Daugiau nei dešimtmetį žiniasklaida Nataliją pristatydavo kaip dainininkę, tačiau prieš penkerius metus antraštėse atsirado ir dar vienas epitetas – verslininkė. Pradėjusi nuo gėlių puokščių kūrimo, šiandien moteris turi daugiau nei pusantro tūkstančio prekių namams siūlančią elektroninę parduotuvę, kurią vysto kartu su vyru Edgaru. Ir nors vieni sako, kad verslauti kartu su artimaisiais nė už ką nesutiktų, Natalija tvirtina, jog jai tai – tikra palaima.

 

DSC_3796_800x533

 

Sekmadienio rytais „Lietuvos ryto“ televizijos eteryje rodomoje laidoje „Gyvenimas versle“ kaskart uždangas į nematomą savo veiklų pasaulį praskleidžia šalyje puikiai žinomi prekiniai ženklai. Nors žodyne žodis „verslas“ apibūdinamas kaip veikla, suteikianti pirkėjams prekes ir paslaugas, tačiau iš tikrųjų už to slypi kur kas daugiau. Už kiekvienos sėkmingos verslo istorijos yra žmonės, nuolatiniai sprendimai ir iššūkiai, su kuriais tenka susidurti vystant savo mylimą veiklą.

 

Šios savaitės viena iš laidos herojų – visos Lietuvos numylėtinė Natalija Bunkė, kuri atvirai papasakos, kaip pomėgį kurti puokštes pavertė solidų pelną nešančiu verslu. Moteris nuo pat mažų dienų buvo darbšti ir pirmuosius pinigus užsidirbo savo tėvų versle – prekiaudavo turguje ar atlikdavo kitas tėvų patikėtas užduotis.

 

„Man lengviau pačiai turėti pinigų ir kitiems jų duoti, jeigu reikia. Niekada nesivaikiau turtingo žmogaus šalia, man atrodo, kad tuos turtus galima kartu uždirbti ir tai žymiai smagiau, negu mėgautis svetimais pinigais“, – drąsiai laidoje tvirtins moteris.

 

Sparčiai augančią, per karantiną užgimusią elektroninę parduotuvę „Home by NB“ Natalija vysto kartu su vyru Edgaru. Ir kol vieni tvirtina niekada verslo su artimaisiais nepradėsiantys, Natalija džiaugiasi su mylimuoju atradusi darną tiek namuose, tiek darbe.

 

„Aš esu visiškai spontaniška, o tuo tarpu mano vyras – tikslus, skaičių žmogus. Esu dėkinga likimui, jog vyras turi tokį gesintuvą, kuriuo sugeba mano sukeltus gaisrus nugesinti. Edgaras moka mane suvaldyti tokiose situacijose ir paversti viską juokais. Gal dar anksti kalbėti, bet penkerius metus gyvename darnoje“, – pripažins moteris.

 

Tokios bendrystės pavyzdį Natalija matė žvelgdama į savo tėvus ir tvirtina, jog pagaliau ir jai pavyko šį modelį pritaikyti savo šeimoje. Į moters veiklą noriai įsitraukia ir sūnus Kristupas, iš mamos perimantis visas nuomonių formuotojams būdingas savybes.

 

„Mano tėvai yra tokie, kurie per gyvenimą eina kartu, verslai kuriami kartu ir man visąlaik atrodė, kaip smagu, kad du žmonės tai daro drauge. Praeitose mano santuokose taip nebuvo, visi vyrai ėjo atskirai ir net sakydavo, kad mano darbas tai nerimtas, todėl džiaugiuosi, kad atsirado žmogus, kuriam viskas yra rimta. Kristupas pas mane pagrindinis influenceris. Jis moka tą daryti ir mokosi iš manęs, dėl ko labai džiaugiuosi. Jis net savo vaikų vitaminų liniją turės, kurią dabar kuriame kartu su farmacininkais“, – darbo užkulisiais dalinsis verslininkė.

 

Natalija niekada nesibaimino darbo, todėl ir šiandien noriai kartu su kolektyvu sukasi parduotuvėje pakuodama siuntas. Moteris sako, jog nėra gėdingo darbo, ypač, jeigu tai – norimos svajonės dalis, tad visai nesvarbu, ką apie tai šneka kiti, svarbiausia, kad pats jaustum malonumą tame, ką darai.

