Egzotiško vaisiaus istorija
2023-09-27 09:27Per pastaruosius 15 metų ypatingo skonio ličių, arba kiniškų braškių, užauginama dvigubai daugiau. Šiais laikais dėl tobulėjančių gabenimo technologijų paragauti tai, kas auga tolimojoje Kinijoje, ne kliūtis. Kodėl gi nepabandžius?
Kinų dievinami vaisiai
Manoma, kad sultingi ličiai noko daugiau nei prieš 2000 m. pietinės Kinijos kalnų miškuose. Tuomet upėmis ir su migruojančiais paukščiais pateko į Guangdongo ir Fudziano provincijas, dygo upių pakrantėse arba netoli jūros, kur sąlygos augti buvo idealios. Kai kuriuose pietinės Kinijos kaimuose veša daugiau nei 1000 m. senumo medžiai. 111 m. pr. Kr., Hanų dinastijos laikais, karališkuosiuose dokumentuose aprašytas nesėkmingas bandymas auginti šiuos vaisius. Tuo metu imperatoriaus Hanwu įsakymu rūmuose sodinti ličiai. Noras nuolat po ranka turėti ličių neišsipildė – augalai neatlaikė šiaurinio klimato. Tačiau pietuose puikiai dygo ir vedė vaisius. Per 2000 m. ličių populiarumas Kinijoje nenuslopo. 1059 m. Songų dinastijos imperijos dokumentuose Fudziano provincijoje paminėtos 32 ličių veislės. 1780 m. Fudziane jau augintos 43 veislės. Didelio masto auginimas komerciniais tikslais prasidėjo XX a. 2-ojo dešimtmečio pabaigoje šalies pietuose, kur buvo tinkamesnis dirvožemis ir klimatas, o nuo stiprių Ramiojo vandenyno vėjų saugojo kalnai. 1800-aisiais Kinijos emigrantai išsivežė sėklų į Pietryčių Aziją, Vakarų Indiją, Pietų Afriką ir Madagaskarą, o aukso kasėjai 1850-aisiais vežėsi medelių į Australiją. Ši šalis iki šiol garsėja ilgiausiu ličių auginimo sezonu pasaulyje, vaisiai noksta nuo spalio pabaigos iki kovo pabaigos. XX a. 8-ajame dešimtmetyje vaismedžių atvežta į Pietų Afriką, o bėgant metams jų pramonė augo. Šiandien užauginama apie 18 tūkst. tonų per metus, dauguma vaisių parduodami Johanesburge, tačiau apie 1000 tonų – Europoje, daugiausia Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijoje. Daugiau nei pusė visų nuskintų ličių suvartojami švieži, apie 30 % džiovinami, o nedidelė jų dalis užšaldoma, konservuojama arba fermentuojama. Nors skirtingų veislių brendimo laikas skiriasi, derliaus nuėmimo pikas trunka tik apie pusantro mėnesio, nuo gegužės pabaigos iki liepos pradžios. Dauguma vaisių transportuojami iškart nuskinti.
Kaip išsirinkti ir laikyti?
Ličiai veda mėsingus vaisius, kurie subręsta per 80–112 dienų, atsižvelgiant į klimatą, vietovę ir veislę. Būna įvairių formų – nuo apvalių iki širdies pavidalo, iki 5 cm ilgio ir 4 cm pločio, sveria apie 20 g. Sunokusių vaisių odelė raudona arba su rausvu atspalviu, lygi arba padengta mažais aštriais iškilimais. Nevalgoma, bet lengvai pašalinama. Po ja – baltas, mėsingas, saldus, gėlėmis kvepiantis minkštimas. Ličiai dažniausiai auginami atogrąžų ir paatogrąžių regionuose. Greitai genda, nuskinti toliau nenoksta. Rekomenduojama rinktis turinčius tvirtą ir sausą odelę. Geriau vengti, jei minkšta, įtrūkusi ar turi juodų dėmių. Šaldytuve plastikiniame maišelyje gali išsilaikyti apie 10 dienų. Nors odelė patamsėja, skonis nepakinta.
100 g 66 kcal
Angliavandeniai 16,53 g
Baltymas 0,83 g
Cholinas 7,1 mg
Vitaminas C 71,5 mg
Kalis 171 mg
Nauda sveikatai
Gerina odos būklę. Su amžiumi kūnas gamina vis daugiau laisvųjų radikalų. Šie pažeidžia odą ir skatina raukšlėjimąsi. Ličiuose gausu antioksidantų, kurie susijungia su laisvaisiais radikalais ir neleidžia pakenkti odai. Šių vaisių sultimis veiksmingai šalinamos dėmės. Vitamino E ir ličių ekstraktų mišinys ramina saulėje nudegusią ir sudirgusią odą.
Saugo nuo vėžio. Tyrimai, kuriuose naudotas ličių ekstraktas, parodė, kad jame yra galingų antioksidantų ir flavonoidų, netgi turi priešvėžinį poveikį. Ypač veiksmingai naikina krūties vėžio ląsteles.
Lengvina širdies darbą. Tyrimai rodo, kad ličiuose esantys antioksidantai gerina širdies ir kraujagyslių būklę. Vaisiuose yra junginio oligonolio, kuris skatina azoto oksido gamybą. Šios natūraliai organizme pasigaminančios dujos padeda išplėsti kraujagysles, kad kraujas galėtų tinkamai tekėti. Tai padeda mažinti širdies susidėvėjimą, gerina bendrą širdies ir kraujagyslių sistemos būklę.
Stiprina kraujagysles. Ličių ir jų sulčių vartojimas stabdo mėlynių dėl kraujagyslių plyšimo radimąsi. Vaisiuose gausu bioflavonoidų, kurie sustiprina vitamino C poveikį, ir rutino. Šis derinys padeda stiprinti kraujagyslių sieneles, naudingas gydant venų varikozę ir hemorojų.
Gaivus limonadas
3 porcijos
100 ml 75 kcal
Ruošti 5 min.
- 12 ličių
- 750 ml vandens
- 2 šaukštai citrinos sulčių
- 3 šaukštai cukraus
- Ledo kubelių pagal skonį
GAMINIMAS. Nuluptus ličius trinti, kol susidarys tyrė. Į indą sudėti likusius ingredientus ir išmaišyti. Patiekti su ledo kubeliais.
Ličių ir žaliųjų citrinų šerbetas
6 porcijos
100 g 137 kcal
Ruošti 12 val.
- 700 g konservuotų ličių
- 50 g miltelinio cukraus
- Kiaušinis
- 2 žaliosios citrinos
GAMINIMAS. Sirupą, likusį nuo konservuotų ličių, supilti į puodą. Suberti cukrų ir kaitinti ant silpnos kaitros, kol užvirs. Virti 1 min. Nusausintus ličius sutrinti virtuviniu kombainu. Supilti išspaustas žaliųjų citrinų sultis ir sirupą, išmaišyti. Supilti į 1 litro talpos indą ir šaldyti mažiausiai 6 val., kol sutvirtės. Išmaišyti šaldytą mišinį. Įmušti kiaušinio baltymą ir išplakti iki tirštos vientisos masės. Pabarstyti tarkuota citrinų žievele. Dėti į šaldiklį ir laikyti per naktį.
Autorius Monika Budnikienė