Inhaliacijos padės įveikti pokovidinį sindromą
2023-10-19 07:40COVID-19 liga niekur nedingo. Prognozuojama, kad šaltymečiu galime sulaukti jos piko, kaip ir kitų sezoninių virusinių ligų. Neretai prasirgus šia infekcija jos taip lengvai pamiršti nepavyksta – dalis žmonių susiduria su pokovidiniu sindromu. Liekamieji reiškiniai gali jaustis net iki metų laiko! Kaip juos greičiau įveikti, patarimais dalijasi bendrosios praktikos gydytoja, endokrinologė, Santiago de Compostela universiteto doktorantė Rina Vasiléc.
Ilgojo kovido pasekmės
COVID-19 infekcija, kurią sukelia SARS-CoV-2 virusas, stipriai paveikė pasaulinę bendruomenę, metė iššūkį sveikatos priežiūros sistemoms ir pakeitė kasdienį gyvenimą. Nors didžiausias dėmesys skiriamas ūminei ligos fazei, po jos išliekantys simptomai kelia didelį susirūpinimą. Poūminė ligos fazė dažnai vadinama ilguoju kovidu arba pokovidiniu sindromu. Su kvėpavimo takais susijusių simptomų išlikimas po ūminės COVID-19 infekcijos greičiausiai susijęs su virusais, kurie pirmiausia atakuoja bronchų ir plaučių audinius. Dėl tokio konkretaus puolimo gali atsirasti struktūrinių ir funkcinių pakitimų, kuriems išnaikinti prireikia ilgesnio laiko.
Ispanijos mokslininkai (Moreno-Pérez ir kt., 2021) nustatė, kad praėjus trims mėnesiams nuo ligos pradžios maždaug 50 % COVID-19 pacientų jautė ilgalaikius simptomus, tokius kaip nuovargis, dusulys, neurologiniai nusiskundimai ir nerimas. Ataskaitose taip pat nurodoma, kad 64 % pacientų per rentgeno tyrimus pastebėtos plaučių anomalijos, o 50 % pacientų per pirmuosius tris mėnesius po ligos sumažėjo plaučių talpa ir pasireiškė kvėpavimo raumenų silpnumas (Halpin ir kt., 2021; Tenforde ir kt., 2020). Klinikiniai duomenys rodo, kad dusulys pasireiškia 42,6–65,6 % COVID-19 sveikstančių asmenų ir vargina iki 4–6 mėnesių ar ilgiau (Carvalho-Schneider ir kt., 2021; Carfì ir kt., 2020; Wang ir kt., 2020).
Plaučiai atlieka svarbų vaidmenį aprūpinant deguonimi visą kūną, ypač smegenis. Tai reiškia, kad užsitęsę kvėpavimo sutrikimai gali sukelti pažinimo sutrikimus: dėmesio trūkumą, sumišimą. Tai gali turėti įtakos psichinei gerovei ir tarpasmeniniams santykiams. Be to, tokie nuolatiniai simptomai, kaip dusulys ir nuovargis, gali labai pabloginti gebėjimą dirbti, o tai gali turėti įtakos tiek fizinei, tiek psichinei veiklai. Štai kodėl tiems, kurie kovoja su pokovidiniu sindromu, reikalinga visapusiška medicininė priežiūra.
Inhaliacijų terapija kvėpavimo sistemos sveikatai
Nors COVID-19 liga yra nauja ir neturinti precedento, nuolatiniai pokovidinio sindromo kvėpavimo takų simptomai stebėtinai panašūs į lėtinių plaučių ligų, pvz., astmos, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL). Dėl šių panašumų medicinos ekspertai palaiko idėją ilgalaikius COVID-19 simptomus gydyti pagal tas pačias gaires, kaip ir minėtas lėtines plaučių ligas (European Respiratory Society pareiškimas, 2022). Viena pagrindinių tokio gydymo priemonių yra inhaliacinė terapija, ypač naudojant specialius prietaisus – inhaliatorius.
