauti kava, dėl kurios nekils didesnio kraujavimo rizika.
Ar tiesa, kad nuo klientų elgesio priklauso galutinis rezultatas?
Anksčiau po ilgalaikio makiažo procedūrų užsidėdavo šašiukai, kurių nevalia krapštyti, nes kyla rizika pašalinti ir dalį pigmento. Dabar 4–5 parą pigmento perteklius pasišalina savaime, ir viskas. Geriausias sausas gijimas, todėl 48 val. po procedūros reikėtų nešlapinti veido. Tepalai tėra pagalbinė priemonė, kurios gali ir nebūti, vis tiek sugis gerai. Dėl kokių priežasčių ilgalaikis makiažas negali būti atliekamas? Itin retai pasitaiko, kad žmogus alergiškas tam tikriems metalams, kurių yra dažų sudėtyje. Per daugelį metų man pasitaikė vos vienas rimtos alergijos atvejis. Nustebino, kad alergizuoti gali net saugūs, sertifikuoti ilgalaikio makiažo dažai. Alergija pasireiškia taip, kad organizmas pradeda šalinti pigmentą iš odos ir per kelis mėnesius jo visiškai nelieka. Sunkesnės alergijos formos gali pasitaikyti, jei naudojami tatuiruotėms skirti dažai. Tokiu atveju gali susidaryti net granulomos. Tik neatsakingi, savo darbo negerbiantys meistrai naudoja pigmentą, kuris neatitinka aukščiausių standartų. Šiuolaikinis ilgalaikis makiažas atliekamas ir sergant diabetu, prieš tai įvertinus kliento sveikatos būklę. Tai turėtų padaryti jo gydytojas. Klientams, sergantiems onkologine liga, ilgalaikis makiažas taip pat gali būti atliekamas, tačiau su gydančio gydytojo sutikimu.
Kodėl atliekant ilgalaikį makiažą nereikėtų vaikytis madų, bet atsižvelgti į individualius bruožus?
Kai kuriems meistrams daug patogiau pasitelkti tam tikrą šablonišką mąstymą, o kartais ir naudoti antakių trafaretus. Tai netinkamas požiūris į klientus, nes kiekvieno veidas turi skirtingas proporcijas, savitą morfologiją, individualius bruožus. Negalima, pavyzdžiui, azijietiškam veidui pritaikyti jausmingų europietiškų antakių, ir atvirkščiai. Nors pasirodžius naujoms technikoms per mokymus lengviau viską išdėstyti schematiškai, tačiau dirbdamas su klientais kiekvieną techniką ir metodą meistras privalo pritaikyti individualiai. Tikrai tenka pastebėti klientų, kurių antakiams suteikta forma netinka veidui, nors techniškai atlikta labai gražiai. Jei meistras šimtui klientų suteikia tą pačią antakių formą, tai neteisinga klientų atžvilgiu. Dėl to klientui tenka keliauti šalinti pigmento ir ieškoti kito sprendimo pas naują meistrą.
Pasitaiko, kad tenka atkalbėti nuo grožio procedūros arba perkalbėti, įtikinti, kad geriau atrodys kitas variantas?
Pasitaiko, nes klientas kartais ateina įsivaizduodamas, kas jam tiko jaunystėje, tačiau šiandien tai vargu ar atrodytų gražiai. Meistro užduotis – skirti klientui laiko, kad viską iki galo iš(si)aiškintų, kad antakių forma būtų nupiešta ir individualiai pritaikyta neskubant. Svarbu argumentuoti, kodėl šiuo metu tinka būtent tokia forma. Puikus metodas – nupiešti ant veido ir nufotografuoti arba rodyti veidrodyje ir išsamiai aptarti. Taip pat atkalbu klientes, kurios turi vešlius antakius, tvarkingai augančius plaukelius, nes tokiems antakiams tereikia labai paprastos priežiūros – laikas nuo laiko juos suformuojant pešiojimu bei šukavimu.
Tiesa, kad ilgalaikis makiažas labiau reikalingas brandžioms moterims?
Tiesa, nes vyresnio amžiaus moters veido spalva ne tokia skaisti ir veido bruožai nublanksta. Taip pat atsiranda audinių perteklius, praretėja antakių plaukeliai. Ilgalaikis makiažas – didelė pagalba sutvarkant, subalansuojant brandų grožį. Jei visi akcentai sudėlioti tinkamai, vyresnėms moterims ilgalaikis makiažas padeda iš naujo suspindėti. Dirbant su brandžia oda reikalinga didesnė patirtis, nes oda pažaidi, todėl turime didesnį dėmesį skirti jos sveikatai: kuo mažiau traumuoti, atsargiai judėti paviršiumi, kad neįšvirkštume pigmento per giliai. Piešinio suvaldymas, pagrindiniai simetrijos principai nesiskiria tiek jaunam, tiek vyresniam veidui. Tiesa, vyresniame amžiuje dėl raumenų veiklos, mimikos, sąkandžio ypatumų pasitaiko ryškesnė asimetrija. Pavyzdžiui, persikreipusios lūpos ar iškilęs vienas antakis. Kartais gali prireikti injekcijų, kad pavyktų sukurti gražesnę simetriją.
Kaip pasirinkti gerą meistrą?
Šiais laikais savarankiškai išsirinkti meistrą sudėtinga, nes socialinėje erdvėje daug meistrų, kurie naudoja nuotraukų redagavimo programas, todėl sunku įsivaizduoti realų rezultatą. Geriausia, kai ilgalaikį makiažą iš visų pusių gali apžiūrėti draugės ar kolegės veide. Jei tokios galimybės nėra, rekomenduočiau paieškoti meistro internetinio puslapio. Save gerbiantis profesionalas stengiasi solidžiai reprezentuoti profesinėje rinkoje, todėl pateikia duomenis apie išsilavinimą, kvalifikaciją, tobulinimąsi, realius darbų pavyzdžius, su profesija susijusius straipsnius ir kt. Naudinga paskaityti kitų klientų atsiliepimus, rekomendacijas.
Ar nesudėtinga savo pačios grožį patikėti kitam specialistui?
Be galo sudėtinga (šypsosi). Pasitaikė, kad vėliau pačiai teko šalinti pigmentą… Iš tiesų atlikti ilgalaikį makiažą kitam meistrui, ypač autoritetingam, tikrai nelengva, įtampos lydima užduotis, tad pavyksta ne visada.
Kokios ilgalaikio makiažo procedūros atliktos jums?
Man svarbu reguliariai lankytis pas kosmetologą. Esu išsirinkusi ukrainietę gydytoją dermatovenerologę, pas kurią einu bent kartą per mėnesį. Dažna moteris galvoja, kad per metus pasidarys keletą injekcijų ir to užteks. Iš tiesų itin svarbi kasdienė rutina: ką valgome, ką tepame ant odos. Kai reguliariai atliekamas odos skenavimas, visuomet žinai, kokių priemonių ar procedūrų reikia, kad kuo efektyviau patenkintum odos poreikius. Mėgstu aparatines procedūras, ypač „Hifu“, kurią tereikia atlikti kartą per metus, o tai atitolina mintis apie plastines operacijas. Kalbant apie ilgalaikį makiažą, man pagražinti ir antakiai, ir blakstienų linija, ir lūpos. Tai užtikrina paprastesnę rytinę veido priežiūrą, taip pat visuomet jaučiuosi pasitempusi, susitvarkiusi. Reikia visada atrodyti 39-erių ir būti pavyzdžiu kitoms moterims.
Autorius Laima Samulė