 

„Jeigu reikia pakuoti siuntas, tai ir pakuoju jas, kepurė dėl to man nenukrenta. Buvo laikai, kai tam, kad aš galėčiau dainuoti, galėčiau pabandyti susikurti video klipą arba kai buvo 15 metų, kurti dainas ir jas įrašyti, man teko stovėti turguje ir pardavinėti. Nėra gėdingo darbo, nėra darbo, kurio negali padaryti, nors mokytoja sakydavo, jog jeigu taip mokysiuosi, tai visą gyvenimą turguje ir dirbsiu. Galbūt mano elektroninė parduotuvė ir yra savotiškas turgelis, tačiau visi įgūdžiai, kuriuos patiriam gyvenime, mums kažką atneša. Svarbiausia nebijoti savo idėjas ir svajones versti realybe, norėti kurti, negalvoti, o ką kitas pasakys. Kai aš pradėjau kurti gėles, daugelis sakė, kam čia tai, tik kapams tinka, o pažiūrėkit, į ką visas tas verslas išaugo“, – savo istorija laidoje dalinsis Natalija.

 

Kita laidos tema: rankų darbo papuošalų gamybos hobis, virtęs į sėkmingą verslą

 

Pirmasis išskirtinių rankų darbo papuošalų „René Deco“ įkūrėjos Renatos susidūrimas su šia veikla buvo prieš 15 metų, kuomet gimtadienio proga ji sukūrė sagę draugei. Sagės būta tokios gražios, kad papuošalų panoro ir kitos bičiulės, o taip po truputį būtent kūryba tapo moters pagrindine veikla ir verslu.

 

„Mama tokią mintį palaikė, tačiau tėtis sakė pabaigti mokslus ir dirbti pagal specialybę. Taip ir buvo, jog tris metus dirbau marketingo vadybininke vienoje įmonėje, bet jaučiausi ne savo vėžėse, todėl nusipirkau domeną, susikūriau socialinius tinklus ir padėjau pareiškimai išeiti iš darbo. Direktoriui pasakiau, kad einu daryti savo verslo, o jis kartojo, jog dar sugrįšiu pas juos“, -  patirtimi laidoje dalinsis Renata Jagminė.

Vis dėl to Renata negrįžo ir jau 8 metus prisistato kaip papuošalų kūrėja, o lojalių klientų ratas vis plečiasi ir net sunkiausiomis akimirkomis motyvuoja nemesti pasirinkto kelio. Moteris atvirauja, kad dėl atsidavimo mylimai veiklai, būna pritrūksta laiko šeimai, tačiau bėgant metams vis lengviau atrasti balansą.

 

„Jau kelinti metai aš vis daugiau investuoju į papuošalų detalių kokybę. Seniau mes naudojom tam tikros klasės perlus, tačiau dabar aš naudoju, pavyzdžiui, barokinius perlus, kurie yra prabangūs, unikalūs ir vienetiniai. Tas ir išskiria tave iš minios, jog vis ieškai naujų detalių, kad galėtum pasiūlyti tai, ko nėra Lietuvoj. Visas įsigytas detales testuoju, pavyzdžiui, paauksuotas grandines merkiu į vandenį su druska ir žiūriu, ar jos juoduoja greitai, keičia spalvą ar ne, ar tiekėjas savo dokumentuose rašo tiesą. Bet būna, kad tai nepasiteisina ir viską meti lauk, nes žinai, kad klientui tai netarnaus nei mėnesio“, – nematomais veiklos užkulisiais dalinsis moteris.

 

Nepaisant visų išbandymų ir sunkumų, Renata pripažįsta, kad atrado veiklą, kurią myli.  Ji visus papuošalus kuria pati, todėl būtent tai jos gaminiams suteikia unikalumo, ką vertina ir jos klientės.

 

„Gerbiu tuos žmonės, kurie moka padaryti verslą greitai ir aukštai šauti į viršų, tačiau mano požiūris į klientus yra kitoks. Tai yra rankų darbas, ne paruoštukai, todėl man smagu, kad mes neturim labai daug tų papuošalų, su kuriais vaikščiotų kas antra moteris gatvėje. Aš nenoriu, kad mano klientės taptų mase, todėl keičiu ir dizainus, ir medžiagas, kad viskas atrodytų šiek tiek kitaip“, – pasakos Renata.