Inhaliatorius yra medicininis prietaisas, skirtas skystus vaistus paversti smulkia dulksna (aerozoliu), naudojant suslėgtą orą, ultragarso technologiją arba tinklines membranas. Pacientai įkvepia miglą per kaukę arba kandiklį, todėl vaistai patenka tiesiai į plaučius ir kvėpavimo takus. Inhaliatoriai dar gali būti klasifikuojami pagal jų mobilumą. Nešiojami yra kompaktiški, maitinami baterijomis arba įkraunami, skirti naudoti keliaujant. Stacionarūs modeliai dažniausiai naudojami namuose, yra didesni, jiems reikia elektros lizdo. Inhaliatoriai naudojami įvairioms kvėpavimo takų ligoms gydyti – astmai, LOPL, o dabar ir ilgalaikiam COVID-19.
Inhaliatorių vaidmuo sveikimo procese
Inhaliacijų terapija pasižymi šiais specifiniais privalumais:
Tiesioginis pristatymas. Inhaliuojant vaistai patenka tiesiai į apatinius kvėpavimo takus ir plaučius, sukuriant vietinį ir specifinį poveikį, pagerinantį gydymo rezultatus.
Greitas veikimas. Įkvėptos veikliosios medžiagos veikia greičiau nei jas vartojant per burną arba injekcijomis. Tai labai svarbu lengvinant ūminius simptomus, pvz., dusulį.
Mažesnės dozės. Kadangi vaistai patenka tiesiai į plaučius, dažniausiai reikia mažesnio jų kiekio, palyginus su geriamomis ar injekcinėmis formomis.
Sumažintas sisteminis poveikis. Vaistai patenka tiesiai į kvėpavimo sistemą, tad į kraujotaką absorbuojama mažai veikliosios medžiagos, todėl yra mažesnė sisteminio šalutinio poveikio tikimybė, kuri gali atsirasti vartojant geriamuosius ar injekcinius vaistus.
Universalumas. Inhaliacinė terapija naudojama įvairių tipų vaistams, įskaitant fiziologinius tirpalus, mukolitikus, bronchus plečiančius vaistus, kortikosteroidus ir antibiotikus. Todėl yra platus gydymo galimybių spektras.
Individualizuotas gydymas. Inhaliatoriai patogūs naudoti, juos pacientai gali naudoti patys namuose, todėl užtikrinama nuolatinė priežiūra ir individuali simptomų kontrolė.
Lėtinės būklės kontrolė. Inhaliacinė terapija ypač naudinga lėtinių kvėpavimo takų ligų kontrolei, nes leidžia taikyti nuoseklų ir reguliarų gydymą, kuris gali pagerinti bendrą plaučių funkciją, sykiu gyvenimo kokybę.
Ekspozicija. Inhaliatoriai leidžia kontroliuoti terapinės sesijos laiką nuo 10 iki 30 min., todėl gydymo sesijas lengva pritaikyti individualiems poreikiams ir dienotvarkei.
Tinka bet kokiam amžiui. Inhaliaciniai prietaisai pritaikomi įvairaus amžiaus pacientams.
Ilgojo kovido atveju visi šie privalumai padeda gerinti ligos kontrolę ir užtikrinti geresnę gyvenimo kokybę tiems, kurie kenčia nuo nuolatinių kvėpavimo takų simptomų. Preliminarūs tyrimai ir klinikinė praktika parodė teigiamus inhaliacinės terapijos, naudojant specialius prietaisus, rezultatus pacientams, sergantiems pokovidiniu sindromu (Fawzy NA ir kt., 2023; Evans R ir kt., 2023). Inhaliatorių naudojimą remia Europos klinikinės mikrobiologijos ir infekcinių ligų draugija (ESCMID, 2022), jis įtrauktas į Šveicarijos, Prancūzijos, Indijos praktines gaires ir minimas Italijos sisteminėje ilgojo kovido apžvalgoje (Fugazzaro S. ir kt., 2022).
Inhaliatoriaus naudojimas
Asmeninio inhaliatoriaus įsigijimas – protingas sprendimas. Šio prietaiso naudojimas namuose yra veiksmingas vaistų į plaučius tiekimo būdas, užtikrinantis greitesnį sveikimą ir leidžiantis pacientams atlikti medicininę procedūrą be papildomų apsilankymų ligoninėje. Inhaliatoriai naudingi ne vien gydant pokovidinį sindromą, bet ir užkertant kelią įvairioms ūminėms ir lėtinėms kvėpavimo takų ligoms. Sveikatos priežiūros tendencijoms pereinant prie individualizuotų namuose atliekamų terapijų, šios technologijos integravimas į sveikatos priežiūrą atspindi pažangų požiūrį.
Rinkoje inhaliatorių pasirinkimas itin gausus, todėl kiekvienas asmuo ar šeima gali pasirinkti pagal specifinius poreikius, o tai garantuoja optimalius gydymo rezultatus. Tarp puikių variantų galima paminėti „B. Well“ (Šveicarija) prietaisus MED-120, PRO-110 ir PRO-115. Šie inhaliatorių modeliai apgalvotai sukurti taip, kad atitiktų pacientų, sergančių ūminėmis ar lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, poreikius.
PRO-110 yra stacionarus kompresorinis inhaliatorius, tinkantis visai šeimai. Išskirtinis jo bruožas – gebėjimas generuoti 3,16 μm aerozolio daleles. Toks dalelių dydis užtikrina, kad gydomosios medžiagos prasiskverbtų net į mažiausius bronchus ir alveoles. Tyrimai patvirtina, kad įkvėpus šiuo prietaisu daugiau nei 70 % vaistų pasiekia tikslinius audinius, todėl pagerėja plaučių mikrocirkuliacija ir mukociliarinio klirenso funkcija. Šios gyvybiškai svarbios funkcijos po COVID-19 dažnai būna sutrikusios. Naujos kartos PRO-110 kompresorius užtikrina minimalų triukšmą, todėl inhaliacinė terapija naudojantis šiuo prietaisu yra patogi, tinkama tiek suaugusiesiems, tiek vaikams, suteikia profesionalų ir patikimą gydymą namuose. Be to, dėl naujoviškų funkcijų, tokių kaip purškimo greitis 0,4 ml/min., PRO-110 siūlo greitesnę procedūrą, sunaudojant tik 2–8 ml vaistų ir sumažinant įkvėpimo laiką, o tai ypač vertinga mūsų skubančiame pasaulyje. Sukurtas šeimoms reikmėms PRO-110 parduodamas kartu su šiais priedais: nosies plovimo antgaliu, kandikliu, suaugusiųjų ir vaikų kauke. PRO-110 – tai ilgaamžis ir patvarus prietaisas, kuriuo galėsite naudotis daugiau nei dešimtmetį.
Inhaliatorius PRO-115 turi tas pačias technines charakteristikas kaip PRO-110, tačiau sukurtas specialiai mažiems vaikams. Jis atrodo tarsi geltonas žaislinis traukinys, procedūros metu išleidžiantis garą. Tad inhaliacinę terapiją paverčia smagiu žaidimu. Pridedamos trijų skirtingų dydžių kaukės – kūdikiams, vaikams ir suaugusiesiems. Tai praktiškas pasirinkimas vaikų turinčioms šeimoms.
MED-120 – nešiojamas kompresorinis inhaliatorius, išsiskiriantis optimaliomis inhaliacinėmis savybėmis, todėl puikiai tinka asmeniniam naudojimui. MED-120 efektyviai tiekia daugiau nei 71 % įkvepiamo aerozolio į plaučius, o mažiausias dalelių dydis yra 2,9 µm. Su dar spartesniu purškimo greičiu – 0,3 ml/min., MED-120 leidžia efektyviai naudoti laiką, sunaudojant iki 6 ml paskirto vaisto. Šis kalibruotas tiekimas užtikrina, kad tiksli dozė pasiektų kvėpavimo sistemą, o tai leidžia optimizuoti farmakologinį atsaką, kuris itin svarbus gydant povirusinius kvėpavimo sindromus. Sukurtas veikti esant tik 44 dB triukšmo lygiui, atitinkančiam lietaus garsą, MED-120 yra vienas tyliausių kompresorinių inhaliatorių. Kompaktiškas dizainas (100 x 54 x 51 mm matmenų ir tik 160 g svorio) leidžia MED-120 nešiotis rankinėje ar pasiimti į kelionę. Patogus įkrovimas per USB mikrojungtį. Parduodamas kartu su nosies plovimo antgaliu, suaugusiųjų ir vaikų kauke, tad tai – universalus prietaisas.
„B. Well“ prietaisai puoselėja aukščiausias šveicariškos kokybės tradicijas ir atitinka numatytus Europos saugumo standartus bei direktyvas.