 

Kita laidos tema: asmeninė patirtis paskatino padėti kitiems

 

Alina Velykienė – išties įvairiapusė asmenybė. Su garuojančiu obuolių pyragu laidos kūrybinę komandą pasitikusi moteris yra statybų užbaigimo paslaugas visoje Lietuvoje teikiančios įmonės „Sinergijos projektai“ įkūrėja ir vadovė, o jos misija nuo žmonių pečių nuimti kuo daugiau biurokratinių rūpesčių.

„Viskas prasidėjo nuo mano šeimos situacijos, nes laukėmės trečiojo vaiko ir įsigijome naujus namus. Taip jau nutiko, kad po pusės metų iš banko gavome baudą, nesuprasdami dėl ko. O pasirodo, kreditavimo sutartyje buvo tokia sąlyga, jog objektas turi būti baigtas. Aš niekaip nesupratau, kas yra tas statybos užbaigimas, bet užsispyriau ir pradėjau. Tvarkiau dokumentus, matavimus, bendravau su geodezininkais, komisijomis ir po viso to suvokiau, jog tai yra taip sudėtinga, taip nepaprasta paprastam žmogui. Galiausiai pridavėme savo namą, tada kaimynai paprašė pagalbos, jiems padėjau ir supratau, kad ta pagalba man suteikia prasmę ir aš matau laimingas žmonių akis, dėl kurių labai džiaugiuosi“, – laidoje atviraus moteris.

 

Pradėjusi nuo vaikų kambaryje įrengto biuro, Alina šiandien įsikūrusi erdviose patalpose Klaipėdos centre. Taip pat atsidarė filialą Vilniuje bei subūrė šaunų žavių damų kolektyvą. Nuo Alinos sklinda ramybė, o to paslaptis, pasirodo, yra šeima ir jos palaikymas.

 

„Ar verslumas įgimtas ar išugdomas nežinau, bet būdama 13 metų su tėveliais vasarą turgelyje pardavinėjome iš kibirų rožėmis. Vieną kartą grįžau namo nusiminusi ir skundžiausi, jog mane vyresni pardavėjai užgaulioja, tačiau mama atsakė, jog kai praeisiu tą gatvės mokyklą, gyvenimą praeisiu labai daug. Ir ji buvo teisi. Tie sunkumai mus gyvenime užgrūdina. Išmokti dirbti yra įgūdis, o būti versliu, tai stengtis būti naudingu“, – pasakos Alina.

 

Deja, bet dažnai Alinos verslo paslaugų prireikia ne tik džiugiomis statybų ar renovacijos aplinkybėmis, bet ir sunkią likimo valandą, kai tenka paveldėti neregistruotą turtą. Tačiau nuoširdus verslios moters rūpestis visada palengvina tokias akimirkas.

 

„Man asmeniškai labai pakelia dvasią istorija, kai pridaviau objektą, kuris buvo prieš 17 metų mirusios moters vardu. Mes įregistravome jį praėjusį mėnesį, įsivaizduokit, mirė moteris, Telšiuose buvo namas, žemė nesutvarkyta, namas neregistruotas. Dukros paveldėjo, bet realiai paveldėjo nieką. Namas statytas prieš 50 metų, tai teko ieškoti archyvų, pažymų, dokumentų“, – nematoma verslo puse dalinsis Alina.

 

„Gyvenimas versle“ – tai laida, kurioje laidos vedėja Dovilė Urbanaitė pristatys ir atskleis šalyje veikiančių įdomiausių, populiariausių bei netikėčiausių verslų istorijas.  Lietuva koja kojon žengia su pasauliniais inovacijų pokyčiais ir savo šalyje turi būrį kūrybingų, sumanių ir savo sritį išmanančių verslininkų, kurie suburdami profesionalias komandas gali didžiuotis atradę raktą į verslo sėkmę. Apie visą tai – kiekvieną sekmadienį, 10:30 val., tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.

 

Nuotraukų galerija:
Autorystė: Tomas Petrovskis, tomasfoto.lt